İçeriğe geç

AKP ve HDP’nin Bir “Davası” Var…Ya CHP ve MHP’nin?!.

İdamdan kıl payı kurtarılmış ağırlaştırılmış müebbet cezasından hükümlü teröristbaşının milletvekili listesi yaptığı bir ülkede aslında konuşulacak çok şey kalmamıştır, ama yine de “Yeni Türkiye”nin lider-vekil adaylarına dair birkaç kelâm edelim.

-MHP ve İhsanoğlu’nun Ortak Noktası-

MHP’den başlayalım:

Bölücü terörle mücadele konusunda milim taviz vermeyen Engin Alan’ın neden küstürüldüğüne dair kamuoyuna hiçbir izahatta bulunma gereği duymadılar. Bu yılın en önemli meselesi Ermeni soykırım iftiralarıyla yakından ilgili Azerbaycan meselesinde uzman Sinan Oğan’ın aday olamaması konusunda da… MHP, Silivri kurbanlarından sadece Ali Aydın (Nam-ı diğer Yörük Ali Paşa)’yı listeye alırken, bir diğer Balyoz kurbanı, üstelik Iğdır gibi kritik bir ilden başvuran Hanifi Yıldırım’ı çizdi… Acaba ölçü neydi?

MHP’nin medya ve kamuoyundaki yüzü Özcan Yeniçeri, yolsuzluk komisyonundaki üyesi Mesut Dedeoğlu yok, ama Meclis’te Cumhurbaşkanı adayı Sadi Somuncuoğlu’na silah çeken Cemal Enginyurt var. Acaba neden?

“Varlık” sebebi, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü olduğuna göre, listesinde bir şehit yakını, bir gazi var mı? Bilmiyoruz!..

MHP listesinde Ekmeleddin İhsanoğlu, Durmuş Yılmaz var…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığında “çatı” adayı yaptıkları İhsanoğlu için, “ABD ve AB’de iyi tanınıyor” demiş, Gül ve ailesinin seçimlerde Ekmeleddin Bey’den yana tavır takınacağını düşündüğünü söylemişti.

İlk günden yazdık; İhsanoğlu isminin dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ve MHP üzerinden önerildiğini. En azından şu doğrulanmış oldu, demek İhsanoğlu CHP’nin değil, MHP’nin çatı adayıymış.

Biliyorsunuz, Yemen operasyonunun ardından Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ordusu kurulması kararlaştırıldı. İslâm ülkeleri için “ortak barış gücü” , yani İslâm ordusu kurulmasını ilk dillendiren İhsanoğlu’ydu.

Bu konuda MHP de İhsanoğlu gibi mi düşünüyor?

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde İhsanoğlu, PKK meselesini “ulus devletin sopasına” bağlayıp, durdu. Dahası Cumhurbaşkanı olduğu takdirde Meclis’ten teröristbaşının özgürlüğü veya ev hapsini sağlayacak yasa gelirse, onaylayacağı sinyalini verdi.

MHP’nin PKK ve teröristbaşına bakış açısı belli. Acaba İhsanoğlu’yla hangi ortak noktada buluştular?

Bir diğer flaş ismi Durmuş Yılmaz’ın da Gül’e yakın bir isim olduğu dikkate alındığında, “MHP’de Gül gölgesi” desek ve “MHP sanki seçimden sonra Gül ve adamlarının siyasi hareketiyle bir koalisyona hazırlanıyor” yorumunu yapsak, çok mu yanlış olur?

MHP’ye dair son not; Bahçeli’nin ömrü vefa ettikçe Genel Başkan kalacağı, çıkacak herhangi bir rakibin dış güçler tarafından ortaya salınmış kişiler olacağı peşinen duyuruldu. Anlaşılan etrafındaki “kale”nin görevi de “ömürlük”müş!..

-Atatürk’ü Aday Gösterir miydi?-

CHP listeleri medya başta olmak üzere malum kesimlerin pek hoşuna gitti. Her kesimden, her görüşten temsilci olduğu söyleniyor.

Güzel!.. Bugün karşı karşıya kalınan en büyük tehlike ne; Ülkenin bölünmesi ve rejim değişikliği. Öyleyse soralım:

Cumhuriyeti kuran partide, bu tehlikelere dair bir fikri, duruşu, mücadelesi olan kaç vekil adayı var?

Para, ün ve mezhep dışında, “milli duruş”u sebebiyle kaç aday tercih edildi?

“Ermeni kökenli aday var” diye düğün-bayram ediliyor da mesela Azeri kökenli var mı?

Ali Özgündüz’ün suçu, CHP-HDP ittifakına karşı çıkmak, “derin devletin” CHP üzerindeki operasyonları hakkında alarm zilleri çalmak mıydı?

Bir “Cemaat” oyunu olan Sümeyya Erdoğan’a suikast kumpasına ismi karıştırılmak suretiyle Umut Oran’ı gerçekte kim/kimler tasfiye etti/ettirdi?

Bilişim uzmanlığıyla dinleme komisyonunda, bakanlarla ilgili yolsuzluk komisyonunda gece gündüz çalışan, beraberinde partinin verimliliği için projeler hazırlayan, diğer partilerin bile takdir ettiği Erdal Aksünger sadece parti yöneticilerine yer açmak için mi harcandı?

Yerlerine daha iyi adaylar mı kondu?

Ekonomi, Kemal Derviş ve ekolüne emanetse,

Dış politika, AKP iktidarıyla “PKK açılımını” yapan Murat Özçelik’e teslimse,

Atatürk’e “kefere” diyen Mehmet Bekaroğlu pamuklara sarılıp, sarmalandıysa kararı siz verin.

Gel de, “Mustafa Kemal Atatürk yaşasaydı, acaba CHP’den aday gösterilir veya o aday olur muydu?” diye sorma!..

Size de sanki büyük bir el, bir üst akıl kafası karıştırılmış milyonları gayet planlı-programlı bir şekilde HDP’ye yönlendiriyor gibi gelmiyor mu?

Maalesef Cumhuriyet Gazetesi’nde ne olduysa, CHP’de de o olmuştur!..

CHP’ye dair son soru:

Bu liste HDP veya AKP’yle bir koalisyon hükümetine göre mi hazırlandı?

-Erdoğan’ın Yeni AKP’si-

Önce AKP’deki “yok”ları sayalım:

Paralel ve milli görüşün izi de 2002-2015 AKP’sinin hafızası da silindi. Yepyeni, genç Erdoğan’ın sözünden çıkmayacak bir AKP yaratıldı.

PKK, Kıbrıs, Ermeni soykırım iftirası gibi ülkenin milli meselelerinde duyarlılığı olan hemen hemen tek bir isim bırakılmadı.

Başbakan Davutoğlu’nun listelerdeki etkisi 10’u geçmeyen, 6-7 isimle sınırlı kaldı.

Lâkin AKP’de şu yapıldı; Sadece bölgeler değil, illerdeki nüfus, etnik köken, mezhep yapısı tek tek hesaplanıp, adaylar ona göre belirlendi.

Sonuç; Erdoğan da Kılıçdaroğlu da Bahçeli de teröristbaşı da “our boys”larını seçti, ama aradaki büyük fark şu:

AKP ve HDP’nin bir “davası” var. Ya CHP ve MHP’nin?!.

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

8 Nisan 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/mhp-ile-ihsanoglu-hangi-ortak-noktada-bulustu-0804151200.html

Kategori:Uncategorized