İçeriğe geç

“Yeni Türkiye”nin Başkenti Neresi?

AKP’lilerin “abisi” Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, “laiklik” ilkesinin yeni anayasada yer almamasına ilişkin “kişisel görüşleri” tartışılıyor.

Bu bağlamda, Kahraman’ın Başkanlığını yaptığı Birlik Vakfı’nın 2012’de TBMM’ye sunduğu anayasa teklifi de gündeme getirilip, TBMM Başkanı’nın “zihni haritası” ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

Evet;

Kahraman’ın anayasa teklifinde, “ideolojilerden arınma” gerekçesiyle Atatürk yok… “Muğlak ve tartışmalı bir kavram” olduğu gerekçesiyle laiklik yok… Devletin şeklinin “Cumhuriyet”, resmi dilinin “Türkçe”, Milli Marşı’nın “İstiklâl Marşı”, Bayrağı’nın, “beyaz, ay yıldızlı bayrak” olduğu belirtilse de bu maddelerin, “değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez” maddeler olduğu yok… Kahraman anayasasında “Türklük ve Türk Milleti” de yok.

Fakat en az bunlar kadar önemli bir şey daha yok…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başkenti!..

Yürürlüğü kağıt üzerinde bırakılan mevcut Anayasamızın 3’üncü maddesinin başlığı şöyle: Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti.

Ardından sıralanıyor:

Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

Şimdi bir de Kahraman’ın anayasasının “Devletin Bütünlüğü – Resmi Dili – Milli Marşı – Bayrağı” başlıklı 3’üncü maddesine bakalım.

“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Resmi dili Türkçedir. Milli marş İstiklal Marşıdır. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır” deniliyor.

Eee, bu ülkenin, devletin başkenti nerede?

Böylesine önemli bir konunun unutulması mümkün mü?

Olamayacağına ve Ankara’yı başkent saymadıkları anlaşıldığına göre, Karaman ve arkadaşlarının “Yeni Türkiye” için uygun gördüğü başkent neresidir?

Bölücüler ve emperyalistlerin Ankara’ya dayanacağı hesaplanıp, Meclis’in yeniden İstanbul’a ya da mesela Karaman’ın memleketi Rize’ye taşınması mı düşünüldü?

Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni “sıfırlamanın” son işareti mi verildi?

Müyesser YILDIZ

30 Nisan 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akplilerin-anayasasinda-baskent-de-yok-3004161200.html

Kategori:Uncategorized