İçeriğe geç

Yunan Karargâhındaki Darbeci Generaller

Yıllar yılı Balyoz kumpasıyla yargılanan askerleri “NATO’cu, Batıcı” diye suçladılar.

Oysa hiçbiri firar etmediği, Tuğgeneral Hakan Akkoç örneğinde olduğu gibi, NATO yetkililerinin, “Gitme, tutuklanırsın. Burada kal” demesine rağmen Brüksel’de kalmayı reddedip, yurda dönmüştü. Onlarcası ise açık denizlerde ve elinde binlerce dolar olduğu halde yine koşa koşa gelmişti.

Gerçekte kimlerin “NATO’cu ve Batıcı” olduğu 15 Temmuz ve sonrasındaki firarlarda ortaya çıktı.

Balyoz kumpasında gazete manşetlerinde yayınlanan savaş planlarımız en çok Yunanistan’ın işine yaradı. Ne tesadüf, 15 Temmuz darbesine katılanlar da çok gizli belge ve bilgilerle Yunanistan’a sığındı. Bu, Balyoz kumpasını hazırlayanlarla, darbecilerin aynı olduğunun en çıplak ispatı değil midir aslında?

NATO’nun ABD Norfolk’taki ACT-Müttefik Dönüşüm Komutanlığı’nda görevli darbeci generallerden Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu’nun firarına ve darbeden 13 gün sonra NATO’nun internet sitesinde fotoğrafının yayınlanmasına tanık olduk. Neyse ki, tepkiler üzerine o fotoğrafı kaldırdılar.

Ama benzer bir skandal, bir başka karargâhın internet sitesinde devam ediyor.

Bir hafta kadar önceydi; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, firari asker sayısının 130 olduğunu belirtirken, bir generalin daha firarda olduğu açıkladı. Işık, “General sayısında artış oldu. Yunanistan’daki general de firari konumda şu anda, Numan Yediyıldız. 10 tane General şu anda halen firarda” dedi.

Bakan Işık’ın adını verdiği Tuğgeneral Numan Yediyıldız’ın görev yaptığı Yunanistan’daki karargâhı anlatalım önce.

Adı Güneydoğu Avrupa Tugayı (SEEBRIG). 1998’de Avrupa Çok Uluslu Barış Gücü Anlaşması ile kurulan SEEBRIG’de Türkiye, Bulgaristan, Romanya, İtalya, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan temsil ediliyor. NATO, BM, AB ile işbirliği içinde çalışan bu tugayın karargâhı da halen Yunanistan Larissa’da.

SEEBRIG’e ilk atanan Türk Komutan Tuğeneral Hilmi Akın Zorlu’ydu. 1999-2001 yılları arasında görev yapan Zorlu, 2014’te vefat etti.

-SEEBRIG’in İki Komutanı Darbeci-

Merhum Zorlu’dan sonra buraya atanan ikinci Türk komutan Tuğgeneral Hakan Eser oldu. Bakan Fikri Işık’ın “firari” dediği Numan Yediyıldız’dan hemen önce, 2013-2105 arasında SEEBRIG’de bu isim görev yaptı.

Önce Eser’in öz geçmişine bakalım.

1993’te ABD’nin Irak operasyonu sırasında İncirlik’te görevliymiş…

2004’te Almanya Stuttgart’ta US-EUCOM merkezinde çalışmış…

2004-2007’de o da NATO’nun ABD Norfolk’taki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı’nda Entegrasyon Proje Ekip Lideriymiş ve proje yönetim kursu görmüş…

Ve 2013 Ağustos’unda Tuğgeneralliğe terfi ettirildikten sonra SEEBRIG komutanlığına atanmış…

2015’te yurda döner Hakan Eser, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısıydı. Darbeden sonra tutuklananlar arasında o da var.

Bakan Işık’ın ismini verdiği firari General Numan Yediyıldız’ın özgeçmişi de yurtdışı görevi ağırlıklı.

2001-2003’te Almanya Stutgart’ta US-EUCOM’da bulnmuş…

2005-2007’de NATO’nun İtalya Napoli’deki Müttefik Komutanlığı’nda çalışmış…

2014’te Tuğgeneralliğe terfi etmiş, geçen yıl da SEEBRIG komutanlığına gönderilmiş…

Yediyıldız’ın daha bir yıl görev süresi vardı. Darbeden sonra yurda dönmediği gibi firar etti. Yerine ise 19 Ağustos itibarıyla, bu yıl Tuğgeneralliğe terfi eden Alptekin Tartıcı atandı.

-Dışişleri Bakanı Girit’te Ne Yaptı?-

Şuraya geleceğim; SEEBRIG’in internet sitesinde “SEEBRIG Komutanları” başlığı altında, halen firari ve tutuklu olan bu iki generalin resmi ve özgeçmişi yer alıyor.

Peki Türkiye ne yapıyor? Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, buradaki generalin firari olduğunu açıkladığı halde, belli ki SEEBRIG karargâhını uyarmak akıllara gelmemiş.

Dahası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta sonu Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın misarifi olarak Girit’teydi.

Diyelim ki, Yunanistan’ın Ege’deki ada ve kayacıklarımızı işgâlini konuşmadı… Ya da görüşmeden sonra Yunanlı Bakanın gazetecilere, “Kıbrıs hakkında da konuştuk. Garantiler ve işgâl güçleri hakkındaki görüşlerimiz ve pozisyonumuz iyi biliniyor” demesine ses çıkarmadı.

Öncelikli meseleleri “FETÖ ve darbecilerle hesaplaşma” olduğuna göre, en azından Larissa Karargâhından firar eden generalin nasıl firar ettiğini, onun ve tutuklu diğer komutanın resimlerinin SEEBRİG’in internet sitesinde ne aradığını da mı sormadı?

Girit’ten döndükten sonra KKTC’ye geçen Çavuşoğlu beraberindeki gazetecilere, “FETÖ üyelerinden” Yunanistan’a çok fazla kaçan olmadığını belirterek, şunları söylemiş:

“Ama kaçanlar var. Adalarda yakın bir işbirliğimiz var. Bunlar oralara geçse haberimiz olur. Adalarda her şey ortada. Kaçan, sızan olabilir. Şu anda Yunanistan’a 8 hain kaçmış durumda. O hainlerin iadesi konusu var. Mahkemelerde ifadeleri sürüyor. Mahkeme kararını verecek. Ama hepimizin ortak anlayışı şu darbecilere, teröristlere siyasi sığınma hakkı verilmez. İade konusunda olumlu bakış var.”

Bu açıklamadan anlaşılan o ki, Bakan Çavuşoğlu’nun firari general Numan Yediyıldız’dan da, SEEBRIG’den de haberi bile yok.

“Darbeciler ve FETÖ’cüler” konusunda uluslararası alanda ne kadar “ciddi” mücadele verildiği görülüyor, değil mi?

Müyesser YILDIZ

1 Eylül 2016

Kategori:Uncategorized