İçeriğe geç

O Üniformanın Sırrı!..

“Dostumuz ve müttefikimiz” olduğu söylenen ABD’nin KKTC’yi tanımadığı, buradaki Türk askerini “işgâlci” saydığı malûm. Yıllardır, Türk askerinin Ada’dan çekilmesi için baskı yapıyorlar. O dayatmaya şimdi Kıbrıs’taki “garantörlük” mekanizmasının kaldırılması da eklendi ki, bu Kıbrıs’ın tamamen Rumlara teslimi, Türklerin onların insafına terki ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den atılması anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta ilginç bir gelişme ve bu gelişmeden kaynaklanan acayip bir kriz çıktı. Kriz, Türkiye’de sadece birkaç gazetede, “Üniformalı resepsiyon krizi… ABD’den Kıbrıs’ta ‘asker açılımı’… TSK’dan ABD’ye üniformalı mesaj…” başlıklarıyla yer aldı.

Olay şu:

ABD’nin Rum kesimindeki Büyükelçiliği her yıl 5 Kasım’da geleneksel bir resepsiyon veriyor. İşte bu yılki resepsiyona, Türk askerleri ilk kez üniformayla katıldı. Katılım en üst düzeydeydi; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun da gitmişti.

Konuyla ilgili verilen haberlerde, “Komutanların daha öncekilerin aksine organizasyona sivil olarak değil, üniformalarıyla katıldığı” vurgulandı. Neticede ABD ile Rum kesimi arasında “üniforma krizi” çıktı. Rum basını, bunun KKTC’yi tanımaya yönelik bir adım olduğunu öne sürerek, ABD Büyükelçisi Kathleen A. Doherty’nin Ada’yı terk etmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Türk subaylar normalde sivil kıyafetlerle katılıyor. Bu yıl bazıları resepsiyona üniformalı katılmayı tercih etti. Subayların kıyafeti ABD’nin Kıbrıs politikasındaki bir değişikliği yansıtmıyor. Birleşik Devletler, Ada’nın iki bölgeli iki toplumlu federasyonda birleşmesi için BM himayesinde yürütülen prosedürü desteklemeyi sürdürüyor” şeklinde açıklama yaptı.

O günlerde Rum Lider Anastasiads yurtdışında olduğu için Başkanlığa vekâlet eden Rum Meclis Başkanı Yiannakis Omirou, Amerika tarafından yapılan açıklamaların hiç tatmin edici olmadığını belirtip, özür dilenmesini istedi. Omiru, “Konunun özü, Doherty’nin Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlarını resepsiyona davet etmesi ve onların da resmi üniformalarıyla katılmasıdır” dedi.

Bu tepkiler üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de, “ABD’nin, Kıbrıs’ta Türk güçlerini işgâlci olarak tanımlamaya devam ettiğini” vurgulayıp, “üniformalı katılımın onaylayabilecekleri bir davranış olmadığını” söyledi. Toner, bu durumun Türk otoritelerine sorulmasını istedi.

-TSK’nın ABD’yi Veto Kararı-

Bu tuhaf krizin perde arkasını KKTC makamlarından soruşturunca, gerçekte kriz içinde kriz yaşandığını öğrendim.

Şöyle ki; Evet ABD Büyükelçiliği’nin her yıl düzenlediği bu resepsiyona askerler çağrılıyormuş. Ama sadece KKTC Güvenlik Komutanlığı’ndan ve yine sadece Kıbrıslı Türk olan subaylar… Yani Türk Barış Kuvvetleri ile Türk askerlerine ambargo uygulanıyormuş.

Bunun üzerine geçen yıl KKTC Güvenlik Komutanlığı ve Türk Barış Kuvvetleri, ABD resepsiyonuna hiçbir subayın katılmaması yönünde karar almış. Kararı TSK da onaylayınca, uygulamaya geçilmiş ve geçen yılki resepsiyona KKTC’den hiçbir asker katılmamış.

İşte bu tavır üzerine ABD Büyükelçiliği, bu yılki resepsiyona hem KKTC Güvenlik Komutanı, hem de Türk Barış Kuvvetleri Komutanını davet etmek zorunda kalmış.

Evet perde arkasında, “üniforma” sorunu da yaşanmış. ABD tarafı üniformalı katılım olmaması mesajı vermiş, ancak Türk tarafı, BM ve diğer ülkelerin askeri temsilcilerinin üniformalı katıldığına dikkat çekip, bu talebi de reddetmiş.

İşte böyle; Dik durulunca, sonuç alınabiliyormuş demek ki!..

ABD-AB’ye yaslanıp, Türkiye’ye istediğini yaptırabileceğini zanneden Rumların öfkesinin asıl sebebi de böylece anlaşılıyor, değil mi?

Lâkin Kıbrıs’taki gelişmelere bakınca da, “İnşallah Türk askerinin katıldığı ilk ve son resepsiyon olmaz” temennisinde bulunuyorum.

Müyesser YILDIZ20 Kasım 2015

Kategori:Uncategorized