İçeriğe geç

Ermeni Faturası mı Kesildi?

CHP’de listeye girenler kadar giremeyenler de tartışılıyor.

Listeye girenlerden en dikkat çeken isim İstanbul 1. Bölgede birinci sıra adayı yapılan Ermeni kökenli Selina Özuzun Doğan. Doğan’ın eşi Avukat Erdal Doğan’ın CHP ve Mustafa Kemal Atatürk’ü “soykırımcılıkla” suçlayıp, Türkiye’yi uluslararası mahkemeye şikâyet ettiği ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Selina Özuzun Doğan için, “Ermeni kimliğinden öte bilgisi, birikimi ve eğitimiyle TBMM’de bize büyük katkı sağlayacak. Uzmanlık komisyonlarında faydalanacağız” derken, bunun “Dünyaya önemli bir mesaj” olduğunu vurgulamayı da ihmal etmedi. Kılıçdaroğlu, “Ermeni tehcirinin 100’üncü yılında Selina Özuzun Doğan’ın aday gösterilmesi”yle ilgili değerlendirmeler için ise “Kim, nasıl anlam verirse versin. Bizim için bütün anlamlar geçerlidir” yorumunu yaptı.

-CHP Yüzleşmek Zorunda-

Adaylığının ardından Agos Gazetesi’ne konuşan Selina Özuzun Doğan, “CHP’nin Ermenilere yaklaşımında bir değişiklik var mı? Bu adımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Azınlıkları olumsuz etkileyen birçok uygulama nedeniyle CHP ile ilgili olumsuz bir algı var. Bu algı ilerde değişebilir mi? Sizin adaylığınız bu anlamda ne ifade ediyor?” şeklindeki soruları şöyle cevapladı:

“CHP’nin geçmişte azınlıklara bakışının temel, evrensel ve hukuk standartlarının oldukça gerisinde kaldığı ve üniter bir siyaseti benimsediği bilinen bir gerçek. Fakat son yıllarda CHP’de olumlu yönde değişim ve gelişmeler yaşandığı da bir gerçek. Tabii değişimin bir günde olmasını beklemek ve tüm sorunların bir anda çözülmesini ummak mantıklı değil… CHP bu yönde bir değişim iradesi sergiliyor. Bu değişime ve dönüşüme katkı sunmak gerektiğine inanıyorum… CHP, Cumhuriyet’in kurucu partisi. Bahsettiğiniz azınlıkların yaşadığı mağduriyetlerle yüzleşmek konusunda, CHP uzun süre direnç gösterdi. Fakat hem partinin iç tüzüğünde adımlar atılması, hem de Sayın Kılıçdaroğlu’nun o dönemlerle yüzleşilmesi gerektiğine ilişkin söylemleri ve yine yakın zamanda Sayın Sezgin Tanrıkulu’nun Dersim’le ilgili açıklamaları, parti adına özür dilemesi, değişim yönünde bir irade olduğunu gösteriyor. Bir Ermeni’nin birinci sıradan aday gösterilmesi de bu iradenin bir uzantısı. Ancak parti genelinde aksi yönde dirençlerin olabileceğini de öngörmek gerekir.”

-Partide Çıldıran Kimdi?-

Selina Özuzun Doğan meslesini buradan bırakıp, CHP listesine konulmaması şaşkınlıkla karşılanan isimlerden birisine, Ali Özgündüz’e ve 1 yıl önce yaşanan bir olaya geçelim.

Hatırlanacağı gibi, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününde, 24 Nisan için uzun bir “taziye” mesajı yayınladı. Bu mesaj birçok çevrede “Ermenilerden özür dilendi” şeklinde algılandı.

CHP yönetimi, “Geç kalınmış bir açıklama” diyerek Erdoğan’ın mesajını olumlu karşılarken, o akşam CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına çıkan Ali Özgündüz, “Erdoğan’ın 23 Nisan’da bu konuyu dile getirmesinin zamanlaması manidardır. Cumhurbaşkanlığı konusunda bir yerlerle anlaşması sonucu mu bu mesajı bugün veriyor? Bir yerlere mesaj mı var?.. Bu açıklamayı herkes yapabilir, ama ülkeyi yöneten yapamaz. Artık geri adım atılamaz. Daha ötesi istenecektir. Soykırımı kabule gider” dedi.

Programda “Soykırımı dürüstçe tanıyın” çağrısında bulunan BDP’li Hasip Kaplan’la da sık sık tartışan Özgündüz, özetle şunları söyledi:

“Bizim Ermeni halkıyla bir problemimiz yok, ama Ermeni yönetiminin ve diasporanın bizimle problemi var. Doğu illerimize batı Ermenistan diyecekler, soykırımı tanımamızı isteyecekler, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgâl edecekler, Hocalı’da katliam yapacaklar, Erdoğan da 23 Nisan’da taziye mesajı yayınlayacak. Allah’tan korksun. Ben Iğdır’lı, Azeri kökenli bir vatandaşım. Acıları atası, babası yaşamış biri olarak konuşuyorum. Yarın Ermenistan’da Türk Bayrağı yakacaklar. Ayıp değil mi? Bunlar çok tehlikeli işler. Yarın tazminat vereceksek, toprak vereceksek verelim mi diyeceğiz? Akdamar’da intihar eden kadınlarımız ne olacak? Bu mesaj AB süreciyle ilgilidir, ABD’yle, İsrail’le anlaşmayla, Kafkasya meselesiyle ilgilidir. Öyle sabah kalkıp da şöyle bir mesaj yazalım denmiş değildir. CHP’nin Ermeni meselesiyle ilgili resmi görüşü şudur; Türkiye üzerinde hak iddia etmekten vazgeçmediği, soykırım hezeyanından vazgeçmediği, işgâl ettiği Azerbaycan topraklarını terk etmediği sürece Ermenistan’la ilişkiler ilerlemez. İşlemediğim bir suçu niye kabul edeyim? Böyle saçmalık olur mu? Ben mazlumum, dedelerim katledildi.”

Özgündüz’ün bu sözlerine Hasip Kaplan, “Böyle giderse sandıktan çıkamazsınız” diye tepki gösterdi. Özgündüz de, “Sandıktan çıksam da çıkmasam da böyle bir şeyi kabul edemem. Ben katil değilim, mazlumum. Asla kabul etmem” karşılığını verdi.

Bugün Selina Özuzun Doğan’ın adaylığını alkışlayan pek çok isim, o gece sosyal medya üzerinden Ali Özgündüz’e, “Bu milletvekili MHP’li mi?.. Bir daha konuşmasın, partisinin Ermeni sorununa zarar veriyor… Faşist… Aferin onu milletvekili yapana… CHP’yi temsilen yanlış bir tercih, ibretlik biri…” şeklinde tepki gösterdi. Ancak tepkiler bununla sınırlı kalmadı. Parti genel merkezinde de Özgündüz’e öfkelenip, tabir-i caizse hop oturup, hop kalkan bazı yöneticiler oldu.

Özgündüz’ün sandıktan değil, ama listeden çıkamamasının sebeplerinden birisi bu mudur bilinmez, ama Selina Özuzun Doğan’ın söylediği gibi, CHP’de bir şeylerin “değiştiği” ve bu “değişimlere” direnç gösterebileceklerin tasfiye edildiği kesin!..

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

9 Nisan 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/chpdeki-ali-ozgunduz-tasfiyesinin-nedeni-cnn-turkteki-o-program-mi-0904151200.html

Kategori:Uncategorized