İçeriğe geç

Bir Albay 42 Gündür Can Çekişiyor: Yine Kumpas… Yine Onur İntiharı…

GATA’da merhum Cem Aziz Çakmak’ın başında beklerken gördük onları. Genç bir anne ve üç çocuk… Gözü yaşlı eş, MHP eski milletvekili Engin Alan’dan yardım isteyince öğrendik olayı. Kara pilot Albay olan kocası intihara teşebbüs etmiş, yoğun bakımda can çekişiyordu. Doktorlar elinden geleni yapsa da tablo ağır, umut “yok” denecek kadar azdı. Aileyi yıkan sadece bu değildi, bir o kadar da sahipsiz bırakılmaktı.

Hani “kumpas” destekçileri bir vakitler merhum Ali Tatar’ın intiharı için, “Mermiye kafa attı” demişti ya, eski güçleri olsa Pilot Albay Fahri Aydın’ın intihar teşebbüsü için de aynı başlığı atarlardı muhtemelen. Zira açtıkları kumpas yolunun son kurbanı Albay Aydın.

31 Mayıs gecesi askeri lojmanlardaki evinin balkonunda eşi ve bir başçavuş arkadaşıyla otururken, tuvalete gitmek için kalkıp, içeri geçiyor. Sonra silah sesi. Beylik tabancasıyla başına ateş etmiş şekilde buluyorlar.

Acılı eş de olay üzerine yurtdışından gelen ağabey de ne olup bittiğini, Aydın’ın intihara nasıl sürüklendiğini çok bilmiyor.

Eşi Necla Aydın’ın bildiği tek şey, şikâyet üzerine facebook hesabından yaptığı paylaşımlar yüzünden hakkında tahkikat açıldığı, bir de Albay Aydın’ın imzası taklit edilerek, sahte bir belge düzenlendiği… Bunalıma girmiş. O son gece de Necla Aydın eşine, “Üzülme. En fazla hapse girer, yatar çıkarsın” demiş. Albay Aydın’ın cevabı, “Sizi mahvedecekler” olmuş.

Ağabey Hüseyin Aydın’ın ise intihar teşebbüsünün ertesi günü GATA’nın önünde yaptığı bir açıklama var. Sadece birkaç internet sitesinde yayınlanan açıklamasında ağabey Aydın, şunları söylüyor:

“İntiharın sebebi, sosyal medyada attığı twitler. Mesai arkadaşları subay, astsubayların söylediği, sosyal medyada attığı twitlerden dolayı kendisine kumpas kurulduğunu söyleyerek makamında intihar etmiştir. Kardeşim şu anda yoğun bakımda, pek fazla ümit yok. Bunun sebebi bu ülkeyi ayrıştıran, bu ülkeyi, insanları bölen ne askerine, ne polisine, ne öğretmenine sahip çıkmayan devletin tepesindekilerdir. Kardeşimin intiharından da sorumlu olanlar hem Kara Kuvvetleri Komutanı, hem Harita Genel Komutanı, hem Genelkurmay Başkanı, hem Başbakan hem Cumhurbaşkanıdır. Bu insanlar kolay yetişmiyor. Koskoca pilot albay, insanlar bu kadar kolay harcanmamalı. Yazıklar olsun. Koskoca bir albay kolay yetişmiyor. Rezil ettiler, çocuğu. Bu çocuk inançlı bir insan. Annesi, babası hacı, intihar edebilecek bir insan değil. Bu çocuğu ne kadar sıkıştırdılar, ne kadar kumpas kurdular ki, çocuk intihar etti?”

Albay Aydın Harita Genel Komutanlığı’nda Hava Grup Komutanı olarak çalışıyor, bu Ağustos’ta da emekli olmayı planlıyordu. İntihar teşebbüsüyle ilgili tüm yetkililer suskun, aile de bir başına bırakılmış durumda. Birkaç devre arkadaşı dışında arayan, soran, ilgilenen yok.

Araştırdık. Herkesin söylediği, facebook hesabından yaptığı paylaşımlar yüzünden hakkında soruşturma açıldığı. Aydın’ın hesabını takip eden silah arkadaşları, paylaşımlarında hakaret vs. bulunmadığını, ülkenin sorunlarıyla ilgili ciddi mesajlar olduğunu belirtiyor.

Ya, imzası taklit edilerek düzenlenmiş sahte belge? İşte burada Harita Genel Komutanlığı ve Albay Aydın’ın yaptığı görevin önemi ortaya çıkıyor.

Askeri havaalanlarının etrafındaki yapılaşma iznini Harita Genel Komutanlığı ve Aydın’ın çalıştığı birim veriyor. İddia o ki, Aydın’ın imzası taklit edilerek, usulsüz bir yapılaşma izin belgesi düzenlenmiş. Hakkında bir soruşturma da bu yüzden açılmış.

Albay Aydın’ın onur intiharı, TSK’da kumpasların bitmediğini, sürdüğünü gösteriyor. İyi de bu defa kim/kimler ve neden?

Bir de TSK’daki “Cemaat yapılanmasını” ortaya çıkarmak için “somut bilgi ve belge” arayan Genelkurmay’ın, hâlâ isimsiz, imzasız ihbarlara, sahte belgelere itibar edip, subaylarını kurban vermeye devam etmesi acaba neyin nesidir?

Ailesinin ve doktorların söylediği gibi, maalesef pek umut olmasa da Albay Aydın’a acil şifalar, yakınlarına sabır ve kolaylıklar diliyoruz.

Müyesser YILDIZ

12 Temmuz 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bir-albay-42-gundur-can-cekisiyor-1207151200.html

Kategori:Uncategorized