İçeriğe geç

Kumpas şehidinin anmasına hangi Kuvvet Komutanı katıldı

Balyoz kumpası şehidi Murat Özenalp bugün ölümünün birinci yıldönümünde kabri başında düzenlenen tören ve baba ocağında okutulan mevlütle anıldı. Kabri başındaki anma törenine damgasını vuran ailesi ve silah arkadaşlarının fotoğraflarının yer aldığı, “Hakkımızı helâl etmiyoruz” yazılı pankarttı. Balyoz’dan yargılanan ve hapiste yatan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın konuşması da tören boyunca dimdik duran Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp ve oğlu Batu’yu hıçkırıklara boğdu.

Baba ocağında okutulan mevlüdün ise 4 yıldızlı bir konuğu vardı. Özenalp’in cenaze törenine katılan tek komutan olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu mevlüdüne de geldi.

Merhum Özenalp’in Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabrine Türkiye’nin dört bir yanındaki silah arkadaşları eşleriyle birlikte katıldı. MHP Milletvekili Engin Alan, TESUD Başkanı Erdoğan Karakuş ve TESUD üyeleri, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Sanem, Özenalp’in Avukatı “Adalet Nöbetçisi” Şule Nazlıoğlu Erol, Gazi Ertan Acır, adalet şehidi Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, TGB’li gençler, kumpasları Almanya’dan gören görme engelli vatandaşımız Ahmet Gül ile Vardiya Bizde Platformu üyeleri de anma töreninde hazır bulundu.

Özenalp’in kabri başında okunan duanın ardından Mamak’taki koğuş arkadaşı Sinan Topuz bir konuşma yaptı. Murat Özenalp’in son 3 yılını iftiralarla boğuşarak ve ızdırap içinde geçirdiğini anlatan Topuz, “Bu iftiraları atanlar, Murat’ın yollarından çekilmesi gerektiğini biliyordu” dedi.

49 GÜN DAHA DAYANAMADIN EVLÂT

Konuşmasına, “Değerli dostlar, değerli hapishane ve silah arkadaşlarım” diye başlayan MHP Milletvekili, Özel Kuvvetler eski Komutanı Engin Alan’ın başlangıçtaki şu sözleri de tören boyunca metanetli duran Sema Özenalp ve Batu’nun bile gözyaşlarına boğulmasına yol açtı:

“Bir kumpas şehidi Murat Özenalp’in kabri başındayız. Bu sözler kendisi için yazılan kitabın da adı. Şu anda çok zor bir görev yapıyorum. Biz ne dersek diyelim, ne bir daha Murat, Sema’nın kolunda sinemaya, tiyatroya gidebilir. Ne Batuhan’la top, ne Duru’yla yakan top oynayabilir. Ne de anasının göğsüne başını dayayabilir. Bitti.”

Alan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1 sene geçti. Dün gibi hatırlıyorum. Sincan Cezaevi’nde koğuş arkadaşım Erdal Akyazan’la televizyona baktığımızda alt yazı geçiyordu. O kaçınılmaz haber gelmişti. Ben Silivri’de, o Hasdal’da olduğu için Murat’ı ancak duruşmalardaki haliyle hatırlıyorum. Adam hep gülüyordu. O gözümün önünden gitmiyor. Bazen de kızıyorum, 49 gün daha dayanamadın mı? Allah’ın takdiri böyleymiş, böyle oldu. Biz, ailesi, sevenleri onu asla unutmayacağız. Ömrümüz oldukça gelip, helalleşeceğiz, dertleşeceğiz. Cezaevinden çıkarken, ‘Kumpasın hesabını verecekler’ dedik. 11 ayda olanlara bakın. Çünkü biz yerden göğe haklıydık Murat’çığım. Seni unutmayacağız, unutturmayacağız. Mekânın cennet olsun, ışıklar içinde yat evlâdım.”

Duru’yu sorarsanız; Günlerdir gergindi zaten. Bu kara günde de bir kenarda kuzeniyle oturdu. Kâh tokasıyla, kâh saçıyla oynadı, başını hemen hiç yerden kaldırmadı. Annesinin, “Gel, babanın mezarına çiçek koyalım” çağrısını duymazdan geldi, gönderdiği çiçekleri de yoldu.

Kabir başındaki törenin ardından tüm katılımcılar tek tek Samiye Teyze’nin elini öpüp, Sema Özenalp’e sarılarak taziyelerini sundu.

Bugün sadece Murat Özenalp anılmadı. Törene katılanlar daha sonra gruplar halinde kumpasın diğer kurbanları merhum Ali Tatar, Abdülkerim Kırca, Ali Tarık Akça ile hiçbir yakını olmadığı halde bu süreçte içerdekileri yalnız bırakmayan, yakın zamanda acı bir şekilde hayatını kaybeden emekli Albay Yıldırım Türkmen ile sivil vatandaş Hülya Ulusoy’un da kabirlerini ziyaret edip, dualar okudu, çiçekler bıraktı.

CENAZE TÖRENİNDE YUHALANMIŞTI

Murat Özenalp için annesinin evinde okunan mevlüde gelince… Kabirdeki törene katılanların tamamı mevlüte de katıldı. Gözyaşları burada da sel oldu.

Özenalp’in mevlüdünde Hoca’nın yanısıra, gerçekte opera sanatçısı olan Ahmet Gül de dua ve ilahi okudu.

Mevlüdün 4 yıldızlı konuğu ise Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu oldu. Sivil kıyafetle gelen Bostanoğlu, Özenalp’in annesi ve eşine bir kez daha başsağlığı diledi ve mevlüdü başta sona dinleyip, dua etti.

Geçen yıl Murat Özenalp’in Kocatepe Camii’ndeki cenaze törenine katılan tek komutan da Bostanoğlu’ydu. Kocatepe’ye gelenler TSK’ya öfkelerini adeta Bostanoğlu’ndan çıkarmış, onu yuhalamış, Bostanoğlu ise tüm tepkilere rağmen törenden ayrılmamıştı.

Mevlütte bu olayın da konuşulduğu ve Bostanoğlu’nun, “Bin kere olsa yine giderim” dediği öğrenildi.

Ruhun şâd, mekânın cennet olsun Murat Albay… O sürecin “infazcısı-şakşakçısı” olan medya bugün başını kuma gömse, hatırlamak istemese bile Türk Milleti seni unutmayacak ve unutturmayacak.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized