İçeriğe geç

Yeni ÖSYM başkanının eşi de AKP’den siyasete soyundu

Dün ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanlığı’na atanan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Ömer Demir’le ilgili tartışmalar süreceğe benziyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı yaptığı 2005-2008 yılları arasında “görevini kötüye kullanmak, kamu malına zarar vermek ve resmi belgede sahtecilik” iddialarıyla yargılandığı ortaya çıkan Prof. Ömer Demir’in eşinin de AKP’den milletvekili aday adaylığı için başvurduğu öğrenildi.

Aslında 9 gün önce, “AKP A.Ş.” başlıklı yazıda, isim vermeden hem Demir’in ÖSYM Başkanlığına getirileceğini, hem de eşinin aday adayı olduğunu şöyle duyurmuştuk:

“ÖSYM Başkanı yapılacağı söylenen bir rektörün eşi…” (OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

Eşi gibi öğretim üyesi olan Bayan Demir’in adı da seçim bölgesi de sır gibi saklanıyor.

Ancak Demir Ailesi’ne büyük ikramiye çıkmayacak gibi. Zira AKP yöneticileri, Ömer Demir’in ÖSYM Başkanlığı’na atanmasından sonra eşinin milletvekili adayı gösterilmesinin zora girdiği görüşünde.

Demir’in ÖSYM Başkanlığı’na getirilmesinin AKP’lileri dahi şaşırttığını kaydedelim. Şaşırmalarının sebebi, geçmişte yargılanması veya eşinin milletvekili aday adaylığından ziyade, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Beşir Atalay’ın kadrosunda sayılan biri olması.

Gül’ün Başbakanlığından başlayarak, 2011 yılına kadar DİE ve TÜİK Başkanlığı, YÖK Yürütme Kurulu üyeliği ve Başkanvekilliği, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Üyeliği, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, ÖSYM Yönetim Kurulu Üyeliği, YÖK ve TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği gibi onlarca göreve atanan Demir’e Erdoğan’ın uzun süredir mesafe koyduğunu belirten AKP’liler, “Demek ki, soğukluk giderildi” yorumunu yapıyor.

Öyleyse Gül’ün ekibinden biri daha saf değiştirdi demektir!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized