İçeriğe geç

Yargıtay’da Kritik “Paralel” Savaş

AKP-Cemaat arasında yargıda devam eden savaşın en büyüğü yarından itibaren Yargıtay’da başlıyor.

Yüksek yargıdaki “paralel” yapıyı ortadan kaldırmak isteyen iktidar, yeni bir yasa çıkardı. Cumhurbaşkanı Gül’ün önceki gün onayladığı yasayla Yargıtay, Danıştay ve İdare Mahkemelerinin 10 gün içinde sil baştan değişmesi öngörüldü.

AKP, yeni düzenleme için Yargıtay’daki kıdemli üyelerle işbirliği yaparken, Cemaatin halen Yargıtay’da etkinliği bilinen eski bazı başkanları devreye sokup, özellikle “Ankara grubu” diye bilinen isimleri yanına çektiği, bunun sonucunda da dengelerin çok kritik bir noktaya geldiği belirtiliyor.

Yargıtay savaşının ilk göstergesi, Hukuk Genel Kurulu başkanlığı için yapılan seçim oldu. AKP ve kıdemli üyelerin desteklediği isim ile “paralel” grubun desteklediği öne sürülen isim eşit oyda kaldı ve buradaki seçim kilitlendi.

Bu sonuç da Erdoğan’ın Yargıtay’daki düzenlemeleri “tereyağından kıl çeker” gibi yapamayacağını ortaya koydu.

AKP’nin Yargıtay’da yapmak istediği düzenlemenin en kritik ayağı 1. Başkanlık Kurulu seçimleri olacak. Bu kurul çok önemli, çünkü hem hangi davaya hangi dairenin bakacağını belirleyecek, hem de dairelerin başkan ve üyelerini değiştirebilecek.

Örneğin yeni seçilecek 1. Başkanlar Kurulu Balyoz davasında hüküm veren 9. Ceza Dairesi üyelerini başka dairelere kaydırabilecek ya da bu tür davaları o daireden alıp, başka bir daireye verebilecek.

İşte Yargıtay’daki düzenlemenin bel kemiği niteliğinde olan 1. Başkanlık Kurulu seçimleri yarın başlayacak. Asil 12, yedek 8 toplam 20 üyenin belirleneceği seçimde AKP ve kıdemli üyeler ittifakının adaylık için 19 isim bulabildiği konuşuluyor.

Mevcut dengeler değişmediği takdirde yarın başlayacak 1. Başkanlar Kurulu seçimlerinde kilitlenme yaşanacağı belirtilirken, Cemaatin bu seçimi kazanma ihtimalinden de söz ediliyor.

Kilitlenme veya seçimi Cemaatin kazanması durumunda ise AKP’nin Yargıtay’daki düzenlemeyi Ekim ayına bırakacağı, Anayasa veya yasa değişikliği ile Yargıtay’daki “paralel” üyeleri yeni kurulacak İstinaf Mahkemelerine göndereceği ya da Yargıtay’da çok sayıda yeni daire kurulması yoluna gideceği bildiriliyor.

Neresinden bakarsanız bakın, yargının içler acısı hâli ortada!..

Silivri, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

2 Temmuz 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hukumet-cemaat-yargitayda-kafa-kafaya-0207141200.html

Kategori:Uncategorized