İçeriğe geç

Ergenekon’dan Nasıl Çıkılacak?

Kumpas davaların en kapsamlısı olan “Ergenekon”un temyizi yarın sabah Yargıtay’da başlayacak. Birbiriyle ilgisiz onlarca dosyanın birleştirildiği davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sadece usulden bozma talep ederken, yargılamayı yapacak olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin özellikle Danıştay cinayeti ve Yüce Divan’da yargılanması gereken Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında vereceği karar merakla bekleniyor. Davada 3 de milletvekili var; Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Dursun Çiçek. Özkan ve Çiçek müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aslında her şey Mayıs 2006’da işlenen Danıştay cinayeti ile başladı. Avukat Alparslan Aslan’ın “türban” kararı nedeniyle Danıştay üyelerini hedef aldığı ve Yücel Özbilgin’i katlettiği cinayetten sonra, AKP iktidarı kendilerine “darbe” yapılmak istendiğini ileri sürdü.

12 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda ele geçirildiği öne sürülen bombalardan sonra da “darbeci” avı başladı. Daha davanın adı konmamışken, Ümraniye’deki bombaları bulan polislerin kendi aralarında yaptığı konuşmada, “Davanın adı Ergenekon’sa!..” diye konuştukları 4 yıl sonra ortaya çıktı.

-Cesur Savcı Zekeriya Öz-

O el bombalarının bulunmasının ardından dönemin Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Ümraniye’ye dikkat edin” derken, “Cesur bir savcı” arayışı başladı. Aranan cesur savcı bulundu; Zekeriya Öz’dü. Sabah karanlığında ve dalga dalga yapılan operasyonlarla yüzlerce insan gözaltına alındı. Aydınlar, gazeteciler, İşçi Partililer herkes “Ergenekon” torbasına atıldı.

Dava kapsamında ilk üst rütbeli tutuklama Temmuz 2008’de gerçekleşti; Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon da Ergenekoncu oldu. 2009’da sıra Mehmet Haberal ve bazı rektörlere gelmişti. Sanık sayısı 400’e ulaştı.

Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın’ın yazdığı iddianame 25 Temmuz 2008’de kabul edildi. İlk duruşma da 20 Ekim 2008’de Silivri Cezaevi içindeki spor salonunda başladı.

Dava sürerken, operasyonlar da sürdü ve toplam 16 ayrı iddianame Ergenekon’la birleştirildi.

MİT, Emniyet ve Genelkurmay, “Böyle bir örgütün varlığı tespit edilememiştir” dediği halde, Türkiye yıllarca “Ergenekon Terör Örgütüyle” yattı kalktı.

-Danıştay Cinayetini Yargıtay Birleştirdi-

Bu nasıl bir “terör örgütüydü”; Silahsız, cinayetsiz…

Polislerin, Gölbaşı, Poyrazköy ve Zir Vadisi’nde elleriyle koymuş gibi buldukları silahlarla işin birinci kısmı halledildi!..

Bir de cinayet lâzımdı. Danıştay cinayetinde sanıklar ağır cezalara çarptırılmışken, Yargıtay aşamasında bu cinayetin de Ergenekon’la birleştirilmesi kararlaştırılınca, Alparslan Aslan isimli katil ve Osman Yıldırım adlı suç makinası, aydınlar, gazeteciler, komutanlarla birlikte aynı örgütün üyesi oluverdi.

Tam 321 duruşma yapıldı, 6 yıl 2 ay sürdü. Kovuşturma ve soruşturma sürecinde Kuddusi Okkır, İlhan Selçuk, Uçkun Geray, Erhan Göksel, Engin Aydın gibi isimler hayatını kaybederken, Abdülkerim Kırca intihar etti.

Ergenekon duruşması 6 Ağustos 2013’te bitti ve sanıklara ceza yağdı. İlker Başbuğ’dan Doğu Perniçek’e, Veli Küçük’ten Sevgi Erenerol’a, Tuncay Özkan’dan Dursun Çiçek’e tam 19 isim müebbet hapis cezalarına çarptırıldı.

16 sanık ise tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında hem Danıştay cinayeti sanığı, hem de Ergenekon davasının “gizli tanığı” Osman Yıldırım da vardı.

17/25 Aralık operasyonundan sonra bu davanın da seyri değişti. Yargıda “paralel yapılanma” iddialarının ardından Ergenekon hakimleri gerekçeli kararı zamanında yazmadığı gerekçesiyle görevden alındı, Anayasa Mahkemesi de aynı gerekçeyle sanıkların tahliyesine karar verdi.

-Karardan Sonra Hayatını Kaybedenler-

Dava dosyası temyiz için Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Zekeriya Samancı tarafından 6 Mayıs 2015’te hazırlanan 91 sayfalık tebliğnamede, usul yönünden bozma talep edildi. Tebliğnamede, “Hükmün açıklanma aşamasına kadar yasaya aykırılık yok” denmesi dikkat çekerken, bozma gerekçesi olarak şu hususlara yer verildi:

– Hükmün açıklanmasına yedek üyelerin de katılması

– Bazı sanıkların ek iddianname düzenlenmeksizin cezalandırılması

– Duruşmada hazır edilen tanıkların dinlenmemesi

– Karar duruşmasında Yalçın Küçük’ün avukatının olmaması

– İlker Başbuğ’un son sözünün sorulmaması

Dava dosyasında 260 sanığın ismi yer alıyor. Bunlardan 163’ü hakkında beraat veya 10 yılın altında cezaya hükmedilirken, 94’ü 10 yılın üstünde cezalara çarptırıldı.

Yargıtay’daki duruşmada sadece 10 yılın üstünde cezaya çarptırılan ve temyiz için zamanında başvuran 62 sanık ve avukatı duruşmalarda savunma yapabilecek. Diğer sanıkların durumu ise dosya üzerinden incelenecek.

Ergenekon kararının açıklanmasından sonra da hayatını kaybedenler oldu; Ağırlaştırılmışş müebbet hapis cezasına çarptırılan Muzaffer Tekin ile Ünal İnanç, Arif Doğan, Fatih Derdiyok, Hüseyin Görüm, Mehmet Koral, Kemal Yavuz ve Salih Kunter. Bu isimler hakkındaki kamu davasının düşürülmesi kararlaştırıldı.

-Davanın Mağduru AKP-

Davanın katılan yani mağdurları da ilginç ve önemli. Cumhuriyet Yazarı ve CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın yargılandığı bu davada Cumhuriyet Vakfı’nın veya CHP milletvekili adayı Ali Balkız’ın katılan olması gibi…

Katılanlar arasında AKP ve Hüseyin Çelik de var.

“Kumpasların” ve “paralel yapının” ortaya çıkmasından sonra AKP’nin bu davadaki tutumunun, davanın tarafı olmaya devam edip etmeyeceği merak konusu.

Görüştüğüm AKP yetkililerinin, “Suçlular ve suçsuzlar ayrılmalı” demesi, davanın akıbeti hakkında bir fikir vermiyor mu?

-Duruşmanın Seyri-

Yargıtay yetkililerinden alınan bilgiye göre, şu ana kadar dosya üzerinde 5 raportör çalıştı. 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil başkanlığındaki 5 kişilik heyette 3 üye daimi, iş yoğunluğuna göre 2 üye de dönüşümlü görev yapacak.

Yarınki duruşmada sanıklar ve avukatlarının savunma günü belirlenecek, böylece yığılmanın önüne geçilecek.

Sanık ve avukatlarına savunmada süre sınırlamasının konmaması, haftanın en az 4 günü duruşma yapılması ve temyizin de en fazla 1 ayda sonuçlandırılması planlanıyor.

Savcısı kaçan,

Bölücü terör örgütünün 2 numaralı isminin tanık olduğu,

Hem sanık, hem “gizli tanık” ucubesinin yaşandığı,

İktidarla çalışmış bir Genelkurmay Başkanı’nın “terör örgütü yöneticiliğinden” müebbet hapis cezasına çarptırıldığı,

Türk hukuk tarihine, “unutulmazlar” ve “utanmazlıklarla” geçen bu davadan bakalım nasıl çıkılacak!..

Müyesser YILDIZ

5 Ekim 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/savcisi-kacan-genelkurmay-baskaninin-terorist-teroristlerin-gizli-tanik-oldugu-o-davada-yarin-neler-olacak-0510151200.html

Kategori:Uncategorized