İçeriğe geç

“Kumpas” Kurbanları Nazar Boncuğu Oldu!..

YAŞ kararları açıklandı. TSK komuta kademesi hemen hemen beklendiği gibi şekillendi… Görev süresi dolan ve emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar geldi. 1. Ordu Komutanı Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı, Ege Ordu Komutanı Galip Mendi Jandarma Genel Komutanı oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi de 1 yıl uzatıldı.

Bu yılki YAŞ toplantısı öncesi en çok merak edilen, “kumpas” mağduru muvazzaf subayların durumu ve iade-i itibarlarının yapılıp, yapılmayacağıydı.

Ama sadece Balyoz’dan beraat eden 46 isim üzerinde duruldu. Geçmişte yüzlerce subayın cezaevindeyken emekliye sevkedildiği veya emekli olmak zorunda bırakıldıkları unutulduğu gibi, Casusluk, Poyrazköy ve 28 Şubat davalarında yargılananlar da hiç gündeme getirilmedi.

Sonuç mu?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Balyoz’dan hapis yatan isimlerden sadece Piyade Kurmay Albay Levent Ergül Tuğgeneralliğe terfi etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan; İzmir Casusluk davası sanığı Donanma Komutanı Veysel Kösele’nin Oramiralliğe yükseltilmesi dışında, yine İzmir Casusluk’tan Deniz Kurmay Albay Yalçın Payal ile Balyoz’dan Deniz Kurmay Albay İbrahim Özdem Koçer Tuğgeneral yapıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda “kumpas” kurbanlarının tamamına yakın emekli edildiği veya emekliye ayrıldığı için terfisi beklenen kimse zaten yoktu.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ise sadece Kurmay Albay Ahmet Hacıoğlu Tuğgeneral yapıldı.

Mardin’deki faili meçhul davası kapsamında yargılanıp, beraat eden Tuğgeneral Musa Çitil de Tümgeneralliğe yükseltilirken, 28 Şubat davasında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan Tuğgeneraller İsmail Hakkı Önder, Metin Keşap, Mehmet Faruk Alpaydın emekliye sevkedilirken, sadece Celalettin Bacanlı’nın görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Böylece Hava hariç her kuvvette, her davadan birer kişiye “iade-i itibar” yapılmış oldu.

-Hava Kuvvetlerinde Yeni Kriz mi?-

Bu yılki YAŞ kararlarında en dikkat çekici gelişme Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk YAŞ üyesi yapılırken, yerine Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal getirildi.

Bunda ne var derseniz?

Hava Kuvvetleri yapılanması da aynen Deniz Kuvvetleri’ndeki gibi. Kuvvet Komutanının da Donanma Komutanın da oramiral olması gerekiyor. Çünkü biri karargâh, diğeri muharip güç merkezi. İzmir Casusluk davası sanığı Koramiral Veysel Kösele’nin Oramiralliğe terfi ettirilmesinin sebebi de bu.

Hava Kuvvetleri’nde de karargâh Komutanlık, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı ise muharip güç merkezi ve her ikisi de Orgeneral rütbesinde.

Mevcut Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk YAŞ üyesi, Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı olunca, Eskişehir komutansız kaldı. Zira Hava Kuvvetleri’nde başka Orgeneral yok.

Bu durumda Eskişehir’e vekaleten bir Korgeneralin atanabileceği, atanabilecek en kıdemli Korgeneralin de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Mehmet Şanver olduğu belirtiliyor.

Ancak askeri kaynaklar, bölücü terör örgütüne karşı yoğun operasyonların yapıldığı bir dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı muharip karargâhının boş bırakılmasını yorumlamakta zorlandı. Mevcut şartlarda Akın Öztürk’ün YAŞ üyeliğine atanma yerine emekli olması veya emekliye sevkedilmesi, boşalacak Orgeneral kadrosuna bir terfi yapılması gerektiğini söyleyen havacılar, 2013 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’in de YAŞ üyeliğine atandığını, ancak “kendi isteğiyle emekliye ayrıldığını” hatırlatarak, benzer bir olayın yaşanabileceğine dikkat çekti.

Müyesser YILDIZ

5 Ağustos 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kumpas-kurbanlari-nazar-boncugu-oldu-0508151200.html

Kategori:Uncategorized