İçeriğe geç

Operasyon Sırası Gülen’i “Beraat” Ettiren Hâkimlerde!..

Polis teşkilâtında yürütülen “paralel yapı” soruşturma, gözaltı ve tutuklamalarının yüksek yargıya da sıçraması bekleniyor. Ankara’da hazırlıkları yürütülen hacimli bir dosya kapsamında, öncelikle 2008 yılında Fetullah Gülen için “beraat” kararı veren Yargıtay üyeleri hakkında inceleme ve soruşturma açılacağı öne sürülüyor.

İktidar, kanun değişikliği ile “Parelel yapının uzantısı” denilen Yargıtay’daki hâkim ve savcıları etkisizleştirdi. Ancak sular durulmadı.

Yargıtay kulislerinde, değişiklikler sırasında hiçbir itirazda bulunmayan, hatta yeni dairelerini kendileri ararlayan bazı üyelerin sonradan değişiklik kararına itiraz etmeye başladığı konuşuluyor. Yer değişikliğinin “gerekçesinin” gösterilmediğini savunan bu üyeler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecekleri ve tazminat davası açacakları mesajı verdi.

Bunun üzerine İktidar, “paralel yapıyla” bağlantısı olduğu iddia edilen bu isimlerin istinaf mahkemelerine gönderilmesi seçeneğini yeniden gündemine aldı.

İktidarın bir diğer planı da “Cemaatçi olmayan, ama Cemaate Cemaatçilerden daha fazla hizmet ettiği” konuşulan daire başkanlarıyla ilgili. Bu isimlerin başkanlıklarının yenilenmeyeceği ve 2 ay içinde değiştirileceği bildiriliyor.

-Yine Yargıtay 9. Ceza Dairesi-

Yargıtay kulislerini sallayan en büyük iddia ise şu:

Ankara’da bugüne kadar kamuoyuna yansıyanlar dışında yürütülen gizli bir soruşturma kapsamında, binlerce ismin yer aldığı bir dosya hazırlanıyor.

İşte bu dosyada, Fetullah Gülen hakkında 2008 yılında verilen “beraat” kararı ile bu kararı alan hakimlerin de olduğu ve şu hususların araştırıldığı söyleniyor:

– Gülen dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda uzun süre bekletilip, bekletilmediği. Bekletildiyse kim veya kimler tarafından bekletildiği

– Bu dosyanın o dönemdeki Yargıtay Başkanlığı seçimleriyle ilgisinin olup, olmadığı

– Bir rektörün Pensilvanya’ya gidip, gitmediği ve bu ziyaretin Yargıtay seçimleriyle ilgisinin bulunup, bulunmadığı

– Gülen dosyasına bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin o zamanki yapılanması ve yönetimde kimlerin etkin olduğu

– Beraat kararının bazı üyeler tarafından önceden hazırlanıp, hazırlanmadığı

Gerek bu konudaki, gerekse Silivri davalarında görev aldıktan sonra Yargıtay üyeliğine seçilen hakim ve savcılar hakkındaki soruşturmada yeni seçilen 1. Başkanlık Kurulu’nun tutumu belirleyici olacak. HSYK’nın Silivri hakim ve savcılarıyla ilgili şikâyetleri önümüzdeki günlerde Yargıtay’a göndereceği ve soruşturmanın iki koldan, birbiriyle bağlantılı yürütüleceği kaydediliyor.

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

26 Şubat 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/sira-gulenin-hakimlerinde-2602151200.html

Kategori:Uncategorized