İçeriğe geç

Başkanı Alamadılar, 42 Yılı Sıfırladılar

Yargıtay’da beklenen deprem bugün gerçekleşti. Balyoz, Devrimci Karargâh, KCK gibi suçlara bakan ve Başbakan Davutoğlu ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bile “paralel” imasında bulunduğu 9’uncu Ceza Dairesi’nin başkan ve üyeleri değil, görev alanı değiştirildi. 42 yıldır bu dairenin baktığı davalar, yeni kurulan 16’ıncı Ceza Dairesi’ne verildi.

İktidarın asıl niyeti, 9’uncu Ceza Dairesi’ni sil-baştan kurmaktı. Nitekim yandaş medya süreç boyunca “Yargıtay 9. Daire’ye Neşter” başlığıyla, “Paralel çetenin etkili olduğu ileri sürülen Yargıtay 9. Ceza Dairesi dağıtılıyor. Başkan Ertuğrul ve üyeler başka dairelere verilecek. Devrimci Karargâh ve Ergenekon davalarının temyiz incelemesini yeni başkan ve üyeler yapacak” iddiasında bulundu.

Ancak bu operasyon Yargıtay etiğine takıldı. Üyeler tümden değiştirilse bile başkanın görev yerinin değiştirilmesi Yargıtay tarihinde görülmüş bir şey değildi.

Uzun tartışmalar yaşandı.

Ya üyelerle birlikte Başkan Ekrem Ertuğrul da görevden alınacak, ama Yargıtay teamülleri alt üst edilip “tehlikeli bir yol açılacak”, ya Başkan kalacak, ama bu defa da “paralelle mücadele” darbe yiyecekti.

İşte bu yüzden planlanan ve beklenen operasyon yapılamadı, bunun yerine 9’uncu Ceza’nın baktığı tüm işler buradan alınıp, 16’ıncı Ceza Dairesi’ne verildi.

Ancak bu uygulamanın da tartışmalı ve sıkıntılı yanları var. 9.Ceza 1973’te terör suçları için kurulmuş bir daire. Yani son 3-5 yıllık davalar dijital ortamda olsa bile koca bir arşiv sözkonusu. Teamülde arşivlerin taşınması da yok. Taşınma kararı alınsa dahi Yargıtay’da yer yok. Özetle uzun bir süreliğine arşiv adeta “sıfırlanmış” olacak, davalarda tıkanma ve kopukluk yaşanacak.

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin mevcut Başkanı Ekrem Ertuğrul’un yeri sağlam. Ya üyeler? Görev dağılımının yürürlüğe girmesinin ardından 10 gün içinde tüm dairelerin üyeleri yeniden belirlenecek. Kulislerde, Balyoz kararını onayan üyeler Ahmet Toker, Fikriye Şentürk, Hamza Yaman ve Abdurrahman Kavun’un 9’uncu Ceza’dan gönderilmesinin neredeyse kesin olduğu konuşuluyor.

Üye Fikriye Şentürk’ün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı olan eşi İsmail Hakkı Şentürk de HSYK operasyonun ardından görev yeri değiştirilen isimlerin başında yer almıştı. Şentürk, Aralık ayında Ankara Batı Adliyesi’ne savcı olarak gönderilmişti.

Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

22 Ocak 2015

Kategori:Uncategorized