İçeriğe geç

Cemaat’ten yargıda yeni hamle

Yargıtay’da etki ve yetkisi azaltılan “paralel yapı” pes etmiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan görev dağılımı ve daire değişikliğine itiraz eden 40 üye, bu itirazı Başkanlar Kurulu’nun gündemine almayı ve görüştürmeyi başardı. İtiraz oy çokluğuyla reddedilse de “itirazcıların” Kurul’da 16 gibi kayda değer bir blok oluşturduğu görüldü.

YARGITAY’DAKİ DEĞİŞİKLİK “PARALEL YAPI”YI HAREKETE GEÇİRDİ

İktidarın, yüksek yargıdaki “paralel yapıyı” tasfiye etmek için yaptığı düzenlemelerin ardından geçtiğimiz Aralık ayında Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu yeniden seçilmişti.

Yeni Kurul da “paralel” olduğu iddia edilen üyelerinin bir kısmını başka dairelere kaydırmakla kalmamış, bazı önemli dairelerin görevlerinde de değişikliğe gitmişti. Mesela Balyoz gibi önemli davalara bakan 9. Ceza Dairesi’nin görevlerini 16. Ceza Dairesi’ne vermişti.

İşte bu değişiklikten etkilenen veya rahatsız olan 40 Yargıtay üyesi, 1. Başkanlık Kurulu’nun yaptığı ve yetkisinde olan düzenlemeye, Başkanlar Kurulu nezdinde itiraz etti.

Normalde kabul edilmemesi gerektiği belirtilen itirazı Başkanlar Kurulu geçtiğimiz hafta içinde gündemine aldı ve görüştü.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Yargıtay Başkanı, Başkanvekilleri ile 46 daire başkanından oluşan 49 üyeli Başkanlar Kurulu’nda yapılan oylamada, sözkonusu itirazların 16 kabul oyuna karşılık 33 oyla reddedildiği öğrenildi.

Sonuç değil, ama “itirazcıların” Başkanlar Kurulu’nda 16 oyu bulması Yargıtay’da şaşkınlık yarattı ve “paralel yapının” güç gösterisi olarak yorumlandı.

Yargıtay’daki düzenlemeye itiraz eden 40’ların, işin peşini bırakmayacağı, sonraki aşamada önce Anayasa Mahkemesi, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceği de bildirildi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized