İçeriğe geç

Necdet Özel’e Gidarayak Ağır Suçlamalar ve 2 Liralık Dava!..

Peşpeşe şehit cenazeleri gelirken, böyle bir haberi yazmak istemezdim. Ancak PKK kurşunla, mayınla, bombayla vurmadan önce askerimizin “CD’lerle, e-maillerle” vurulduğunu unutmamamız gerekiyor.

NATO-ABD destekli o operasyonlar yapılmasa, millet-ordu anlayışı bu kadar yara alır mıydı? Silah arkadaşlığı kavramı bu kadar sarsılır mıydı? İçerden ihbarlar, bilgi-belge sızdırmaları olmasa, birlikte ölüme gitmeye and içenler birbirine sırtını dönemez hale gelebilir miydi? Hep terörle mücadele edenlerin içeri tıkılıp, insanlar sorumluluk almaktan korkar hale gelmese, Türkiye bugünleri yaşar mıydı?

“PKK niye azıttı, niye her gün şehit veriyoruz?” diye soruluyor ya, cevabının önemli bir bölümü bu gerçeklerde gizli değil mi?

Yok, Balyoz’un TSK’ya verdiği zararları anlatmayacağım; Zaten bunu artık herkes iliğine-kemiğine hissediyor, yaşıyor.

Anlatacağım, küçük “balyozlar”; Türk Ordusu’nun istenilen “kıvama” getirilebilmesi operasyonunda içeri tıkılmadan, benzeri iftiralarla TSK’dan soğutulan, Peygamber Ocağı’ndan kopmak zorunda bırakılan yüzlerce, belki binlercesinden bir örnek.

Adı Eyüp Şeker; Emekli Jandarma Kurmay Albay… Kara Harp Okulu, Jandama Subay Okulu, Jandarma Komando Kursu, Kara Harp Akademisi’ni derece ile bitirdi. 1990-92’de Şırnak’ta J. Asayiş Komando Bölük Komutanı, 2001-2003’te yine Şırnak’ta 23’üncü J. Sınır Tümen Komutanlığı Harekat Şube Müdürüydü. 2005-2008’de Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği, 2008-2010’da Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı yaptı. 2010-2011’de Jandarma Genel Komutanlığı Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Daire Başkanı, 2011-2014’te Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanı oldu. Arada 2013’te 6 aylık süreyle Azerbaycan Türk Jandarma Komutanlığı görevine seçildi. Tamı tamına 117 madalyası, ödül ve takdirnamesi vardı.

24 Ekim 2014’te emekli oldu, olmak zorunda bırakıldı. Neden mi?

Devamını Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdiği dilekçeler, son olarak da Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne açtığı dava dosyasından özetleyelim:

“2008 yılından itibaren TSK ve Jandarma Genel Komutanlığı içinde, Anayasa, yasalar, yönetmelikler, daha da önemlisi kurumları ayakta tutan yazısız kurallar olan teamüller dışında işlemler yapılmaya başladı. Hiç beklenmeyen atamalar, hiç beklenmeyen terfiler olmaya başladı. Birileri için göz ardı edilen hususlar, hedefe koydukları kişiler için memleket meslesi haline getirildi. Teamüller gereği 2010 yılında 1985 mezunu subayların terfi etmesi beklenirken, baskı ve zorlamalarla iki 1984’lü, bir de 1986’lı subay terfi ettirildi. Tabi bunun yolunu açmak için nasıl bir yol izlendiğini de benim hikâyemde bulabilirsiniz. Devamında, atamalar yapıldı ve hak ettiği halde terfi ettirilmeyen personele karşı linç kampanyası başlatıldı, bu personel ile görüşmeler azaltıldı ve yalnızlığa itildi. Organize ve planlı olarak asılsız ihbar ve iddialarla hedef haline getirilen personele komik bir şekilde, ‘Neden hedef oluyorsunuz? Siz de hedef olmayın’ diyecek kadar alçalan amirler ile karşılaşıldı. Hatta verdiği emrin gereği yapıldığı halde, ‘Ama şık olmamış!’ diyen korkak, iki paralık adamlar ortaya çıktı. Hedef kişiler hakkında her gün gazetelerde, internette linç kampanyası yürütüldüğünde, idare olarak ‘acaba diğerleri hakkında neden bir şey çıkmıyor’ diye sorgulanması gerekirken, malum yapılar tarafından hedef olduğu açıkça bilinen bu kişilere, yasal olmayan incelemeler, sonunda hiç bir şey çıkmayan soruşturmalar, habersiz bilgi almalar, sorumluluktan kaçmak maksadıyla bilgi notu istemeler, vb. bir çok uygulamalar yapıldı. Bu dönem içinde, bir kısım personel açıkça bu yasadışı yapılara çalışırken, amir durumunda olan kişiler tarafından cici(ş) rolü oynanarak, bu kişilere yardım-yataklık yapıldı. Zaten, TSK içinde şöyle bir yapı oluştu: Bir grup açıkça bu yapılara hizmet ederken, bu gruba yardım ve yardım yataklık eden grup, herşeyi bildiği gördüğü halde şantaj yapılan veya korkudan sessiz kalan sadece futbol muhabbeti yapan bir grup, yine korkudan suya sabuna dokunmayan, sinen, kendi köşesine çekilen başka bir gruplar oluştu. Şimdi dışardan bakınca anlı şanlı roller kesen kağıttan kaplanlar, çıkıp da bunları görmedik, duymadık, bilmiyorduk diyebilirler mi?.. Bugün işlem yapmak için onaylı kimlik belgesi isteyen kişiler, geçmişte ben ve benim gibiler için hangi gerçek ve yasal belge ile işlem yaptığını anlatsa da bizde anlasak. Tabi bütün bu vb. olaylar olurken, Necdet Bey, 2008-2010 yılları arasında 2’nci Ordu Komutanı, 2010-2011 yılında Jandarma Genel Komutanı, 2011 yılından bu yana da Genelkurmay Başkanı idi. Bütün bu olanlardan kim sorumlu, kim sorumsuz kamuoyu takdir eder. Ancak askerlikte en temel kural, bir birliğin yaptığı veya yapmadığı her şeyden Komutan sorumludur. Eğer bu özelliklere sahip Komutanlar kaldıysa.”

Peki Şeker’in hikâyesi ne, başına neler geldi? Yine özetleyelim:

Birinci sırada terfi etmesi beklenirken, her YAŞ toplantısı öncesi “ihbar” bombardımanına maruz kaldı.

Kâh Cemaat medyası ve malum internet sitelerinde aleyhinde bir haber çıktı, kâh hakkında asılsız ihbar mektupları gönderildi, kâh adının Gölcük’te bulunan 5 nolu harddisk’te geçtiği öne sürüldü… Diyarbakır İl Jandarma Komutanıyken, bir defada 7.5 ton toz esrar yakaladığı halde, uyuşturucu kaçakçılığıyla etkin mücadele edemediği haberleri yapıldı… Genelkurmay Başkanlığı internet sitesine dahi, “Birliğinin deposunda bulunan 480 adet el bombasını gizlemek için birlik çöplüğüne gömdü” şeklinde ihbarda bulunuldu.

Haliyle dosyası hep beklemeye alındı, her iddia ve ihbar araştırıldı. Sonuçta, “gerçek dışı” olduğu ortaya çıktı. Ama hepsinde de YAŞ toplantıları geçtikten, terfiler yapıldıktan sonra…

Mesela “çöplüğe bomba” ihbarı; Oluşturulan Tahkikat Heyeti, Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nden karar alıp, belirtilen yerde arama ve kazı yaptı, kazı sonucunda bir köpek ölüsü bulundu ve “İhbarın doğru olmadığı, personeli yıpratmak maksadıyla yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi. Tabii yine YAŞ’tan sonra.

-Necdet Özel’in Öfkesi-

Eyüp Şeker ile Genelkurmay Başkanı Özel’in yollarının kesiştiği bir olay var. Yıl 2008; Şeker Diyarbakır İl Jandarma Komutanı, Özel ise 2. Ordu Komutanı’dır.

PKK’lılar 19 Kasım 2008’de Lice Kayacık Köyü’ndeki Jandarma Karakolu’na bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenler. Aracın hızla karakola geldiğini fark eden askerlerin ateş açmasıyla intihar saldırısı engellenir, çıkan çatışmada 2 asker şehit olur, 3 asker yaralanır.

Olay yerine ilk giden, sorumluluk bölgesinde olmamasına rağmen Şeker’dir. Bu sırada Ankara’dan Jandarma Genel Komutanlığı’ndan telefon gelir, o da saldırı hakkında bilgi verir.

İddia odur ki, “Bu saldırıyla ilgili olarak Jandarma Bölge, Kolordu ve Ordu Komutanı’na bilgi vermeden, yalakalık olsun diye Jandarma Genel Komutanlığı’na bilgi verdiği” için Özel tarafından asla affedilmez. Şeker, bu iddiayı duyduğunda gerçeği anlatmak için Özel’den defalarca randevu ister, ama görüşemez.

-Necdet Bey’e Sorular-

Emekli olsa da kendisine yapılan haksızlıkların peşini bırakmayan Albay Şeker’in devletin çeşitli merciilerine verdiği dilekçelerde, Genelkurmay Başkanı “Necdet Bey’e” yönelttiği 30 soru da yer alıyor. En çarpıcı olanları aktaralım:

– Kurumunuzda terfide adalet, liyakat ve başarı kriterleri nelerdir? Terfi ettirdiğiniz hangi personel, hangi hususta benden daha iyi bir değerlendirme sonucuna sahip idi?

– Hakkımda soruşturma olduğu için (kovuşturma değil) benim dosyamın YAŞ’a götürülmemesinin yasal dayanağı nedir? Hal böyle iken mahkemede ifade verip geldiğinde (yani hakkında kovuşturma olduğu halde) terfi eden personel var mıdır? Hakkımda verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararlarını şimdi en yapacağız?

– 2010-2013 yılları arasında belli grupların planlı ve organize saldırıları bahane edilirken, 2014 yılında terfi ettirilmememin gerekçesi nedir? Acaba 2014 yılında da size gelen özel bilgiler mi vardı? Eğer varsa bu özel bilgileri açıklayabilir misiniz? Alevi olduğum şeklindeki iddiaların ve sizde bulunduğu bilgisini aldığım listede ismimin yer almasının bir etkisi olmuş mudur?

– Planlı ve organize bir saldırıya maruz kaldığım bilindiği halde beni terfi ettirmeyerek acaba kimlerle birlikte hareket etmiş oldunuz?

– Eğer terfi ettirilmememde Karakol saldırısında, J.Genel Komutanlığından aranan telefona cevap vermemin kızgınlığı var ise; sizi kandıranlar bu gün hangi rütbe ve makamdadır? Bu konu sizi çok üzdü ise, J.Genel Komutanı olduğunuzda yayımladığınız ilk emirlerden birinin içeriği nedir?

– Organize bir şekilde yasaklı internet siteleri üzerinden yapılan asılsız ve gerçekdışı yayınlara, yasaklı internet sitelerine ulaşmak mahkeme kararlarına aykırı hareket etmek suçunu oluşturmaz mı? Bu yayınlardan çıktı alınmak suretiyle işlem yapılması, Bilgi Notları istenmesi, kurulan komploya ortak olmak, en azından desteklemek ve cesaretlendirmek değil midir?

– Adalet ilkelerinin uygulamaya yansımadığı, personel değerlendirmesinin kişilerin kızgınlığına göre belirlendiği bir kurum içinde, karşılıklı güven ve motivasyonun nasıl sağlanacağını değerlendiriyorsunuz?

-Terörle Mücadele Etmeme Konseptini Kim Getirdi?-

Bitmedi. Şeker’in, Özel’e şu ilave soruları da var:

– 2008-2010 arasında terörle mücadelede, “Ara-Bul-Etkisiz Hale Getir konsepti yerine, dağda taşta gezmeye ne gerek var, Bekle-Gör-Etkisiz Hale Getir” şeklinde, tamamen terörle mücadele etmemeyi öngören konsepti getiren kimdi?

– 2008-2010 yılları arasında terörle mücadeleden birinci dereceden sorumlu biri iken mücadele etmeyip, 2011 yılında Kazan Vadisi kahramanı pozları veren kimdi? Adama sormazlar mı, “Kardeşim bu teröristler Kazan Vadisine yerleşirken görmeyen, duymayan, görüp de bekleyen” kimdi?

-Askeri Savcı Davayı Kabul Etti-

Eyüp Şeker uğradığı tüm haksızlıkları belgeleleriyle koca bir dosya haline getirip, 26 Şubat 2015’te Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne müracaat etti.

“Evet YAŞ kararları yargı denetimi dışında, ama YAŞ hazırlık çalışmaları idare yargı denetimine tabidir” diyerek, şu dilekçeyi verdi:

“Jandarma Genel Komutanlığı’nın en başarılı subaylarından biri iken, 2010-2014 yıllarında terfi ettirilmememinin, YAŞ hazırlık çalışmaları sırasında Milli Savunma Bakanlığı (Genelkurmay Başkanlığı) ve İçişleri Bakanlığı (Jandarma Genel Komutanlığı) tarafından Anayasa ve kanunlara aykırı idari işlemler dizisi ile keyfi uygulama ve değerlendirmeler yapılarak, dosyamın YAŞ toplantısına gönderilmemesinden kaynaklandığını tespit ettim. Milli Savunma Bakanlığı (Genelkurmay) ve İçişleri (Jandarma) tarafından yapılan bu işlemlerle, maddi ve manevi olarak zarara uğramama sebep olunmuş, kend iç dünyamda, aile ortamında, mesleki çevremde ve toplumda saygınlığım çok ağır bir şekilde zarara uğramıştır. Yukarıda arz edilen sebeplerle ve tarafınızdan re’sen tespit edilecek diğer nedenlerle 1 TL maddi, 1 TL manevi tazminatın hüküm altına alınmasına, yargılamanın duruşmalı yapılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim.”

Sonuç mu? Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1. Daire Savcısı yaklaşık 5 ay sonra geçtiğimiz haftalarda Şeker’in başvurusunu kabul etti ve “tam yargı davası” açılmasına karar verdi.

Hem “TSK içindeki balyoz” iddiaları, hem de hukuki yönden çok ilginç ve önemli bir dava olacağa benziyor.

Müyesser YILDIZ

31 Temmuz 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/necdet-ozele-giderayak-agir-suclamalar-ve-2-liralik-dava-3107151200.html

Kategori:Uncategorized