İçeriğe geç

TSK’da Tayinler Niye Ertelendi?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ameliyat olup, izne ayrılmasının duyurulması ve görevi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a bırakmasının ardından İktidar-TSK arasındaki sorunlara ilişkin pekçok iddia ve söylenti gündeme geldi.

Evet çok sorun var; Suriye, eğit-donat, PKK’nın “alan hâkimiyeti”, hatta Kıbrıs, ama illa da paralel.

Bu sorunlar yumağı arasında dikkatlerden kaçan önemli bir ayrıntıyı peşinen aktaralım. Bugüne kadar albaydan aşağı rütbedeki subayların tayinleri Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyordu. Ancak bu yıl ilk kez tayinler çıkmadı, dahası 9 Haziran’a, yani seçimler sonrasına ertelendiği duyuruldu.

Acaba seçim üzeri yapılacak tayinlerin “zaafiyet” yaratmasından mı endişe edildi? Askeri kaynaklar, “Hayır. Daha önce de seçimler oldu, ama böyle bir erteleme yaşanmadı. Kaldı ki, tayinler çıkarılır, göreve başlama seçim sonrasına planlanırdı” diyor.

Anlaşılan o ki, Genelkurmay da seçim sonucuna göre pozisyon almış durumda.

-Özel Görev Süresinin Uzatılmasını Niçin İstemiyor?-

Özel’in izne ayrılmasından sonra AKP ve TSK kulislerinde konuşulanlara gelince;

Evet, “Özel’in rahatsızlığı dayanılmaz noktadaydı, ameliyata mecbur kaldı” kısmı doğru. Ancak ameliyat geçirdiğinin, dahası görev yazısının sızdırılmasının en azından “güvenlik” açısından doğru ve görülmüş şey olmadığı vurgulanıp, “Galiba iktidara ve kamuoyuna bir mesaj verilmek istendi“ yorumu yapılıyor.

Erdoğan, Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın peşpeşe, “Görevi bırakması veya 30 Ağustos’tan önce emekliliği söz konusu değil” açıklaması yapması da mesajın yerini bulduğu şeklinde değerlendiriliyor.

Birkaç ay önce AKP kulislerinde, Erdoğan’ın Özel’in görev süresini uzatma planından söz ediliyordu. Buna karşılık TSK çevrelerinde, Özel’in Mart ayında toplanmaya başladığı, “çok yorulduğu” için görev süresinin uzatılmasını istemediği duyulmuştu.

Özel’in yakın çevresine, “TSK’daki teamüllerin bozulmasını istemiyorum” dediği de belirtiliyor. Bu ise kendisinden sonraki Genelkurmay Başkanı’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın olmasını istediği mesajından başka bir şey değil.

Ancak özellikle Erdoğan ve ekibinin Akar ismine sıcak bakmadığı herkesin bildiği bir sır. Burada bir parantez açıp, şahsi görüşümü paylaşayım; Erdoğan Davutoğlu’nu istemeye istemeye Başbakan yapmadı mı? Aynı şey pekala Akar için de geçerli olabilir.

-Jandarma Genel Komutanı Hedefte-

İktidarın “kabûsu” Fuat Avni yakın zamanda Erdoğan’ın tüm komutanları emekli edeceğini öne sürdü. Bunu sorduğum Erdoğan’a yakın bir isim, “Bilmiyoruz” demekle yetendi.

Lâkin TSK’da “toplu emeklilik” ihtimali ve Genelkurmay Başkanı toto revaçta. Özellikle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay hakkında yürütülen yoğun kulislere dikkat çekiliyor. Atay’ın, Erdoğan’ın ekibinden eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı ziyaret ettiği, çok yakın oldukları vs. gibi “gerçek dışı” söylentiler çıkarıldığı, bunun da Atay’ın isminin gündemde olduğunu ve yıpratılmak istendiğini gösterdiği anlatılıyor.

Jandarmayla ilgili önemli bir iddia da şu:

İktidar, Genelkurmay’ı Jandarma’daki büyük çaplı “paralel operasyonuna” razı edememiş. Bu yüzden İçişleri Müfettişleri kritik birimlerde sık sık baskın niteliğinde denetimler yaparak, “paralelcilere” nefes aldırmıyormuş.

Sebebi mi; Poliste “paraleli” etkisiz hale getiren iktidar, Jandarma üzerinden her an yeni büyük bir atak bekliyormuş. 17/25 Aralık operasyonlarında Jandarmanın kullanılmak istenmesi ve MİT TIR’ları olayı hiç unutulmamış.

-Erdoğan YAŞ’tan Önce Temizlik İstiyor-

Genelkurmay’ın “TSK’da yeni ve büyük bir karmaşa yaşanır” gerekçesiyle, “paralelle mücadeleyi” yavaştan almasından çok rahatsız olan Erdoğan’ın, bu işin YAŞ’tan önce kesinlikle bitirilmesini istediğini ve bunun için talimat verdiğini de öğrendik.

Ortada fol yok, yumurta yokken, “darbe” söylenti ve söylemlerinin arttığının farkındasınız değil mi? “Askeri vesayeti bitirmek, darbe defterlerini kapatmakla” övünüyorlardı, lâkin bizzat Erdoğan ve Davutoğlu, Menderes, 28 Şubat örneklerinin ardından Mısır’da Mursi’ye verilen idam cezası üzerine ısrarla “darbe”yi gündeme taşıyor. Her zamanki gibi seçim propagandası mı, yoksa AKP’lileri tedirgin ve rahatsız eden, bilmediğimiz ciddi şeyler mi var?

Arada kaynadı, ama Erdoğan’a yakın, AKP’nin önemli ismi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un geçenlerde, “Anayasa değişmediği sürece teorik de olsa hâlâ darbe riski var” demesi de dikkat çekiciydi.

Genelkurmay’ın ışıkları yanmasa da galiba AKP’nin ışıkları yanıyor gibi!..

Müyesser YILDIZ

18 Mayıs 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/tayinler-neden-ertelendi-1805151200.html

Kategori:Uncategorized