İçeriğe geç

Cemaat Yine “28 Şubat’tan Beter” Diyecek!..

Cemaatin para kaynaklarından Bank Asya aylardır Erdoğan’ın hedefindeydi. O yüzden BDDK kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’nun bankaya ek koyması sürpriz olmadı.

Her operasyondan sonra Cemaat, “28 Şubat’tan beter. Bunlar 28 Şubat’ta bile yapılmadı” diye tepki gösteriyor ya, galiba Bank Asya operasyonunda bu söylemi daha kuvvetli dillendirecekler.

Neden mi?

Malum 28 Şubat davası Ankara’da devam ediyor. O dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı başta olmak üzere Genelkurmay karargâhı topyekün “irticayla mücadele”den yargılanıyor. Suçlandıkları konulardan birisi de “yeşil sermaye”yi fişleme.

Fişlemeyi gerçekte kim yaptı; Bunun cevabı ve tarihçesi 28 Şubat dava dosyasının içinde.

MİT Müsteşarlığı 13 Haziran 1997’de Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanlığı’na “İrticai unsurların sermaye sektöründeki faaliyetlerine ilişkin bir etüd” gönderiyor.

Tarihe dikkat; 28 Şubat MGK toplantısından 3 ay 13 gün sonra… Ve dahi dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan’ın Cumhurbaşkanı Demirel’e istifasını sunmasından sadece 5 gün önce.

Denecektir ki; 28 Şubat MGK’sında karar alındı, MİT bu çalışmayı yaptı. Ancak unutulan birşey var; 28 Şubat’tan aylar önce “iriticai faaliyetleri” gündeme getirip, konuyla ilgili dönemin Cumhurbaşkanı Demirel ile dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı’ya brifingler veren MİT. Dahası, 28 Şubat’ta alınan MGK kararlarının taslağının da MİT tarafından hazırlandığı duruşmalarda ortaya çıktı.

MİT’in “irticai sermaye ile ilgili etüdü”nden devam edelim. Erbakan istifa etti, Refahyol hükümeti düştü, yeni hükümetler kuruldu.

Askerler veya yeni iktidarlar MİT’in fişlediği “yeşil sermayeyle” ilgili herhangi bir işlem yapmamış olacak ki; Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı 5 yıl sonra 1 Mayıs 2002’de MİT’e “irticai sermaye” konulu bir yazı yazdı. MİT de Müsteşar adına İstihbarat Başkan Yardımcısı imzasıyla 15 Temmuz 2002’de, “İrticai unsurların sermaye sektöründeki faaliyetlerine ilişkin etüdün güncelleştirilmesi konusundaki çalışma ekte sunulmuştur” diyerek, 27 sayfalık güncelleştirilmiş yeni bir etüd gönderdi.

MİT’in etüdünde “İrticai şirketler” başlığı altında şu şirketler sayıldı:

“Yimpaş Holding, Kombassan Holding, İhlas Holding, Jet-Pa Holding, Işık sigorta, Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çetinkaya Giyim sanayi ve Ticaret A.Ş.”

MİT, “İrticai finans kuruluşları”nı da şöyle sıraladı:

“Al Baraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş., Anadolu Finans Kurumu A.Ş., Asya Finans Kurumu A.Ş., Family Finans Kurumu A.Ş.(Faisal Finans Kurumu A.Ş.), Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.”

MİT’in “İrticai meslek kuruluşları” listesinde ise şu dernekler yer aldı:

“Anadolu Genç İşadamları Derneği (AGİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD).”

MİT etüdünün içeriğine gelince;

Giriş bölümünden sonra, “İrticai eğilimli üst birlikler” başlığı altında, “MÜSİAD ile İŞHAD ve diğer işveren yapılanmaları”;

Özel finans kurumları başlığı altında, “Yabancı kökenli kurumlar, Türkiye kökenli kurumlar ve kuruluş aşamasında bulunan kurumlar”;

İslâmi sermayeli ticari kurumlar başlığı altında, “önemli holdingler” hakkında bilgi verildi.

Devamında, “Milli Görüş İslâm Toplumu (IGMG) kanalıyla Refah Partisi’ne intikal eden yardımlar… Tarikat gruplarının yurtdışı organizasyonları… Yabancı ülke ve yabancı destekli kuruluşlardan alınan yardımlar” anlatıldı.

Görüldüğü gibi, MİT’in etüdünde o zamandan bu zamana faaliyetlerini sürdüren ve bugün el konulan Asya Finans da var.

Ekonomiden anlamadığım için sadece şunları sormak istiyorum:

– Bank Asya’ya el konulmasının arkasında da böyle bir “etüd” var mı?

– Dün askerler veya diğer iktidarların yapmadığı, yapamadığı veya onlara yaptırılamayanı AKP nasıl yaptı?

– MİT o “etüdü” güncellemeyi sürdürdü mü? 2002’deki o tespitler geçerli mi? Diğer şirket ve kuruluşlar hakkında da işlem yapılacak mı?

– Bank Asya’ya el konulmasıyla bir anlamda askerler haklı çıktığına göre, 28 Şubat davası devam edecek mi? Yoksa sanıklar bu defa da “Niye MİT fişlemelerinin gereğini yapmadınız?” diye mi suçlanacak?

Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

4 Şubat 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/iste-mitin-bank-asya-arsivi-0402151200.html

Kategori:Uncategorized