İçeriğe geç

ABD Senaryosunda Bombalanan Şehir Ankara mıydı?

Aynıyla vaki yaşanmış bir olaydan söz edeceğim.

1980’lı yılların sonunda ABD Harp Akademisi’nde bir senaryo oynanır.

Senaryoda ülke adı verilmeden “green land” dense de oynanan “Irak’ın işgâli”dir.

Senaryonun tatbikatına sıra gelir. Dağıtılan haritalarda Güneydoğu Anadolu’nun üstünde “Kürdistan” yazıldığı görülür. Oyunda görev verilen okuldaki 4 Türk askeri öğrenci haritaya itiraz eder. Senaryo sorumlusu, “Şikâyetiniz varsa, gidin okul komutanına söyleyin” der. Öğrenciler komutana çıktıklarında, “Burası siyaset yeri değil, okul. Ne gerekiyorsa onu yapacaksınız” diye kovar. Öğrenciler konuyu Askeri Ataşemize aktarır, ama o da “Olur böyle şeyler” diye geçiştirir.

Öğrenciler sonraki yıllarda o senaryonun Irak’ta neredeyse bire bir gerçekleştiğini görür.

Bunu anlatmamın sebebi; Artık hepimizin bildiği ve gördüğü üzere ABD’nin “senaryolarını” çok önceden yazdığını hatırlatmak… Daha önemlisi ise Türkiye’nin “aldanmaya” ne kadar istekli olduğuna dikkat çekmek.

-Ankara Patlaması Öncesi Gündem-

Türkiye Suriye konusunda da fena halde “aldatıldı” ve “aldandı” ya da birileri özellikle böyle zannetmemizi istediği için ABD’yle “çatışmayı” dahi göze alıp, bağımsız politika izlediğimiz izlenimini vermek üzere büyük bir “senaryo”nun “taşeronluğunu” yapmaya devam ediyor.

Çok açık; Suriye işini ABD kotardı, biz de can-ı gönülden katıldık.

Görünürde aramızdaki sorun ne; ABD’nin tampon bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yanaşmaması. Buna bir süredir, Ankara’nın 1 yıl öncesine kadar muhatap aldığı, hatta yardımlarda bulunduğu PKK’nın Suriye kolu PYD’yi ABD’nin “terör örgütü” saymaması ve “Kürt koridoru” oluşturmasını desteklemesi de eklendi.

Ayrıca Suriye’ye kara harekatı meselesi var. Yine görünürde bunu isteyen Türkiye. Son dönemde Türkiye’nin bu tezi Suudi Arabistan ve Katar tarafından da desteklenir ve dillendirilir oldu. Ancak TSK’nın, “BM veya NATO kararı olmadan kara harekatına sıcak bakmadığı” biliniyor.

ABD ise kara harekatına karşı çıkıyor havasında. İyi de Arap Baharı’nı organize eden dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Anne-Marie Slaughter’in 2012’de, Suriye’ye dair “olası çözümleri” sıralayıp, Türkiye’den beklentilerinden söz ederken, “Türkiye sınırında bir tampon bölge mi? Türkiye, Suriye’ye birlik göndermeyi istemiyor…” demesini nereye koyacağız?

Bu çerçevede Ankara’nın beyninin bombalanması öncesi konuşulanlara bakalım.

Aslında aylar önce Suriye’ye kara harekatı olasılığından ilk söz eden seçim hükümetinin Dışişleri Bakanı, şimdinin Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu oldu. Konu, “yanlış anlama” diye geçiştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 13 Şubat’ta Münih’te katıldığı Güvenlik Konferansı’nın ardından, “Suriye ve DEAŞ’la mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan’ın başından beri kara operasyonundan yana olduğunu” belirtip, “Böyle bir strateji olursa, Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz” dediklerini açıkladı.

Çavuşoğlu 16 Şubat’ta Reuters’a verdiği demeçte ise, Suriye’de düzenlenecek olası bir kara harekatı için bir karar alınmadığını, ABD liderliğindeki koalisyon ile bu konuda müzakere edilmediğini, yalnızca Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin bir kara harekatına girmesinin gerçekçi olmadığını anlatıp, bazı Avrupa ülkelerinin, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın düzenlenecek bir kara operasyonunu desteklediğini, ancak yine bazı Avrupa ülkelerinin bu operasyona karşı çıktığını söyledi.

Hemen ertesinde 17 Şubat’ta yani Ankara’nın bombalanmasından saatlerce önce gazetelerde, “Ankara: Suriye’ye kara operasyonu istiyoruz” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, İstanbul’da yabancı muhabirlere adının açıklanmaması şartıyla bilgi veren bir Türk yetkilinin şu sözlerine yer veriliyordu:

“Uluslararası müttefiklerimizle birlikte kara operasyonu istiyoruz. Görüşmelerimizde bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Kara operasyonu olmadan Suriye’deki çatışmaları durdurmak imkansızdır. Biz böyle düşünüyoruz ve Suriye’ye en yakın ülke biz olduğumuz için çatışmaların olumsuz etkisini diğerlerine göre daha fazla hissediyoruz. Bu konu müttefiklerimizle birçok kez dile getirildi, ancak henüz bir sonuca varılmadı. Eğer bir konsensus olursa Türkiye kara operasyonunda yer alır… Bu konuyu müttefiklerimizle tartışıyor, Batılı ve Körfez ülkelerinin desteğini arıyoruz… Türkiye’den Suriye’ye tek taraflı bir askeri operasyon olmayacaktır. Ancak 10 gün içinde neler olacağını kestirmek de güç. Koşullar değişirse, bazı seçenekler gündeme gelebilir. Ancak şu an böyle bir planımız yok. Planımız uluslararası koalisyon ile uyum içinde hareket etmek. Koalisyonun isteğinin aksi yönde bir şey yapmayacağız.”

O gün öğlen saatlerinde, yani saldırıdan kısa bir süre önce Erdoğan’ın Saray’da Mülki İdare Amirleri toplantısında yaptığı konuşma da dikkat çekiciydi. Erdoğan, bir kez daha ABD’nin PYD politikasını eleştirdikten sonra özetle şunları söyledi:

“Soruyorum; Ey Amerika Sen ‘uçuşa yasak bölge’ye evet demedin. Orada Rus uçakları cirit atıyor ve binlerce on binlerce oradaki mazlum ve mağdur insan ölüyor. Hani biz Koalisyon Güçleri idik? Hani Koalisyon Güçleri olarak beraber hareket edecektik? Hani ne oldu? Kalkıp Türkiye’ye şu söyleniyor: ‘PYD’ye, YPG’ye top atışlarını durdurun’. Kusura bakmayın, bizim böyle bir düşüncemiz yok. Türkiye’ye bir kişi kalkar da bir havan topu, bir mermi atarsa, bu kat be kat fazlasıyla karşılığını bulacaktır. Ve bu uluslararası angajman kurallarının işletilmesi demektir. Bunu yapıyoruz, yapacağız… Bugün angajman kurallarımız, ülkemize yönelik silahlı saldırılara karşılık vermekten ibaret olabilir. Ama yarın gerekirse aynı kurallar, ülkemize yönelik her türlü tehdidi kapsayacak şekilde genişleyebilir, bundan kimsenin şüphesi olmasın… Artık denizin bittiği yere gelinmiştir. Ya bu mesele kısa sürede çözüm yoluna girecek ya da kartopu gibi büyüyen ve yakın-uzak tanımadan tüm dünyayı etkisi altına alacak daha büyük sorunların kapısı açılacaktır.”

-2012’de Yazılan Senaryoda Ne Vardı?-

28 cana malolan Ankara katliamı sonrasında başlayan tartışma ve yorumları izliyoruz; Özellikle iktidarı destekleyen kesim, çeşitli gerekçelerle Suriye’ye kara harekatını savunup, destekliyor.

Olabilir, lâkin 4 yıl önceki bir senaryoyu hatırlama zamanıdır.

Ağustos 2012’de Gaziantep’te düzenlenen bombalı saldırıdan sonra Hürriyet’in Washington Temsilcisi Tolga Tanış sayesinde haberdar olduğumuz senaryo, 27 Haziran 2012’de Brookings Enstitüsü’nde oynanmıştı.

Brookings’in yanısıra ABD’nin diğer iki önemli düşünce kuruluşu American Enterprise ile Savaş Çalışmaları Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütülen Suriye kriziyle ilgili savaş oyununda, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım vardı. Aralarında Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA’de çalışmış Ortadoğu uzmanlarının yer aldığı ekipler, senaryo uyarınca temsil ettikleri ülkeler adına kararlar alıp, ABD ve bölgedeki iki yakın müttefiği Türkiye ile Suudi Arabistan’ın 2013 Nisanı’nda hangi durumda olacaklarını tahmin etmeye çalışmıştı.

Oyunun en kilit ülkesi ise Türkiye’ydi. Çünkü hem ABD, hem Suudi Arabistan ekipleri, oyun boyunca atacakları adımlarda önce Türkiye’yi gözlüyor, Türkiye’den liderlik bekliyordu. Türkiye ise hiçbir aşamada tek başına hareket etme ve olaylara tek başına müdahale etme yanlısı olmuyor, özellikle “ABD ve NATO’nun bir askeri müdahale durumunda yanında olması ve uluslararası meşruiyet şartı” arıyordu. Türkiye oyunun sonuna kadar Suriye’ye tek başına müdahale etmekten kaçınıyor, ABD ve Suudi Arabistan ekipleri ise Türkiye’yi buna zorluyordu.

Senaryo gereği, önce Suriye’deki olaylarda ölenlerin sayısının artması meselesi gündeme geldi. Türkiye yine müdahaleden uzak durdu.

Sonra Suriye’den kaçan mültecilerin sayısı arttı. Bu da Türkiye’nin müdahalesini sağlamaya yetmedi.

Senaryonun sonraki bölümlerinde Türkiye’de bombalama olayları başladı. İşte o zaman tüm dengeler değişti ve sonunda Türkiye, Suriye’ye tek başına girmek zorunda kaldı. Böylece ABD ve Suudi Arabistan ekiplerinin istediği oldu.

Senaryoda Türkiye’de bombalanan yerlerin adları ve bombalamaları kimin yaptığı söylenmese de Gaziantep bombalamasının ardından senaryo gereği bombalanan yerlerin Gaziantep ve Kahramanmaraş olduğu yorumları yapılmıştı.

Süreç, o ABD senaryosundaki aşamalarla ne kadar paralelellik gösteriyor değil mi?

O halde gel de sorma; Acaba senaryo gereği bombalanan şehirler arasında Ankara da var mıydı?

Ve Ankara’da TSK’nın “kalpgâhı” bombalanarak, kim, neye ikna edilmek istendi?

Müyesser YILDIZ

22 Şubat 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/abd-senaryosunda-bombalanan-sehir-ankara-miydi-2202161200.html

Kategori:Uncategorized