İçeriğe geç

Hadi Bu Karara da “Manidar Zamanlama” Deyip, “Ünlem” Koyun!..

Bugün Askeri Yargıtay’da Balyoz kumpasıyla ilgili çok önemli bir dava vardı. Davanın akıbetini etkileyen dönemin 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı Bülent Münger ve dolaylı olarak “bavulcu” Mehmet Baransu’yla ilgili. Savcı, “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçunu işlediğini belirterek, Münger’in cezalandırılmasını istediği halde Mahkeme heyeti oy birliği ile beraat kararı verdi. Bu kararla, Münger’in “soruşturmanın gizliliğini ihlâl ortağı” Baransu da dolaylı şekilde beraat etmiş oldu.

Öyle “manidar” bir zamanlama ki!.. Sebebini anlatmadan önce duruşmadan notlar aktaralım:

Balyoz kumpası kurbanlarından Feyyaz Öğütçü, Baransu’nun Münger’i kurtarmak için yalancı tanıklık yaptığını anlatıp, hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Emekli Kurmay Albay Mustafa Çalış, “devletin gizli bilgilerini sızdırma” iddiasıyla Baransu hakkında açılan davanın (https://www.facebook.com/notes/m%C3%BCyesser-y%C4%B1ld%C4%B1z/baransuya-casusluk-soru%C5%9Fturmas%C4%B1-nas%C4%B1l-kapat%C4%B1ld%C4%B1/892419037465768) akıbetiyle ilgili çelişkileri gündeme getirip, “Zaman tüneli yoksa bu nasıl oldu? Moda tabiriyle sehven hata yapıldığını düşünüyorum ve bu dosyayla ilgili talebimi yeniliyorum” dedi.

Ali Deniz Kutluk, Çalış’ın beyanlarına katıldığını belirtip, kapatılmış bir mahkemenin yazışma yapmasının yasal olup, olmadığının açıklığa kavuşturulmasını istedi. Kutluk, Münger’in, Baransu’ya bilgi vermesiyle ilgili olarak da “Dış kapının dış mandalı bir kişiye kanaatini 5 ay önce açıklamıştır” benzetmesini yaptı.

Abdullah Can Erenoğlu, Çalış’ın gündeme getirdiği konuda mahkemeye gönderilen cevabın yeniden değerlendirilmesi ve çelişkilerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

4 ay önceki duruşmada Baransu’yla ilgili soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasını kabul eden ve soran Mahkeme Heyeti, ortaya konan açık çelişkilere rağmen bu defa talepleri reddetti. Bir anlamda, kapatılmış bir mahkemenin gönderdiği yazıyı veya “yanıltılmayı” , “davayla bir ilgisi bulunmadığı” gerekçesiyle sineye çekti. Baransu hakkında suç duyurusunda bulunmaya da gerek duymadı.

Sonra Savcı’nın esas hakkındaki mütalaası istendi. Askeri Yargıtay Başsavcı Yardımcısı Hâkim Albay Veli Çalışkan şu mütalaayı verdi:

“Sanığın 26 Şubat 2010 tarihinde (Mehmet Baransu’yla görüşmesi) soruşturmanın gizliliğini ihlal suçunu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan TCK’nın 285’inci maddesi uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi mütalaa ve talep olunur. Sanık, sorgusunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediğini beyan ettiğinden, bu yönde bir değerlendirme yapılmamıştır.”

Mahkeme heyeti saat 12’ye doğru öğlen arası verip, duruşmaya saat 3’te devam edileceğini açıkladı.

Heyet saat 3’te yerini almadı. Katibe Hanım, müzakerenin sürdüğünü duyurdu. Heyet, 1 saat 40 dakika sonra salona geldi, ama bu defa da Başkan Semih Palavaroğlu kendilerine 15 dakika izin verilmesi talebiyle salonun boşaltılmasını istedi.

Saat 5 olduğunda celse başlatıldı. Usül hakkında söz isteyen Abdullah Can Erenoğlu, mahkemenin bugüne kadar klişe gerekçelerle tüm taleplerini reddedip, Bülent Münger’in çapraz sorgusunun yapılmasını önleyerek, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını engellediği ve adil yargılama ilkesini çiğnediği gerekçesiyle redd-i hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Erenoğlu’nun 14 imzalı dilekçesi hakkında herhangi bir yorumda bulunmayan Mahkeme Başkanı Palavaroğlu, “gereği düşünüldü” diyerek, kararı şöyle açıkladı:

“Sanık emekli Hâkim Albay Bülent Münger hakkında 26 Şubat 2010 tarihinde görevi kötüye kullanmak suçunu işlediği iddiasıyla Askeri Ceza Kanunu’nun 144’üncü maddesi delaletiyle; TCK’nın 257/1’inci maddesi uyarınca cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de; yapılan yargılama sonucunda sanığa yüklenen suçun maddi ve manevi unsurları itibariyle oluşmadığı kanaatine varıldığından, müsnet suçtan beraatine, Askeri Savcının talebine aykırı olarak oy birliğiyle karar verildi.”

Davacılar, redd-i hakim dilekçesinin tutanağa geçip, geçmediğini sordu. Başkan Palavaroğlu, “dosyaya kondu” cevabını vermekle yetindi. Abdullah Can Erenoğlu, şöyle tepki gösterdi:

“Öğlen arası sırasında usule ilişkin beyanımız olacak dedim. Tanıklığa gerek yok ama, konuşmamıza şunlar şunlar da tanıktır. ‘Müzekereye geçiyoruz, bitince bakarız’ dediniz. Şimdi usule ilişkin itirazımızı dikkate almadan karar açıklıyorsunuz.”

Çok gergin olduğu gözlenen Başkan Palavaroğlu, “Artık bunları konuşmaya gerek yok” diyerek, duruşmayı sonlandırdı. Davacılar da bu tutumu alkışlarla protesto etti.

Bu karar, süreci dikkatle izleyenler açısından sürpriz değildi. Manidar olan zamanlamaydı.

Neden mi?

İktidar “paralelle mücadele” için HSYK, Yargıtay ve Danıştay’daki yeniden yapılandırmanın ardından “paralel” olduğu iddia edilen askeri yargıya da el attı. TBMM’ye sunulan yasa tasarısında askeri hakim ve savcıları atamak için Askeri Hâkimler Kurulu oluşturulması öngörüldü. İşte bu yasa tasarısı daha dün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülüp, alt komisyona sevk edildi.

Ertesi gün Münger’e doğrudan, Baransu’ya dolaylı beraat kararı geldi. Takım değiştirilmeden “son dakika golü” misali.

“Paralelin kontrolünde” olduğu öne sürülen Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin, “tasfiyeden” hemen önce Devrimci Karargâh davasında Hanefi Avcı’yla ilgili mahkûmiyet kararını onamasını ve buna gösterilen tepkileri hatırlayın.

Bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunu söyledi:

“Hanefi Avcı için verilen kararda çok açık, ‘biz hâlâ güçlüyüz’ mesajı var. ‘Biz hala buradayız. Biz hesabımızı görürüz’ mesajı var. Avcı, hangi terör örgütünün üyesi? Bunun açıklaması yok. Bir ara sembolleşmişti ‘dokunan yanar’ diye. Ben yargı süreçleriyle ilgili hep dikkatli konuştum, ama bunun zamanlaması son derece manidar. Bir davada böylesine acil bir karar almak, ‘biz hâlâ buradayız, bizimle ilgili kanaat sarf edenlerle hesabımızı görürüz’ mesajı veriyorlar.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, “Manidar bir durum. Yargıtay’da seçimler var. Böyle bir süreçte karar verilmesine ünlem koyuyorum” yorumunu yaptı.

“Kumpaslar ve paralelle mücadele ediyoruz” diyenler, acaba Askeri Yargıtay’ın bu kararı için de “Manidar zamanlama… Ünlem koyuyoruz” tepkisini gösterebilir mi?

İnşallah gösterir, ama gösteremez… Odatv habere, “Cemaat’i sevindirecek karar” başlığını atmış olsa da sadece Cemaat değil, AKP’yi de sevindirecek bir karar.

Çünkü Münger, AKP’li üst düzey bir milletvekilinin yakını.

Bir anlamda, “Beraber yürüdük biz bu yollarda”nın somut örneği.

Bir son dakika gelişmesini daha haber verelim:

Savcı Münger’in, Baransu’nun teslim ettiği sözde darbe planlarını incelettiği bilirkişi Pilot Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan hakkında Balyoz sanıklarının “gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma” iddiasıyla açtığı davayı biliyorsunuz.

Önce 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Sanıklar Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne başvurarak, karara itiraz etti. Mahkeme 25 Aralık 2013’te “kovuşturmaya yer yok” kararını bozdu. 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi 23 Ocak 2014’te Erdoğan’la ilgili iddianameyi kabul etti. Lâkin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, üstelik “paralelle mücadele” başladıktan sonra “kanun yararına bozma” talebinde bulundu, yani Erdoğan’ın yargılanmamasını istedi. Askeri Yargıtay bu talebi reddetti ve 3. Kolordu Komutanlığı Mahkemesi, Erdoğan davasını görüşmeye başladı.

Sonuç mu? Mahkeme dün, “görevsizlik” gerekçesiyle, davanın sivil mahkemeye gönderilmesine karar vermiş.

Askeri Yargıtay’dan beraat… 3. Kolordu Mahkemesi’nden görevsizlik…

Hâlâ “Paralel yapıyla” gerçekten savaşıldığına inanıyor musunuz?

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

9 Ocak 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/cemaatle-mucadele-ettigini-soyleyen-akp-bu-karara-da-manidar-zamanlama-diyebilir-mi-0901151200.html

Kategori:Uncategorized