İçeriğe geç

28 Şubat’ın Tanığını Yine Kaçırdılar

Bir dönemin tüm Genelkurmay Karargâhı’nın tutuklanıp, yargılanmasına yol açan 28 Şubat operasyonları, YAŞ kararıyla TSK’dan ilişiği kesilen bir emekli subayın Savcılığa teslim ettiği “belgeler ve CD’lerle” başladı.

Sanıkların büyük bölümü uzun süre tutuklu kaldıktan sonra duruşmaların başlaması ile peyderpey tahliye oldu.

Kovuşturma süreci dahil 4.5 yıldan beri devam eden davada, sanıklardan sonra mağdur/müştekiler ile tanıklarının ifadesinin alınmasına geçildi.

Sanıklar, operasyonları başlatan “belge ve CD’leri” getiren emekli subay Dr. Tamer Tatar’ın da mahkeme huzurunda dinlenmesini talep etti. Zira Tatar, sadece 2013 yılında “müşteki” sıfatıyla Savcılığa ifade vermişti.

Mahkeme’de ifade vermesi istendiğinde bir türlü bulunamadı. Savcılığa verdiği adrese gönderilen tebligatlar hep geri döndü.

28 Şubat davasında son duruşma geçtiğimiz Haziran ayının başında yapıldı. Tanık Tamer Tatar’ın dinlenmesi planlanmıştı, ancak gönderilen tebligatın “adresinde bulunamadığı için” yine geri döndüğü görüldü.

Mahkeme de bir sonraki duruşmayı 6-9 Ekim’e ertelerken, “Kolluk kuvvetlerinin Tamer Tatar’ın adresini tespit etmesini, bulunduğunda da duruşma günü beklenmeden ifadesinin bulunduğu adrese göre alınmasını” kararlaştırdı.

Olayın “Kaçak” dizisine dönmesi üzerine sanıklardan emekli Albay İsrafil Aydın, duruşmadan 2 gün sonra İstanbul’daki arkadaşlarının da yardımıyla bir cerrahi merkezinde çalışan Dr. Tamer Tatar’ı eliyle koymuş gibi buldu. O kadar ki, arkadaşları muayene oldu, reçete yazdırdı, Aydın’ın ifadesiyle bir “hatıra fotoğrafı veya selfie çektirmedikleri” kaldı.

Biz bu gelişmenin haberini yaparken, emekli Albay İsrafil Aydın da 28 Şubat davasına bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidip, “Bulunamayan tanık Tamer Tatar’ı bulduk. İşte adresi, işte kartviziti” dedi. Ardından, Tatar’ın önemli bir tanık olduğunu, bu yüzden bulunduğu yerde veya SEGBİS (görüntülü sistem)’le değil, bizzat mahkemede ifadesinin alınmasını istedi.

Mahkeme yetkilileri, “SEGBİS’le ifade alınmasını düşünmediklerini” söyledi.

Ancak; İstanbul Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 23 Temmuz’da Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazı, bir “fikir değişikliği” olduğunu ortaya çıkardı.

Zira, 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 gün önce yani 22 Temmuz’da Bakırköy Mahkemesi’ne gönderdiği yazıyla, Tamer Tatar’ın ifadesinin duruşmanın yapılacağı 6 Ekim’de SEGBİS’le alınmasını istemiş.

“Neyse ki, tanık bulunmuş, SEGBİS’le de olsa ifadesi alınacak” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Çünkü Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği cevap, ifadenin bir başka bahara kaldığını gösteriyor.

Neden mi? İşte o cevap:

“İlgi sayılı yazınız ile müşteki Tamer Tatar’ın beyanının SEGBİS sistemi ile alınması için yazılan talimat evrakının duruşma gününün her ne kadar 06.10.2015 günü saat 09:00 olarak değiştirilmesi istenmiş ise de 06.10.2015 günü 21 adet mahkememiz dosyalarının duruşmasının olması nedeniyle ilgi sayılı yazınız gereği bu yönden yerine getirilememiştir. Bilgilerinize rica olunur.”

Görüldüğü gibi, sanıklar kovalıyor, tanık kaçıyor/kaçırılıyor… İyi de iktidarın çok önemsediği bu “darbe” davasının tanığının dinlenmesini kimler, neden istemiyor olabilir?!.

Müyesser YILDIZ

3 Ağustos 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bu-kumpasta-aradiginiz-taniga-ulasilamiyor-0308151200.html

Kategori:Uncategorized