İçeriğe geç

Murat Özgürlüğüne Kavuştu!..

Vatanın, milletin, bayrağın bekçisiydi. Yani gerçek bir emekçiydi. 1 Mayıs emekçiler gününde son nefesini verdi…

TSK dinsiz dediler. Camileri bombalayacaklardı dediler. Tutukladılar. Denizaltında, uçsuz bucaksız seferlerde oruç tutuyordu oysa. Mübarek Kandil gününde dönüşü olmayan en uzun seferine çıktı.

Sözde din adına kendi ordusunu hapsedenler bu ibretleri de görmez ki!..

* * *

Bugün de GATA’ya Murat Albay’ın yanına gitmeye hazırlanıyordum. Eşi Sema’yı aradım, “Ben de çıkmak üzereyim” dedi. Hastanede buluşmak üzere sözleştik.

Saat 11.15 Mine aradı. Murat Albay’ın kardeşi. Tek kelimelik bir arama; “Kaybettik!” …

Anacağı Samiye Özenalp yine sabah erkenden gelmiş, doktorlardan oğlunun başında Yasin okumak için izin almaya çalışmış. İzin haberini beklerken, kara haberi aldı. 6 gündür bir metanet abidesi gibi duran ana yıkıldı!..

* * *

Sema Özenalp; Dünyada gördüğüm en güçlü kadın. Ağladı… ağladı… ağladı… Sonra kayınvalidesine dönüp, şunu söyledi:

“Son 5 dakikamız kaldı. Batu geliyor. Onun karşısına güçlü çıkmalıyız.”

Sözünde de durdu. 15 yaşındaki oğlunu güçlü bir şekilde kucakladı, “Benim aslan gibi oğlum var. El ele bunu da aşacağız” dedi.

Sonra ana-oğul el ele, omuz omuza morga gittiler. Babalarını son kez görmeye. Bu sahneyi anlatmaya takatim yok.

Döndüler… Sema kalabalığa görmedi. Uzaklara bakarak, fısıldadı:

“Murat özgürlüğüne kavuştu!..”

* * *

Duru 5 yaşındaydı babası hapse girdiğinde. Şimdi 8’inde. Babasını gizli görevde sanıyordu. En son Cumartesi günü gördü onu. Pazarlık yaptı, “Eve geldiğin zaman 10 gün seninle uyuyacağım, sonra odama geçeceğim, ona göre” diye. Söz verdi Murat Albay, çıkınca Duru’yla uyuyacaktı. Babası onun okula gittiğini hiç görmemiş, onu okula hiç götürememişti. Geldiğinde Duru’yu okula her sabah o götürecekti. Diğer arkadaşlarının babası gibi!..

Aile bu 3 yıl boyunca Duru’ya hep yalan söylemişti. Murat Albay komadayken, anne Sema Özenalp, “İnşallah bu defa Duru’ya yalan söylemek zorunda kalmayız” demişti. Bugün eve gidip, en acı gerçeği söyledi; “Baban artık gelmeyecek”!..

* * *

İçerde, dışarda ne dramlar yaşanıyor. Herkes biliyor, görüyor ama bilmezden, görmezden geliyor. Diller suskun, vicdanlar kurumuş gibi.

Yine bir avuçtuk GATA’da. Onlar da kimdi biliyor musunuz; Tahliye olan hapis arkadaşları Güllü Salkaya, Fatih Musa Çınar, Sırrı Yılmaz, Hasan Basri Aslan, Hulusi Gülbahar, Ziya İlker Göktaş, Bülent Sarıkahya, Barbaros Kasar, Orkun Gökalp, Mustafa Yuvanç, Veli Murat Tulga… Onların ve Mamak’taki tutukluların eşleri… Silah arkadaşlarını yalnız bırakmayan birkaç muvazzaf… Tabii kumpasın ilk şehidi Deniz Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, ablası Hürriyet Ünver de…

Komutan mı? Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu geldi, ama eşlerden birisinin tepkisi üzerine hemen gitti. Sadece Yargıtay’ın onama kararına tepki için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığından istifa eden emekli Koramiral Atilla Kezek ile emekli Tümgeneral Naci Beştepe vardı, hepsi bu.

Ne oldu bize? Ne oldu silah arkadaşlığına?!.

* * *

Ana evi, cenaze evi oldu. Murat Albay’ın babası öldüğünde asılan Türk Bayrağı asıldı… Samiye anne, önce şöyle dua etti; “Oğlumun müsebbipleri çoook yaşasın. Ölmesin, ölemesin”. Ardından şu dilekte bulundu:

“Oğlumun ölümü, hapisteki diğer evlatlarım için hayırlı bir sonuca yol açar inşallah!..”

3 yıldır çektiği sıkıntıları içine attı Murat Albay. Kalbi de beyni de dayanamadı.

O “özgürlüğüne” kavuştu, ama geride tam 235 potansiyel Murat Albay var. Yaş ortalaması 70. Hepsi ağır hastalıklara duçâr olmuş durumda.

“Tasfiyeden, imhaya mı geçildi?” diye soruyorlar.

Susmaya ve seyretmeye devam edersek, evet “ihma” sürecek…

Murat Albay’ı kim öldürdü; Hepimiz biliyoruz, çünkü hepimiz oradaydık.

Daha yazacak çok şey var; Bugünlük bu kadar.

Murat kardeşime Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Sevgili Sema, çocukları Batu ve Duru, Samiye Anne, kızkardeşi Mine, tüm sevenleri ve hapisteki silah arkadaşlarına da sabırlar ver Ya Rabbi!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

1 Mayıs 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/simdi-biz-duruya-ne-diyecegiz-0105141200.html

Kategori:Uncategorized