İçeriğe geç

“Kürdistan”ı NATO Değil, İsrail-ABD İcadı “İslâm Ordusu”na Kurdurmak!..

Türkiye şaşkınlık içinde… İncirlik’e Suudi uçakları geliyor… Asker de gönderecekler ve belki birlikte Suriye’ye kara harekâtı yapacağız!..

Suudlar kiminle savaşacak, ABD ve müttefiklerinin önceliği IŞİD’le mi, Türkiye’nin önceliği PYD’yle mi? Suudları biz mi çağırdık, ABD mi gönderdi? Ve sahi, ipine sarıldığımız Suudi Arabistan, PYD ve “Kürdistan” planları hakkında ne düşünüyor?

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, uluslararası koalisyon ile beraber IŞİD’e yönelik yapılacak muhtemel kara operasyonunun tarihi için Mart, Nisan aylarını verdi.

Suudi General bu açıklamayı nerede yaptı; ABD öncülüğünde NATO karargâhında düzenlenen toplantıda.

Asiri’nin açıklamasına ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da şöyle destek verdi:

“Bu tarz bir haber çok memnuniyet verici. Bunu ve Suudi Arabistan’ın yapabileceği diğer katkıları Suudi Savunma Bakanı ile ele almayı dört gözle bekliyorum.”

Suudi Arabistan öncülüğündeki hazırlıklara destek veren Katar’ın Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed Al-Atiyah 8 Şubat’ta Erdoğan’ın konuğuydu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı da ziyaret etti. Acaba ne konuştular? Birkaç gün önce Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Suriye’ye kara gücü göndermenin daha büyük bir aciliyet kazandığını belirtip, “Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı” demesinin, bu ziyaretlerle bir ilgisi var mı?

Bugün itibarıyla manzara şu:

Dünyanın bütün güçleri biraraya gelmiş, İncirlik’e, Diyarbakır’a, Akdeniz’e yerleşmiş, ama IŞİD’le “baş edilememiş” ve Suudi Arabistan’lı planı devreye sokuluyor!..

Ne mi oluyor?

Hani NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu savaşta Müslümanlar ön cephede. Kurbanların çoğu Müslüman ve IŞİD’e karşı savaşanların çoğu da Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz” demişti ya, işte görünürde tam o oluyor; “Müslümanlar için mücadeleyi, Suudi Arabistan öncülüğündeki Müslümanların yürütmesi” sağlanıyor.

Katar Dışişleri Bakanı el Sani’nin söylediği gibi, plan eski ve lideri de ABD. Zaten İslâm Ordusu’nun arkasında da ABD, hatta İsrail yok mu?

Suudları Çağıranlar Bu Planları Unuttu mu?

8 ay önce PYD’nin Suriye’de Tel Abyad’ı ele geçirdiği günün ertesinde, Erdoğan’ın gazetesi Sabah’ta, “Suudi Arabistan’dan İsrail’e ‘Bağımsız Kürdistan’ı birlikte kuralım’ teklifi” başlıklı bir haber yayımlandı.

Bugüne kadar hiçbir tarafın yalanlamadığı haberde, “Aralarında diplomatik temas bulunmayan 2 ülke, Suudi Arabistan ve İsrail’in, İran tehdidine karşı birlikte hareket etmek için 2014’ten beri gizlice masaya oturduğunun” ortaya çıktığı hatırlatıldıktan sonra şu önemli bilgi ve iddialara yer veriliyordu:

“İki ülke, İran’a karşı 7 adımlık bir planı masaya yatırdı… Suudi Arabistan ve İsrail’in dış politikasına yön veren isimlerden Dore Gold ile S. Arabistan’ın hükümet danışmanı Enver Ekşi bu ay başında ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldi… Farklı tarihlerde Hindistan, İtalya ve Çek Cumhuriyeti’nde bir araya geldikleri belirtilen 2 ülkenin, 7 adımlık planının ana hatları da gün yüzüne çıktı.”

Neydi o adımların ana hatları? Şunlar:

– İsrail ve Araplar arasında bir barış planının yapılması.

– Tahran’da bir rejim değişikliği.

– Ortak bir Arap ordusunun oluşturulması.

– Türkiye sınırında bağımsız bir Kürt devletinin kurulması.

Sabah’ın haberinde, Suudi Enver Ekşi’nin Washington’daki toplantıda, “Barış içinde çalışarak, bölgede Türkiye’nin, İran’ın ve Irak’ın amaçlarını engellemek için Büyük Kürdistan’ın kurulmasını sağlamalıyız” dediği ve bu yeni devletin 4 ülkenin topraklarına kurulacağını söylediği de vurgulanıyordu.

Enver Eşki, o günlerde Rus Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada da “Büyük Kürdistan” projesinden söz edip, şunları söylüyordu:

“Bu, Kürt halkının isteğine bağlı. Gerçekten bağımsızlık isterlerse, kimse engel olamaz. Kürtler İran’da baskı ve ayrımcılıktan mustarip, Türk hükümeti ise Kürtleri ulusun içine almaya hazır değil. Suriye’de Kürtler öldürülüyor. Iraklı Kürtlerin sorunu da çok büyük, yarı bağımsız devletlerini kurmaya başladılar bile ve bu devlet, tam bağımsız bir ülkeye dönüşecek.”

Bu gelişmelerden tam 20 gün sonra, Suudlarla bu planları yapan İsrailli Dore Gold ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Roma’da gizlice biraraya geldi… Türk-İsrail ilişkilerinin “normalleştirilmesi” görüşmeleri epey ilerlemiş olmalı ki, Erdoğan, “İsrail’e ihtiyacımız var” bile dedi.

Görünen köy kılavuz istemiyor…

Irak’ta “Barzanistanı” “Çekiç Güç” kurmuştu. Suriye’de “Müslimistan” için de NATO veya koalisyon güçlerinin taşeronluğu, İslâm Ordusu’na veriliyor.

Bakarsınız Erdoğan birdenbire, “NATO’nun burada ne işi var?” deyip NATO’dan çıkma resti dahi çekebilir!..

Müyesser YILDIZ
15 Şubat 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kurdistani-bismillah-diyerek-kuracaklar-1502161200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/muyesser-yildiz-kurdistani-bismillah-diyerek-kuracaklar-89671

Kategori:Uncategorized