İçeriğe geç

O “Peşmerge Komutanını” da Biz mi Eğittik?

Ankara aylardır, “Rakka operasyonu Suriye PKK’sı ile yapılmamalı” diyordu. ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un “sürpriz” şekilde Ankara’yı ziyaret ettiği Pazar günü Suriye PKK’sı ile Rakka operasyonu başlatıldı.

Türkiye şimdi hangi noktada, önce buna bakalım.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un, “Terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin sadece kuşatmada yer alacağı, Rakka şehrine girmeyeceği garantisi verdiğini” belirterek, şunları söyledi:

“Ancak Münbiç’te verilen söz henüz tutulmadı. Dolayısıyla tüm bu anlaşmalara rağmen biz de temkinli davranıyor ve tedbirlerimizi alıyoruz.”

Sonuç :

1- ABD, Münbiç senaryosunu tekrarlıyor… Biz “kandırılmaya” doyamadıktan sonra, adamlar “kandırmaya” doyar mı?..

2- Yıllardır “terör örgütü” diye bas bas bağırdığımız PYD-YPG’nin ABD tarafından “kara gücü” olarak kullanılmasını ikinci kez kabullenmiş olduk…

3- “Sivil iradeyi” herşeyin üzerine tuttukları için Türkiye’de askerin esamesini silenler, ülkenin hayati konularında TSK’nın görüşünü almaya bile ihtiyaç duymayanlar, dahası görüşmelerde Akar’ın yanına “gözlemci” koyanlar, ABD Genelkurmay Başkanı ile anlaşıp, ondan garanti alıyor!.. Acaba yazılı mı, sözlü mü? Mâlum tarihimizde bir “General Rogers sözü” ve bunun sonucunda Ege’de yediğimiz kazıklar var…

-Dunford Türk Askeri Liderlerle “Başarılı” Görüşmeler Yaptı-

Dunford’dan devam edelim.

Ankara’dan nereye geçti, biliyor musunuz? Genelkurmay Başkanı sıfatıyla ilk kez Suudi Arabistan’a gitti. Suudi Arabistan öncülüğündeki, Türkiye’nin de her türlü “katkı” vereceği “İslâm Ordusu” projesi, ABD’nin “Türkiye-Suudi Arabistan-Katar” üçlüsüne dair planları, bu planın İran boyutu malûm.

Dunford Suudi Arabistan ziyaretinde Kral, Veliaht Kral, Genelkurmay Başkanı Al-Banyan ve diğer askeri yetkililerle görüştü. Görüşmede, “İran’ın bölgedeki habis etkileri” ile IŞİD’e karşı operasyonlar ele alındı. Dunford, yakın müttefik oldukları Suudi Arabistan’ın askeri gücünü övdü.

Pentagon’un internet sitesinde duyurulan bu ziyarete ilişkin haber şu cümleyle bitirildi:

“General, dün Türkiye’nin Başkenti Ankara’da Türk askeri liderlerle yaptığı başarılı görüşmelerden sonra buraya geldi.”

Dunford’un gerçekten de ne kadar “başarılı” olduğu, Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından anlaşılıyor.

-Beşika’da Ölen Eski PKK’lı-

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde 4 ayrı bölgede kampı olduğunu, Özel Kuvvetlerin 2 bin 500 Barzani Peşmergesi ile bin 100 dolayında Arap’ı eğittiğini 2014’te duyduk.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu bu kamplardan bazılarına giderek, brifing aldı, peşmergelerin eğitimini yerinde izledi. Bunlara dair görüntüler de medyamıza servis edildi. Davutoğlu’nun ziyaretine dönemin bazı bakanları ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir de eşlik etti.

2015’te gündemimize Beşika kampı girdi. Burada da peşmerge güçlerini eğittiğimiz, bu güçlerin muhtemel Musul operasyonunda önemli görevler üstlenmesinin planlandığı açıklandı.

Peşmergeler ilk olarak Kasım 2015’te Sincar (Şengal) bölgesinin IŞİD’den kurtarılması operasyonunda görev aldı. Operasyonun başarıyla tamamlanmasından sonra dönemin Başbakanı Davutoğlu Barzani’yi kutlayıp, “Başarının münhasıran Peşmerge güçlerine ait olduğunu” vurguladı.

Daha önce de belirttik; Oysa o operasyona PKK da katılmıştı.

Nitekim şimdilerde PKK’nın Sincar’a yerleştiği, okullar açtığı ortaya çıktı. Bizimkilere de hep birlikte, “Şengal ikinci Kandil olmasın, buna izin verilmesin” diye bağırmak kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda Musul operasyonu başladığında da, “Türkiye yok, ama Türkiye’nin eğittiği 2 bin Sünni savaşçıdan oluştuğu belirtilen Ninova Muhafızları ile kılığı değiştirilmiş PKK var” dedik.

Bunları niye mi hatırlatıyorum?

Dün Bingöl’de bir cenaze töreni yapıldı. Dikkat ve tepki çeken kısım, tabuta PKK paçavralarının sarılması, törene HDP Van Milletvekili Adem Gever’in katılmasıydı.

Ama önemli bir şey daha var; Cenazesi kaldırılan “Doktor Süleyman” kod adlı Sait Çürükkaya PKK’nın eski yöneticilerindendi, sonradan Peşmerge “gönüllü komutan” oldu.

Ve Musul operasyonu kapsamında, Beşika bölgesinde IŞİD’in tuzakladığı mayınları temizlerken meydana gelen patlamada ağır yaralandı, tedavi için Almanya’ya götürüldü, orada hayatını kaybetti.

“Doktor Süleyman”ın cenazesi önce Erbil’e, orada yapılan törenin ardından Habur Sınır Kapısı’ndan Bingöl’e götürüldü. Bingöl’deki törende peşmergelerini eğittiğimiz Barzani’nin “bezleri” de taşındı.

Özetle, Barzani ve PKK alenen omuz omuzaydı.

Sorularımız şudur:

Çürükkaya’yı da Türk askeri mi eğitti ve o kamplarda eğittiklerimiz arasında daha kaç Çürükkaya’a var?

PKK’lılar Kandil’den inip, Peşmerge kılığına girdiğinde, onları da eğitecek miyiz?

Müyesser YILDIZ

9 Kasım 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/o-pesmerge-komutanini-da-biz-mi-egittik-0911161200.html

Kategori:Uncategorized