İçeriğe geç

Engin Alan Nereye Gitmek İstiyor?

Cezaevinden çıkıp, Meclis’e geldiği ilk günlerde Azerbaycanlı Gazeteci Mayıs Alizade Azerbaycan’a ne zaman geleceğini sordu. Yurtdışı yasağı bulunan Engin Alan hüzünlendi, “Azerbaycan içimde sızıdır, burnumda tütüyor. İnşallah bu sıkıntılar biter bitmez orada olacağım. Herkese çok selâm” dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın yurtdışı yasağı geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Avukatının girişiminden haberi bile yokmuş Alan’ın ve Balyoz sanıklarından yasağı kaldırılan en son isimlerden biri olmuş.

Mayıs Alizade’yle konuşmalarını hatırlayıp, “Yurtdışı yasağınız kalktığına göre, ilk nereye gitmek istiyorsunuz?” diye sordum.

Hiç düşünmeden, “Tabii ki, ilk fırsatta Azerbaycan’a gitmek istiyorum” cevabını verdi.

-İki Devlet, Bir Milletiz-

1994-96 yıllarında Tuğgeneralken Bakü’de 2 yıl Askeri Ataşelik yapan Engin Alan’ın Azerbaycan’a bağı bunun çok ötesinde. Kendisinden dinleyelim:

“Birincisi Türkiye ve Azerbaycan’ı birbirinden ayırmıyoruz. Türkiye neyse, Azerbaycan da odur. İkincisi, rahmetli Aliyev’in söylediği gibi biz iki devlet, bir milletiz. Üçüncüsü, burada görev yaptım, hizmet ettim. Gücümün yettiğince Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin çağdaş, güçlü, topraklarını koruyacak bir kuvvet haline gelmesi için çaba sarfettim. Dördüncüsü, çok dostum ve iyisiyle, kötüsüyle çok hatıram var.”

Alan’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı 24 Nisan’da Çanakkale’ye davet etmesinin anlamını da sordum; “Sen ne düşünüyorsan, ben de onu düşünüyorum” demekle yetindi.

Alan’ın, “Azerbaycan’da iyisiyle, kötüsüyle çok hatıram var” sözüne dönelim. Gerçekten çok kritik bir dönemde, çok şey yaşadı, ama bunların çok azı biliniyor.

Alan’ın başına gelenlerden birisini, dönemin Bakü Büyükelçiliği Basın Müşavirliğini yapan Turgut Er’in “Azadlıktan Tiranlığa-Sanki Stalin ve Beria Hortlamıştı” adlı kitabından öğrenmiştik. Bakü’ye gittikleri günün gecesi eşi Nevin Alan’la birlikte kaldığı otele, “odasına hanım aldığı” gerekçesiyle KGB ajanlarının nasıl baskın yaptığını… Olayın detaylarını Engin Alan Silivri Cezaevi’ndeyken 17 Kasım 2010’da yazmıştık, yeniden okunsa yeridir. (http://www.odatv.com/n.php?n=kgb-hangi-pasaya-kadin-operasyonu-yapti-1711101200)

Malatya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

21 Ocak 2015

Kategori:Uncategorized