İçeriğe geç

Tezkere oylanırken Ankara’da neler oldu

Yer TBMM; Suriye tezkeresi görüşülüyor. Meclis kürsüsünden Öcalan’ın mesajı okunup, tutanaklara geçiyor. BDP’yi saymıyorum, tezkereye sadece CHP “hayır” oyu vereceğini açıklamış. Ama 1 Mart tezkeresi fatihi Deniz Baykal dahil, çok sayıda CHP’li yok.

MHP’nin peşinen açıkladığı destek sayesinde AKP çok rahat. Bildik konuşmalardan sonra elektronik yöntemle oylama yapılıyor. Oyunu kullanan, Genel Kurul salonundan fırlıyor. Türkiye için tarihi bir karar veriliyor, sonucunu bile beklemeye gerek duymuyorlar. Kimi Hacca, kimi Bayram tatili için ayırdığı uçağa yetişecek. Oturumu yöneten AKP’li Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı bile, “Meclis’i kapatmadım daha. Tamam gitmek istiyorsunuz, ama…” demek zorunda kalıyor. Dinleyen kim? Giden gidene.

Sonuç; Katılım 396, kabul 298, red 98. Boş veya çekimser yok. İyi bayramlar milletin sayın vekilleri!..

Yer TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi; Gaziler tekerlekli sandalyeyle TBMM’ye gidip, “Bu kirli savaşa girmeyin. Gençlerimizin geleceği bizim gibi olmasın” mesajı vermek istiyor. Ancak büyük bir firma Gazilerimizin bayramını kutlama kararı almış ve bugüne denk gelmiş. Üzerinde “Önce Vatan” yazılı, terörle mücadeleyi sembolize eden koca bir pasta ve TRT ekibiyle gidiyorlar. Pasta kesiliyor, TRT Gazilerimizle röportaj yapıyor. Gazilerimiz hatırlanmış oluyor!..

Yer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; 2 bin 761 şehit, gazi ve gazi yakınının istihdamı kura çekim töreni yapılıyor. Aslında dün olacaktı, ancak TBMM’nin açılışı münasebetiyle bugüne yani Meclis’te tezkerenin görüşüleceği güne ertelenmiş. Törene Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılıyor. Meclis’te tezkereyi anlatmayan Davutoğlu, bu törende şehit yakınları ve gazilere bazı “müjdeler” açıklarken, özetle şunları söylüyor:

“Allah hiçbir zaman bizi yeni bir şehit cenazesi taşımak, onun cenaze namazını kılmak gibi zor bir görevi yapmayı bize nasip etmesin. Ama dostumuz ve düşmanımız bilsin ki, eğer bir gün şu veya bu gerekçeyle onurumuzu, izzetimizi, şerefimizi korumak gerekirse nasıl şehitlerimiz bir an bile tereddüt etmeden Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, yakın dönemde teröre karşı mücadele ederken vatan topraklarının her bir yerinde canlarını feda etmek konusunda hiçbir tereddüt göstermemişlerse, 77 milyonun her bir ferdi de böyle bir fedakarlık gerektiğinde 1 saniye dahi tereddüt etmeyecektir… Bugün bizim millet olduğumuzu anlamak isteyenler, yurt içindeki ve yurt dışındaki şehitliklere gitsinler. Görecekler ki oradaki her bir vatan toprağında yatan şehitler, eğer dikkatlice kulaklarını o şehitliklere verseler onlara manen hitap edeceklerdir. Size bıraktığımız emanete sahip çıkın yoksa hesap gününde elimiz yakanızdadır diyeceklerdir… Çok yakın zamanda şehit verdiğimiz kardeşlerimizin yakınlarına sahip çıkmak bizim için boynumuzun borcu olan şerefli bir görevdir. Gaziler de büyük bir ünvana sahipler.”

Yer bir Gazi’nin Yüreği; Tezkere görüşülürken Meclis’e gelip, “Gençlerimiz bizim gibi olmasın” mesajı vermek isteyen Gazi Ertan Acır şöyle isyan ediyor:

“Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının ataması bugün, tezkerenin çıkarılacağı gün yapılıyor. ‘Tezkereyi çıkaralım, siz ölün, sakat kalın, biz size iş veririz’ demek mi istiyorlar?”

Hasılı, kara bir gün… Ankara kapkara!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized