İçeriğe geç

Kendisini Kimlerin, Niye Görevden Aldırdığını 6.5 Yıl Sonra Açıkladı

Ermeni “soykırım” iftiralarında en kritik yıla girdik. Bu konudaki çalışmaları sadece Türkiye’de değil, dünyada da ses getiren tam 15 yıl Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yapan Prof. Yusuf Halaçoğlu, 2008’de kurumdaki görevine son verilmesinin sebebini 6.5 yıl sonra açıkladı. Görevden alınmasının “kripto Ermeniler ve elinde dönmelerin listesi bulunduğu” yolundaki demeçlerine bağlandığını hatırlatan Prof. Halaçoğlu, “Bu doğru değil. Gerçek sebep, Ermeni diasporasına masaya oturmayı kabul ettirmemizdir. Bu gelişmeden sonra İsviçre’de Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Ermenilerin yaptığı toplantıda, görevden alınmamın istendiğini öğrendim. 6 ay daha görevde kalsaydım, herşey çok farklı olacaktı” dedi.

2011 seçimlerinde MHP Kayseri Milletvekili olan ve halen MHP Grup Başkanvekilliği görevini yürüten Prof. Yusuf Halaçoğlu, 2008’in Mayıs ayında başlayıp, 23 Temmuz 2008’de yaşanan sürecin perde arkasıyla ilgili şunları anlattı:

“Ermeni diasporası Oslo’da bir toplantı düzenleyecekti. Türk Tarih Kurumu’ndan temsilcilerin de katılmasını istediler. Benim ve Kemal Çiçek’in isimlerini bildirdim. ‘Şu anda Halaçoğlu’nu kaldıramayız’ demişler. Bunun üzerine Çiçek ile İnanç Atılgan’ın gitmesine karar verdik. Tam o günlerde Boston’daki Taşnak arşivinin açılıp, tasnif edilmesi için 20 milyon dolar teklifte bulundum. Bu, en önemli arşivlerden biridir. Teklifim üzerine Oslo toplantısında ortalık karışmış, ‘verirdi, vermezdi’ diye. Gerçekten verecektik, o tarihte Türk Tarih Kurumu’nun 200 milyon lirası, yani 25 milyon doları vardı. Benimle görüşmeye gelen gazetecilere ve Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerine teklifimi apaçık söyledim. Ayrıca, tarihçi Ara Sarafyan ve Hilmar Kaiser’den de bu teklifi oradaki arkadaşlara iletmelerini istedim. Hatta Hilmar Kaiser, ‘Yusuf Hoca söz verdiyse yapar’ demiş. Ertesi hafta Ermeni diasporasından isimler peşpeşe beni aradı. Eylül’de Türk Tarih Kurumu’nda yuvarlak masa toplantısı yapmayı teklif etti. Ara Sarafyan, Kudüs arşivinin de açılmasını konuşmak üzere sonbaharda gelmek istediğini söyledi. Özetle Ermeni diasporasına, masaya oturmayı kabul ettirmiştik.”

Aynı dönemde İsviçre’de Türk Dışişleri, ABD ve Ermenistan yetkililerinin katıldığını bir toplantı düzenlendiğini belirten Prof. Halaçoğlu, “İşte bu toplantıda, benim görevden alınmamın istendiğini o zaman İsviçre basını yazdı, 23 Temmuz 2008’de de görevden alındım” dedi.

Ancak görevden alınmasının, ülkemizdeki “kripto” Ermenilerle ilgili açıklaması ve “Elimizde dönmelerin listesi var” şeklindeki demeçlerine bağlandığını hatırlatan Prof. Halaçoğlu, şöyle konuştu:

“Oysa o açıklamaları Ağustos 2007’de yapmıştım. Görevden alınmam bu yüzden olsa 1 yıl beklenir miydi? Ayrıca o zaman ‘kripto’ Ermenilerle ilgili ne söylediysek, doğru çıktı. Artık herkes biliyor. 6 ay daha, Ocak ayına kadar Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinde kalsaydım, arşivleri alacaktık ve herşey çok farklı olacaktı.”

Halaçoğlu’nun bu açıklamalarına bakınca bir kez daha anlıyoruz ki; Düşmanı çok uzaklarda aramamıza gerek yok!..

Peki Halaçoğlu şimdi Ermeni “soykırım” iftiraları konusunda boş mu duruyor? Hayır, yeni ve yine çok ses getirecek sürprizlere imza atmaya hazırlanıyor.

Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

29 Ocak 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kendisini-kimlerin-niye-gorevden-aldirdigini-6.5-yil-sonra-odatvye-acikladi-2901151200.html

Kategori:Uncategorized