İçeriğe geç

Çanakkale’yi Sarkisyan Geçer, Millet Geçemez!..

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü kutlama hazırlıklarında skandal üstüne skandal yaşanıyor. Önce Erdoğan’ın Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı daveti, Sarkisyan’ın bu davete verdiği “edepsiz” cevap… Ardından Dışişleri Bakanlığı’nın 100’üncü yıl anısına hazırlattığı özel ajandada, Erivan’daki sözde “soykırım anıtı” fotoğrafının “sehven” yer alması…

Şimdi de Sarkisyan başta olmak üzere, tüm yabancı devletlere açık olan kutlamaların Türk vatandaşlarına kapatılması…

Evet, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar imzalı 31 Aralık 2014 tarihli bir genelgeyle hem 18 Mart, hem 24-25 Nisan tarihleri için ziyaretçi yasağı getirildi.

İlk anda bu genelgenin “sehven” veya “sahte” olduğunu düşündüm. Lâkin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan il milli eğitim müdürlüklerine, oradan ilçe müdürlüklerini ve okullara giden hummalı yazışmaları görünce ikna oldum.

-Çanakkale Geçilmez Diye Başlıyor-

Çanakkale Valiliğinin genelgesi, “Tarihimizin altın sayfası… Çanakkale geçilmez destanı…” vurgularıyla başlıyor, “100’üncü yıldönümünün 18 Mart ve 24-25 Nisan’da büyük coşku içinde kutlanacağı” anlatılıyor.

Hemen peşinden “yasağın” gerekçesine geçilip, şöyle deniliyor:

“Çanakkale Savaşları ‘Gelibolu Tarihi Alanı’ bölgesine yurdumuzun her köşesinden ve başta Avusturalya ve Yeni Zelanda olmak üzere yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerin sayısında her yıl önemli artışlar olmaktadır. Bu ziyaretler özellikle tören günlerinde çok üst seviyeye çıkarak, ziyaret bölgelerinin otoparklarını, yollarını ve feribotla geçişlerin kapasitelerini arttırdığından ziyaretçilerin uzun süre beklemeleri gibi önemli sorunlara yol açmaktadır.”

İşte bu nedenle de “18 Mart 2015 tarihinde Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu bölgenin ziyaretlere kapatılacağı” bildiriliyor.

Sadece o gün ve o bölge mi? Hayır, devamı şöyle geliyor:

“Ayrıca 24-25 Nisan 2015 tarihinde uluslararası düzeyde yapılacak törenlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde çok sayıda ülkenin devlet başkanı ve temsilcisinin katılması beklenmektedir.”

Eeee…

“Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği koordinesinde hazırlanan tören programları ve törenler sırasında alınacak tedbirler konusunda, bölgenin halkın ziyaretine kapatılması önerisi” gelmiş.

Kim veya kimler önermiş, bu kurumların tamamı topluca mı istemiş, meçhul!..

Neyse, işte bu “öneri doğrultusunda” da şu ferman çıkarılıyor:

“24 Nisan 2015 tarihinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı bölgesi halkın ziyaretine kapatılacaktır. 25 Nisan 2015 günü ise tören yapılacak bölgelere ziyaretçiler alınmayacaktır.”

Sağolsunlar, milletimizin “mağdur” olmaması için tedbir almayı da ihmal etmemişler.

“Gereği” için Milli Eğitim Bakanlığı, 80 il valiliği, YÖK Başkanlığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, TRT, İl Jandarma Komutanlığı ve TÜRSAB’a, “bilgi” için ise Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na gönderilen genelgenin sonunda yapılacakları şöyle sıralamışlar:

“Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla yurt çapında;

1- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce, TRT ve Anadolu Ajansı başta olmak üzere ulusal düzeyde tüm yazılı ve görsel basın aracılığıyla vatandaşlarımıza duyuru yapılması,

2- Valilik ve belediyeler aracılığı ile duyuru yapılarak, vatandaşların bilgilendirilmesi,

3- Milli Eğitim Bakanlığımız kanalı ile tüm okullara duyuru yapılarak, söz konusu tarihlerde gezi programlarının yapılmaması,

4-YÖK Başkanlığınca; Üniversiteler ve yüksekokullarda öğrencilere gerekli duyuruların yapılması…”

Dikkat ettiniz mi; Genelgede yabancıların ziyaretine dair bir sınırlama veya düzenleme yok.

100’üncü yıl törenleri;

Sarkisyan’a dahi açık, Türklere kapalı… Avusturalyalılar, Yeni Zelandalılar gelecek, ama Çanakkale’de can vermiş yurdum insanı olmayacak…

“Milletin adamı”na, milletsiz kutlama yakışır mı?!.

Dönemin Başbakanı Erdoğan 1 yıl önce Çanakkale Zaferi’nin 98’inci yıldönümü törenlerinde şöyle konuşmuştu:

“Çanakkale’yi anlayamayan Türkiye’yi asla anlayamaz. Çanakkale ruhunu anlayamayan milleti de, milliyeti de, milliyetçiliği de anlayamaz.”

Ne güzel söylemiş, değil mi?!.

Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

1 Şubat 2015

İşte o genelge:

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/canakkale-zaferi-kutlamak-yasaklandi-0102151200.html

Kategori:Uncategorized