İçeriğe geç

Ata’m Olmadan Asla!..

Bilumum kumpas davalarda diz boyu hukuksuzlukların yanısıra büyük dramlar yaşanıyor.

Bunlardan birisini 9 gün önce Hürriyet Gazetesi manşetine taşıdı. Dramın ismi Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment’di. İstanbul’daki “Askeri Casusluk” davasında tutuksuz yargılanan Ebru Yüzbaşı, Yargıtay’ın 9 yıl 2 ay hapis cezasını onamasından sonra hapse girmeye hazırlanıyordu.

Yüzbaşı Ebru denizaltı savunma harbi eğitimi veren Karamürsel Eğitim Merkezi’nin tek kadın eğitim subayıydı. “Askeri Casusluk” davasında önce şüpheli sonra sanık yapıldı. Hakkındaki iddialar kelimenin tam anlamıyla iğrençti. O sıralarda hamileydi, iddianamenin kabul edildiği ve örgüt üyeliğiyle suçlandığını öğrendiği gün bebeğini düşürdü. Savunmasını yaparken de şöyle haykırdı:

“Bayan subayların şerefini ayaklar altına alan, komutanlarımızı küçük düşürmeye çalışan bu insanlara sesleniyorum; Sizin kız kardeşinize, kızınıza, eşinize böyle bir şey yapılsa, siz ne hissedersiniz? Bir eş ve kız çocuk annesi olarak şu an karşınızda durmaktan hicap duyuyorum.”

Tutuksuz yargılanan Ebru Yüzbaşı, bu arada yeniden hamile kaldı, 5.5 ay önce de doğum yaptı. Bebeğine Ata ismini verdi.

Yargıtay’ın onama kararından sonra hakkında yakalama kararı çıkarılan Ebru Yüzbaşı, kızı ve Ata’sından ayrılacaktı.

Ama Ebru Yüzbaşı belki de hayatının en zor tercihini yapıp, “Ata’m olmadan asla” dedi ve vatanını, kızını, eşini bırakıp, Ata’sıyla birlikte yurtdışına kaçtı.

Aynı davadan cezaevine girecek bir başka Ebru, Pilot Yüzbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’un dramına geçelim. Devletin gizli belgelerini elde ettiği, bazı uçakların fotoğraflarını çektiği veya çektirdiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Yüzbaşı Bozkurt, mahkemedeki savunmasında şunları söylemişti:

“Hakkımdaki iddiaları nefretle reddediyorum. Uçak ve helikopterlere ait görüntüler ve bilgiler açık kaynaklardan detaylı şekilde elde edilebilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin TRT 1’de yayınlanan programda da bu görüntülerin çok daha detaylısı yayınlanmaktadır. Üs içerisinde görüntü çekmeye gerek yok. Daha detaylı görüntüler google earth’te.”

5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve mahkumiyet kararı onanan Pilot Yüzbaşı Ebru Nilhan Bozkurt da yurtdışına gitti.

Bayan subayları bu durumlara düşüren, onları ailelerini, vatanlarını terk etmek zorunda bırakanlar hiç hicap duyar mı acaba?

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

19 Mart 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bunlar-ya-sizin-kiziniza-kariniza-yapilsaydi-1903141200.html

Kategori:Uncategorized