İçeriğe geç

IŞİD Türkiye’yi nasıl tehdit etmişti

Bir polisimizin şehit olduğu canlı bomba saldırısı kelimenin tam anlamıyla muammaya döndü. Saldırganın kimliği bile tartışmalı. İşin içinde DHKP-C var, Çeçen var, IŞİD var…

İçişleri Bakanlığı ve MİT ise derin bir suskunluk içinde.

Acaba şu tehditler bu muammayı aydınlatır mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce Ağustos başında bir IŞİD militanı, Fırat Nehri üzerindeki Atatürk Barajı’nda su tutulması nedeniyle bölgenin su sıkıntısı çektiğini anlattıktan sonra AKP iktidarına şöyle seslendi:

“Allah’a mürted (dinden dönmüş) hükümet kararlarını gözden geçirsin diye dua ediyorum. Eğer gözden geçirmezse İstanbul’u özgürleştirerek, biz gözden geçireceğiz.”

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra ise IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, Türkiye’yi ve Erdoğan’ı düşman ilân edip, Erdoğan’ın kendisine biat etmesini istedi. Bağdadi, “Erdoğan laik biridir, şeriata göre davranmıyor ve peşmergeyi destekliyor…Yakında kendinizi ‘İslam’ın oğullarının’ doğrudan karşısında bulacaksınız…Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan laik ve din adına yönetmiyor. Derhal bana biat etmelidir” dedi ve Erdoğan’a karşı karşı savaşılması çağrısı yaptı.

Geliyoruz PKK cenahına. Geçenlerde bir Alman gazetesine konuşan “paralel devlet” KCK’nın başı Cemil Bayık, şu iddialarda bulundu:

“Türkiye demek IŞİD demek, AKP IŞİD’in kendisi. AKP IŞİD’i destekleyip, güçlenmesini sağladı ve insanlığın üzerine saldı. Belki başkaları da onlara destek oldu, ancak doğrudan destek AKP’den geldi… Kürtler, Kuzey Irak’ta özerk bir yapıya sahip. Şayet Kürtler, Rojava’da da bu özerkliği pekiştirirse, Türkiye kendi içerisinde de Kürtlere özerklik vermek zorunda kalacak. Bunu istemiyor. O zaman Rojova’nın dağılması lazım. Türkiye, dağılan Suriye’nin yeniden şekillenmesinde Kürtlerin rol oynamasını istemiyor. Türkiye Ortadoğu’da Sünni eksenli bir hegemonya kurmak istiyor, bunu IŞİD’i destekleyerek yapmanın peşinde. Türkiye neden IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonda yer almadı sanıyorsunuz? Türkiye koalisyona katılsaydı, IŞİD Türkiye ile olan ilişkileri açıklardı. Bu ilişkiler birçoğunuzun sandığından çok daha derin. Gerçek halife Ebu Bekir El Bağdadi değil, Tayyip Erdoğan ‘dır.”

Gazeteci sordu: Bu çok ağır bir iddia…

Bayık, “IŞİD ve Özgür Suriye Ordusu içerisinde Türk özel kuvvetlerinden unsurlar var. Bunlar hiç bir yerde kaydı olmayan, gayri resmi birlikler. Onlar bize karşı savaşıyor. Türkiye, resmi güçleri ile artık bize karşı savaşamaz, ancak bu tür unsurlarla yapabilir” cevabını verdi.

Gazeteci sordu: Fakat bunları nerden biliyorsunuz?

Bayık, “Şayet bilmeseydim, söylemezdim” dedi.

Toparlarsak; İstanbul’u kalbinden vuran canlı bomba IŞİD midir, DHKP-C midir, Prof. Ümit Özdağ’ın bugünkü yazısında vurguladığı gibi, “Organik bir birliktelik veya eş zamanlı ve üzerinde anlaşılmadan dahi olsa PKK-DHKP-C’nin koordineli” eylemi midir bilinmez, ama görünen o ki, “milletin adamı ve dünya lideri” epey zorda.

En iyisi İmralı’daki teröristbaşına veya Kandil’deki Bayık’a sorsunlar, Sultanahmet saldırısını kimlerin yaptığını ve yaptırdığını onlar kesinlikle biliyordur!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized