İçeriğe geç

Genelkurmay’dan Balyoz Paketi!..

Kumpasın beraatle sonuçlanmasının ardından Balyoz mağdurları devlete karşı maddi ve manevi tazminat davası açmaya hazırlanırken, Genelkurmay Başkanlığı da emekli ve muvazzaf subayların zararlarının giderilmesi için geniş kapsamlı bir paket hazırlığına girişti.

Halen görevde olan subaylardan cezaevi sürecinde terfi edemeyenler, beraat kararının kesinleştiği gün terfi ettirildi. Beraberinde hem emekliye ayrılanların, hem muvazzafların cezaevinde maaşlarından yapılan üçte bir oranındaki kesintiler de topluca ödenmeye başlandı.

Ancak mevcut mevzuatta, birikmiş alacakların faizinin yanısıra geriye yönelik rütbe maaş farklarının ödenebilmesine ilişkin bir düzenleme olmadığı için Genelkurmay Başkanlığı’nda bir çalışma başlatıldı.

Hazırlanacak kanun teklifi ile sırası geldiği halde cezaevinde olduğu için terfi edemeyenlerin terfisi o tarihten geçerli sayılıp, geriye yönelik maaş ve tazminatlarını alması sağlanacak. Aynı hak, terfisini alamadan emekli olanlara da tanınacak.

Kumpastan önce yurtdışı daimi temsilcilik görevine gitmeye hak kazanan, ancak tutuklandığı için gidemeyen subaylar vardı. Genelkurmay Başkanlığı beraat kararından sonra bu personel için de bir çözüm buldu. Sözkonusu subaylara haklarının zayi olmadığını bildiren Genelkurmay, arzu ettikleri takdirde takdirde gönderilmek üzere boş olan yurtdışı daimi temsilciliklerden birini seçmelerini istedi.

Basra harab olduktan sonra ne denir ki?!. Allah devletimize, milletimize zevâl vermesin!..

Müyesser YILDIZ

22 Haziran 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/genelkurmaydan-balyoz-paketi-2206151200.html

Kategori:Uncategorized