İçeriğe geç

Onun Katilleri Çok Yaşasın ki!..

Vicdansızlar ve yüreksizler bu yazıyı okumasın lütfen!..

“Cami bombalayacaklardı” diye hapislerde çürütülen adam geçen hafta ara yoğun bakımda 41 derece ateşle yatıyordu. Çıplak ve ıslak havlular içinde. Üzerindeki tek şeyi o zaman gördüm, boynunda Cevşen vardı.

Yarbaylık zamanı; Yakın devre arkadaşının eşi ikinci çocuğuna hamile kalır. Baba, ekonomik sıkıntılar yüzünden bu bebeği istememektedir. Bunu duyunca, “Bugün bizim evlilik yıldönümümüz, beraber kutlayalım” diyerek, onları yemeğe çağırır. Aslında evlilik yıldönümleri falan değildir. O yemekte aileyi ikna eder ve ikinci çocuk doğar. Yağız adını da kendisi koyar; Kulağına Kur’an okuyarak.

“Dinsizler, imansızlar yuvası” iftirasıyla en çok Deniz Kuvvetleri’ne saldırdılar. Babası Mustafa Çakmak denizci astsubaydı. 40 yaşında Hacı oldu. Bir sene ABD’ye gemi almaya gittiler. Bayrama denk gelmişti. Mustafa Astsubay, gemi komutanı başta olmak üzere tüm mürettebatı toplayıp, güvertede bayram namazını kıldırdı.

Geçen hafta iki gün boyunca biricik oğlunun başında Kuran-ı Kerim okudu nur yüzlü Mustafa Baba!..

-Başbakan Erdoğan’a Brifing Veren “Terörist”-

Cem Amiral tam bir Türk askeriydi. Onun davası, mevki, makam, rütbe değil, vatan ve milletti.

Bir gün gemi komutanıyla fikir ayrılığına düşerler, tartışır. Rütbelerini söker çıkarır, “Bütün mesele rütbe mi? Kimse bana rütbemden dolayı selâm vermesin” diyerek.

NATO’da görevli subaylarına talimatı şuydu; “Dikkatli olun. Türkiye aleyhinde hiçbir karara ve işe geçit vermeyin”…

Arkadaşlarıyla birlikte 2010’da “terörist, darbeci” diye tutuklandı. Kısa bir süre sonra itirazla serbest kaldıklarında hemen görevinin başına döndü. Mavi Marmara saldırısı yaşandığında, dönemin Başbakanı Erdoğan’a saatlerce brifing veren oydu.

-O Yatakta Cem’in Yerine Başkaları Yatmalıydı-

Cem Aziz Çakmak’ı bu sabah 8.50’de kaybettik. Aslında geçen Cuma tam o saatlerde kritik sürece girilmişti.

16 aydır hastane köşelerinde mücadele ederken, anne ve babasının kendisini o halde görmelerini istememişti. Ama geçen Cuma makinaya bağlanınca yapacak bir şey kalmadı, anne-baba Ankara’ya getirildi.

Alzheimer başlangıcında olan Anne Uçay Çakmak’ın hastalığı, oğlu hapse girince hızlanmıştı. O yüzden olan bitenin pek de farkında değildi. Oğlunun yanına girince sevindi, “Paşa oğlum” diyerek, ellerini öptü. Sonra doktorlara dönüp, “Bugüne kadar bana hiç izin vermediler. İstediğim kadar oğlumun yanında oturabilir miyim?” diye sordu. Doktor, “Tabii oturabilirsiniz” cevabını verince, çocuklar gibi sevindi, sarılıp doktoru öptü.

Doktorlara bir sorusu daha vardı; “Bana doğruyu söyleyin, oğlumun verem dışında bir hastalığı yok değil mi?” diye. Meğer Cem Amiral’in sadece verem olduğunu sanıyormuş.

“Yok” cevabıyla yine sevindi, ama bu defa doktorlara kızdı, “Oğlumun üstü ıslak. Camlar açık. Oğlumu hasta edeceksiniz” diye söylendi.

O gün kızları Tuğçe ve Dilara babalarının ellerini tutmuş, dua ederken, eşi Sevgi Çakmak bir köşede sessizce ağlıyordu. Beni görünce, ağzından şu cümleler döküldü:

“Yaz Müyesser. Burada Cem değil, Ömer Diken başta olmak üzere Balyoz hakimleri, savcıları, o kararı onayanlar ve Murat Bilgel yatmalıydı. O burada yatmayı hak etmedi. Onun yerine yatması gereken o kadar çok insan var ki!..”

Benim söyleyemediğimi, küçük kızı Dilara söyledi:

“Hayır anne. Onlar çok uzun yaşasın ki, yaptıklarının bedelini ödesin!..”

-İki Acılı Kadın Yumağı-

İki acılı kadının Sevgi Çakmak ve Cem Amiral’in komodoru rahmetli Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp’in buluşması da o gün oldu. Birbirlerine yumak gibi sarılıp, saatlerce ağladılar.

Sevgi, “İkisi mi vardı sadece? Onların yerine başkaları olmalıydı” dedi…

Sema, “Evet. Hayatımızı mahvettiler. Allah kahretsin” karşılığını verdi…

Sevgi sordu, “Allah sabrını veriyor değil mi?”…

Sema cevapladı, “Evet veriyor”…

Cem Amiral, “Onlar yargılanmadan ölmeyeceğim” diye söz vermişti. Sözünde durabilmek için beyniyle ve kalbiyle tam 1 hafta inanılmaz bir mücadele verdi, mevziyi terk etmedi. Hasdal’da, Silivri’de tam bir komutan gibi nasıl dışardaki düşmanlara karşı direndiyse, içindeki düşmana da direndi. Çok acı çekti, çok yoruldu.

Salı gecesi kalbi durdu. Yoğun bakıma alındı. Kızı Dilara’nın yaptığı ilk iş yastığının altındaki Kuran-ı Kerim’i alıp, yoğun bakıma götürmek, oradaki yastığının altına koymak oldu.

Ölümü beklemek var ya, o en zor işi hep birlikte an be an yaşadık!.. Eşi, iki kızı, iki ablası, silah arkadaşları… Ve Engin Alan; Eşiyle birlikte her gün gece yarılarına kadar hastanedeydi. Hapisteyken oğlu gibi sevdiği damadını, sonra annesini, sonra kardeşlerini kaybeden Engin Alan tüm bu acılarını Cem Amiral’de topladı, yaşadı.

Sevgi anlattı, biz dinledik:

Çocuklarına, “Size sadece ismimi bırakıyorum. Bırakacağım başka bir şeyim yok. Sizi bir şemsiyenin altına koydum. Ben olsam da olmasam da o şemsiye sizi koruyacak” demiş Cem Amiral…

Dilara ağladı; “Anne, biz babasızlığı hiç bilmiyoruz ki, ne yapacağız, nasıl öğreneceğiz” diye sordu.

Tuğçe, saatlerce uyutamadıkları torun Cem Poyraz’ı, Cem Amiral’ın 2 dakikada nasıl uyuttuğunu anlattı. Nasıl mı uyutuyormuş; Harbiye Marşı’yla!..

1 Temmuz Çarşamba… Kabotaj ve Denizcilik Bayramı… GATA’da Azrail’le boğuşan bir denizci.

Saat 16.30’da Sevgi doktorlardan izin istedi, yoğun bakıma girdi.

“Direnme Cem, direnme. Hakkımı helâl ediyorum. Sen de hakkını helâl et” diye vedalaştı.

Sırayla hepsi girdi, vedalaştı. Günlerce gecelerce yağlarla kardeşinin kollarını bacaklarını ovup, şişlikleri indiren büyük ablası Deniz hariç. Onu Allah’a emanet etmişti ve en son gördüğü haliyle hatırlamak istiyordu.

Ama Cem Amiral, Deniz’ini bekliyordu.

Oğlu gibi olan kardeşinin ne istediğini anladı. O da bu sabah yanına gitti. Öptü, Kelime-i Şehadet getirdi ve Cem Amiral o anda gözlerini yumup, dönülmez yolculuğa çıktı.

Sevgi sessizce ağladı; “Canımın yarısı gitti… Hep ayrı kaldık, ama bu ayrılık çok başka, cok acı” diyerek…

Filiz Ablası, “Bizi bitirdiler, mahvettiler” diye isyan etti…

Deniz Ablası, “Beni bekliyormuş meğer” dedi…

Dilara son kez babasını görmeye gitti. Cevşen boynunda, Kur’an koynunda geldi…

Babası Hasdal’dayken ağlaya ağlaya evlenen, düğününü babası çıktıktan sonra yapan Tuğçe, oğlu Cem Poyraz’ı Cem Amiral’in istediği gibi yetiştirmeye söz verdi, gözyaşları içinde…

Cezaevindeyken şiir kitabı yazan Cem Amiral, Nazım Hikmet’in Mavi Liman isimli şiirini çok seviyordu.

Ben de bu gerçek Türk askerine o şiirle veda etmek istiyorum:

Çok yorgunum

Beni bekleme kaptan

Seyir Defterini başkası yazsın

Çınarlı, kubbeli mavi bir liman

Beni o limana çıkaramazsın

Ve diyorum ki;

Ey katiller!.. Bilin ki, sizi Sırat köprüsünün başında Ali Tatar, Murat Özenalp, Cem Aziz Çakmak ve diğer kurbanlarınız bekliyor olacak!..

Güle güle Cem Amiral… Mekânın cennet olsun…

Müyesser YILDIZ

3 Temmuz 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/onlar-uzun-yasasinlar-uzun-yasasinlar-ki-bedelini-odesinler-0307151200.html

Kategori:Uncategorized