İçeriğe geç

Cemaat’in Yargıdaki Korkulu Rüyasından Şok Karar!..

Salı günü yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimleri için özellikle Cemaat cephesinde “şok” etkisi yaratacak bir aday çıktı. O aday, “kumpas” davalar süresince Cemaatin boy hedefi haline getirip, neredeyse adım adım izleyip, dinlediği Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi Başkanı Hamdi Yaver Aktan.

Önceki güne kadar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için üç isim aday olmuştu. Bunlar 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca, 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu ve 10. Ceza Dairesi Üyesi Hüsnü Uğurlu’ydu.

Üç ismin de iktidarın adayı olduğu söyleniyordu.

Ancak Hamdi Yaver Aktan Çarşamba günü sürpriz bir kararla adaylık başvurusunda bulundu. Aktan’ın adaylığıyla, Yargıtay’daki tüm hesapların yeniden gözden geçirileceği ve dengelerin değişeceği bildiriliyor.

-Hamdi Yaver Aktan Kim?-

8. Ceza Dairesi üyesiyken, Ergenekon sürecinde hedefe oturtulan Hamdi Yaver Aktan, Yargıtay’ın “paralelin” egemenliğine geçmesinden sonra 20. Hukuk Dairesi’ne gönderildi.

Aktan, İktidar-Cemaat savaşının ardından, Yargıtay’daki “paralel” hakimiyetini kırmak için kurulan 8 yeni daireden biri olan 18. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Bu seçimde “paralel” yapının en kuvvetli adayı karşısına çıkarıldı, ama Aktan ilk turda 290 oyla kazanırken, rakibi “blok” 160 oyda kaldı.

18. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildikten sonra ilk demecini bize veren Aktan, “paralel” iddiaları için, “Devlet hiçbir zaman ortak kabul etmez. Yasadışı her yapıya karşı hukuk çerçevesinde gereğini yapmak durumundadır” demişti.

Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

24 Nisan 2015

Kategori:Uncategorized