İçeriğe geç

Bakan mı A.Ş. Yöneticisi mi?

Erdoğan geçen Mart’ta Balıkesir’de neden başkanlık sistemi istediğini anlatırken, “Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir” demişti.

Seçim hükümetiyle, Erdoğan’ın bu arzusunun bir ölçüde hayata geçtiği anlaşılıyor.

Nasıl mı?

Yeni Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’dan söz ediyoruz. Dün Meclis’te yemin ederek, resmen görevine başladı.

Maden Mühendisi olan Alaboyun AKP Aksaray Milletvekiliydi. 7 Haziran’dan önce son olarak Soma faciasını araştıran komisyonun başkanlığını yaptı. En büyük arzusu Maden İşlerinin Enerji Bakanlığı’ndan ayrılıp, ayrı bir bakanlık haline dönüştürülmesiydi. Olmadı, 3 dönem şartına takıldığı için Meclis’e veda etmek zorunda kaldı.

Meclis’e veda etti, ama işsiz kalmadı. AKP’ye yakınlığında bilinen meşhur Kombassan Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına getirildi.

Derken, seçim hükümetine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak atandı.

Alaboyun Erdoğan’a yakın sayılan isimlerdendi. O yüzden atanmasında Erdoğan’ın etkili olduğu öne sürüldü.

Sadede gelirsek;

Alaboyun geçen hafta bakan oldu. Dün de Meclis’te yemin etti. Ancak Kombassan A.Ş.’nin internet sayfasında halen “Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı” olarak görünüyor.

Normalde bakanlığa atandığı andan itibaren o görevinden ayrılmak zorunda.

Acaba çiçeği burnunda bakan, heyecandan bu ayrıntıyı unuttu mu, yoksa istifa etti de Kombassan A.Ş. internet sitesinde düzeltme yapmaya gerek duymadı mı?

-Koza’dan Kombassan’a mı?-

Kombassan A.Ş.’nin faaliyet alanları içerisinde madencilik de var. Bu yüzden şirket yönetiminde görev almış bir ismin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na getirilmesi başlı başına dikkat çekici bulundu, siyasi kulislerde de çeşitli eleştiri ve dedikodular başladı.

Dedikoduların başta geleni ise Koza-İpek Holdinge düzenlenen operasyonla ilgili.

Operasyonunun ağırlıklı kısmını Koza-İpek’in maden işletlemelerinin oluşturduğuna dikkat çeken siyasiler, şöyle bir iddia ve öngörüde bulunuyor:

“Belli ki, Koza’nın maden işletmelerine el konulacak. İleride bunların Kombassan’a devri planlanıyor olabilir.”

Oldukça ilginç ve kayda değer bir iddia, değil mi?

Müyesser YILDIZ

4 Eylül 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akin-ipekin-sirketleri-kime-devredilecek-0409151200.html

Kategori:Uncategorized