İçeriğe geç

“Aldatıldık” Listesine Bir Çentik Daha!..

1 ay kadar önce IŞİD kontrolündeki Suriye’nin Menbiç kentine ortak operasyon gündeme geldi. Dahası “ortak operasyon” isteyenin, Türkiye olduğu bildirildi. Türkiye’nin tek şartı, “Kürt güçlerinin dışarıda bırakılması” idi.

Nitekim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu açıklamayı yaptı:

“ABD ile güçleri birleştirelim. Bir taraftan 98 kilometrelik alanda Afrin’den bu tarafa zaten muhalefetin ilerlemesi var. Cerablus hattından bir cephe açılsa aşağıya doğru temizlenip Menbiç cebi kapatıldıktan sonra rahatlıkla Rakka’ya doğru gidilebilir.”

O günlerde ABD’li yetkililer de, Menbiç’in IŞİD’den temizlenmesinin ardından bölgenin Araplara bırakılacağı konusunda Türkiye’ye garanti verildiğini duyurdu.

Sonra? 18 Mayıs’ta Erdoğan-Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Anlaşılan Menbiç ve Rakka operasyonlarını konuşmuşlardı.

Zira Erdoğan 30 Mayıs’taki Diyarbakır ziyaretinde şunları söyledi:

“Biz bölgedeki gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz. Teşrin barajı, batısı, doğusu önemli. Münbiç konusu önemli. Azez, Azez’in güneyi yani Rakka önemli. Tüm bu gelişmeleri sabırla izliyoruz. Orada koalisyon güçleri var ve elbette onlarla beraber çalışırız. Ama gereken yapılmazsa, verilen sözler tutulmazsa, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumunda kalabiliriz.”

Erdoğan’a o 70 dakikalık telefon görüşmesinde, Obama’nın bir taahhütte bulunup bulunmadığı da soruldu. Erdoğan, “Bulunuldu. Şimdi göreceğiz. Taahhütler yerine getirilecek mi getirilmeyecek mi göreceğiz” cevabını verdi.

-Menbiç Şartları Pespembe-

Ve Menbiç operasyonu başladı. Operasyonu, Suriye Demokratik Güçlerinin yaptığı belirtildi.

Hani Türkiye’nin, “Kürt güçlerinin dışarıda bırakılması” şartı vardı ya; SDG’nin Arap güçleri ağırlıklı olduğu, az sayıda PYG’li de bulunduğu masalı anlatıldı.

Böylece birinci “kırmızı çizgimiz” pespembe paspas yapıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da bu gerçeği 4 gün önce şöyle itiraf etti:

“Müttefiği olan Türkiye’ye sürekli saldırıda bulunan, terörist gönderen, Ankara’daki saldırıların faili olan ve kamplarında terörist eğiten bir YPG/PYD ile terörle mücadele etme konusunda her zaman en önde olduğunu söyleyen bir ülkenin işbirliği yapması kabul edilemez… Ama arazide bu işbirliğinin belli bir çerçevede halen devam ettiğini maalesef görüyoruz.”

Geçelim ikinci “kırmızı çizgi”; Yani Menbiç’in temizlenmesinden sonra PYD’nin burayı terk etmesi ve bölgenin Araplara bırakılmasına.

Çavuşoğlu 4 gün önceki açıklamasında bu konuda şunları söylemişti:

“Münbiç bölgesinin temizlenmesini ve bu bölgenin kapatılmasını en çok biz isteriz. Çünkü bu bölgeden en çok saldırı bize geliyor. Dolayısıyla sınırımızda bir terör örgütünün olmasını istemeyiz ama başka bir terör örgütünün de olmasını istemeyiz. O nedenle kuzeyden iki taraftan gidip temizleyerek, Rakka’ya kadar gidilmesini istemiştik. Münbiç’e yönelik Suriye Demokratik Koalisyonu vardı. Onlar da olabilir dedik, fakat içlerinde PYD’li varsa bunların da operasyon bittikten hemen ayrılması lâzım dedik. Fırat’ın doğusunda YPG’liler lojistik destek vermek istiyorsa, o ayrı ama özellikle operasyonlar bittikten sonra batısında bir tane bile YPG’li istemeyiz. ABD de bu konuda garanti verdi. Eğer sözünde durursa garanti verdi.”

-Menbiç Oldu Mabuk-

Ne mi oldu?

Şehit cenazelerinde rezaletler çıkartılır ve ülkenin ana gündem maddesi bunlar yapılırken, bizzat iktidarın gazetesi Yeni Şafak’ın iddiasına göre, şu “pespembe” sona gelindi:

ABD desteğiyle Menbic’i kuşatan terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD, şehirde özerklik ilânına hazırlanıyormuş…

PYD, şehrin adını da Kürtçe’de “ölümsüz gelin” anlamına gelen “Mabuk” olarak değiştirmiş…

Eyyy Erdoğan!.. Eyyy Çavuşoğlu!.. Gördünüz mü, Obama’nın “taahhüdünü”, ABD’nin “garantisini” ve “sözünde” nasıl durduğunu?!.

Ya, haftalardır Amerikan ağzıyla, “Operasyonu yapan güçler Arap ağırlıklı, PYD’lilerin sayısı çok az” diyerek, milleti aldatan medya? Yüzleri azıcık pembeleşir ya da gazetelerini yarından itibaren “pembe” çıkarırlar mı?!.

-Musul da Böyle Gidecek-

Muktedir iktidarın “aldatıldık” listesine bir çentik daha attıktan sonra Musul’a dikkat çekelim.

Zira Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 4 gün önceki açıklamasında şunu da anlattı:

“Musul’daki olası operasyona da en güçlü desteği vereceğiz. Orada eğittiğimiz unsurlar var, onlar da katılacak. Sanırım bu yılın sonuna doğru ya da 2017’nin başında, şu anda Irak’ın yeterli kuvveti olmadığı için Musul’a yönelik operasyonlar başlayacak.”

Türkmen kenti Musul konusunda herhangi bir “kırmızı çizgimiz” olmadığına göre; Burası IŞİD’den temizlendikten sonra kime teslim edilecek? Tabii ki, Barzani’ye.

Yıllardır “aldandık” denilerek, göz göre göre “aldatılan” milletimizin hanesine kaç çentik atalım?!.

Müyesser YILDIZ

11 Haziran 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/aldatildik-listesine-bir-centik-daha-eklendi-1106161200.html

Kategori:Uncategorized