İçeriğe geç

Ergenekon Gerekçeli Kararı Kaç Sayfa Olacak?

Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi 7 ay geçtiği halde gerekçeli kararı yazmayınca, kanun değiştirildi ve gerekçeli kararın 15 günde yazılması zorunluluğu getirildi.

13. Ağır Ceza Mahkemesi için 15 günlük süre yarın sona eriyor. Ancak gerekçeli kararın tamamlanması imkânsız gibi gözüküyor.

Zira şu ana kadar gerekçeli kararın 7 bin sayfası tamamlandı. Daha 3 bin sayfa yazmayı planlayan mahkeme, HSYK’dan ek süre istedi, ama “hayır” cevabı aldı.

Ergenekon iddianamesi ekleriyle birlikte milyonlarca sayfaydı. Görülen o ki, 10 bin sayfalık gerekçeli kararla da bu davada yeni bir rekor kırılacak.

-34 Yıl Hapis Verirken, Suçu Bilmiyor muydunuz?-

İddialara göre, Ergenekon Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese geçen hafta HSYK 1. Dairesini arayarak, gerekçeli kararı tamamlamalarının imkânsız olduğunu, çalışmaların 1.5-2 ay daha süreceğini belirterek, ek süre talebinde bulundu.

Ancak HSYK, “Süre verme imkân ve yetkimiz yok. Önünüzde 9 gün var, toparlayın, tamamlayın” dedi.

Özese’nin, “imkânsız” cevabı üzerine de HSYK’dan şu tepki geldi:

“7 ay geçti. Kısa kararı açıklarken, 34 yıl hapis cezası verirken neye göre verdiniz? Suçu ve cezayı neye göre tanımladınız?”

Başkan Özese, duruşma kayıtlarını izleyip, çözümlerini yaptıklarını, savunmaları tek tek okuduklarını anlattı. Ancak HSYK yetkilileri, 15 günlük sürenin kesin olduğunu hatırlatıp, kısa kararın Yargıtay’a gönderilmesi önerisinde bulundu.

Özese, bunun mümkün olmadığını söyleyince de HSYK, “21’inden sonra sonucu hep birlikte göreceğiz” demekle yetindi.

-Görevden Alınırlarsa Kim Yazacak?-

Peki Ergenekon Mahkemesi yarın gerekçeli kararı tamamlayıp, göndermezse ne olacak ve HSYK yetkililerinin, “Sonucu hep birlikte göreceğiz” sözlerinin anlamı ne?

Anlamı şu; Ergenekon hakimlerinin görevden alınıp, başka yerlere tayin edilmesi gündeme gelecek. Bununla birlikte de “Gerekçeli kararı kim yazacak?” şeklinde yeni bir hukuki tartışma başlayacak.

Yeni hâkimlerin yazılmış 7 bin sayfayı kabul edip, bunu tamamlamasının imkânsız olduğuna dikkat çeken yetkililer, uygulamada tayini çıksa da kararı giden hakimin yazdığını, Ergenekon’da da her halükarda bu hakimlerin yazması gerekeceğini bildirdi.

Tabii şöyle bir ihtimal de gündemde:

Mahkeme yarın gerekçeli kararı tamamlar ve Yargıtay’a gönderir, Yargıtay da aynen Balyoz’da olduğu gibi hızlandırılmış bir süreçle mahkumiyet kararlarını onarsa ne olur?

-Anayasa Mahkemesi Gündeme Aldı mı?-

Öte yandan Ergenekon Mahkemesi kulislerinde, yeni bir gelişmeden söz ediliyor.

Hatırlanacağı üzere 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti ve Başkan Hasan Hüseyin Özese konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.

Bu girişim üzerine HSYK, “Mahkeme kurma-kaldırma yetkisi TBMM’dedir. 13. Ağır Ceza Mahkemesi yetki gaspı yaptı” derken, Anayasa Mahkemesi de kendilerine ulaşan herhangi bir başvuru olmadığını duyurdu.

İşte şimdi bu başvurunun Anayasa Mahkemesi’ne ulaştığı ve öncelikle görüşülmek üzere gündeme alındığı öne sürülüyor.

Ergenekon Mahkemesinin gerekçeli kararı yazıp, yazmaması daha çok tartışılacak gibi. Bakalım yarın neler olacak?

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

20 Mart 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hsyk-ile-ergenekon-hakimi-arasinda-neler-konusuldu–2003141200.html

Kategori:Uncategorized