İçeriğe geç

Bir Asker Daha Cezaevinde

Meşhur Atabeyler davası… Dönemin Başbakanı Erdoğan’a “suikast yapılacaktı” denilen, kumpas davaların ilki… 2006 yılında medyayı ve gündemi aylarca işgâl etti… Başbakan’a suikastle suçlanan çok sayıda insanın hayatı alt üst oldu, olaya adı karışan subay ve astsubaylar TSK’dan atıldı.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Pilot Yüzbaşı Murat Eren de bunlardan biriydi. Erdoğan’ı Şemdinli’ye götüren pilottu oysa. Eren 2006’da tutuklandı, 3 ay 22 gün hapiste yattıktan sonra ilk duruşmada tahliye edildi.

Bu arada TSK’dan ihraç edilirken, hakkında hem Askeri Yargıtay’da, hem Ankara Özel Yetkili Mahkeme’de açılan davalar devam ediyordu.

Davalar sürerken, hayatını sürdürmek için pazarcılık yaptı, su, çay, simit sattı. Aile düzeni bozuldu, annesi kanser oldu.

6 yılın sonunda Başbakana suikastten beraat ederken, Askeri Yargıtay’daki davada kendisine ait olmayan bir CD yüzünden, “gizli belge bulundurmak” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın onanmasının ardından 2011 yılında Maltepe Cezaevi’ne girdi, 3 yıl hapis yattı, geçen 15 Ekim’de de denetimli serbestlikten yararlanıp, tahliye oldu.

Bu arada aynı dava kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de yargılanıyordu. Mahkeme, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçu için anlaşmak suretiyle TCK’nın 316. maddesine muhalefet etme” suçlamasından beraatine karar verirken, “izinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve nakletmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.

Dava Yargıtay’a geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Sanıklar hakkındaki silahlı terör örgütü iddiaları netleşmeden ve sanıkların amaç ve saikleri konusunda herhangi bir gerekçe ortaya konulmadan basit nitelikli izinsiz patlayıcı madde bulundurma ve nakletmeden” verilen bu cezanın bozulmasını istedi.

Ancak Balyoz kararını da onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi yaklaşık 2 yıldır bekleyen bu kararı, giderayak 21 Ocak günü onadı.

Onama kararı da duyuldu, duyuruldu.

Peki Murat Eren ne yaptı? Kaçmadı. Yakalanmayı beklemedi. 5 gün önce kendi ayaklarıyla paşa paşa Paşakapısı Cezaevi’ne gitti.

Eren 3 yıl önce, yani “kumpaslar” dillendirilip, itiraf edilmeden önce Sözcü’den Saygı Öztürk’e verdiği röportajda şunları söylemişti:

“Başıma gelen olaylar için şunu görüyorum; Bazı güçler gündem oluşturmak, şu anda askerlere dönük olayların ön hazırlıkları için böyle bir şey yaptılar. Bunları tezgâhlayanlar da bir gün yaptıklarının hesabını verir… Gözaltına alınmamla birlikte başlayan, sonra Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi haline gelmemin şaşkınlığı içindeyim. İnanın sanki bir rüyada gibiyim. Birileri önceden bir senaryo yazmış, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir subayı olarak da figüran olarak bizi oynattılar. Subay olarak en ağrıma giden de bu oyunda bir figüran olarak kalmam… Vatan-millet uğruna bir şeyler düşünmek, PKK’ya karşı mücadele vermek eğer çeteyse, ben çeteyim. Böyle bir çeteliği kabul ediyorum.”

Şimdi o yine hapiste… Hem de aynı davadan ikinci kez. Maalesef rüye değil, gerçek!..

Murat ve ailesinin tek umudu var; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itiraz etmesi ve 9. Ceza Dairesi’nin görevlerinin verildiği 16’ıncı Ceza Dairesi’nin davayı yeniden görmesi.

Geçmiş olsun. Dayan Murat!..

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

18 Şubat 2015

Murat ın çilesi bitmedi… Şimdi de Paşakapısı Cezaevinde

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bir-asker-daha-sessiz-sedasiz-cezaevine-gitti-1802151200.html

Kategori:Uncategorized