İçeriğe geç

Mülkiye İmamı da Böyle Kaçırıldı

Darbe gecesi Akıncılar Üssü’nde olan ve elini kolunu sallayarak firar eden TSK imamı Adil Öksüz’ün adı ve “görevinin” “FETÖ çatı iddianamesinin” hazırlık aşamasında, yani yaklaşık 1 yıl önce tespit edildiği, ancak iddianamede sanık olarak gösterilmediği gibi ifadeye dahi çağrılmadığı ortaya çıktı.

Davası Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan FETÖ Çatı İddianamesi’ndeki gariplikler bundan ibaret değil.

Bunları da aktarmadan önce iddianamedeki tespitlere göre, “Adil Öksüz’ün 2015 itibarıyla örgütün Deniz Kuvvetleri Sorumlusu olduğunu” söyleyen “mollalardan” Cemal Türk’le ilgili bir ayrıntıyı paylaşalım. İddianamenin hazırlık aşamasında Cemal Türk ismine ulaşan polisler yakalanması için harekete geçmiş ve Şanlıurfa’da olduğunu tespit etmiş. Türk, Şanlıurfa’da yakalanıp, apar topar Ankara’ya getirilmiş. T.C. numarasına bakmışlar ki, aradıkları Cemal Türk bu değil. Yine apar topar göndermişler!..

Diğer garipliklere gelince;

Mesela iddianamede iki Ali Çelik’ten bahsediliyor. Ali Çelik’lerden biri 1957 doğumlu bir işadamı ve “FETÖ’nün kasası” olduğu belirtiliyor. Diğeri ise 1972 doğumlu bir Avukat. Birinci Ali Çelik hakkındaki iddiaların neredeyse tamamı ikinci Ali Çelik’e yazılmış. Dahası ikinci Ali Çelik tutuklamaya birincisinin T.C. numarası ile sevk edilmiş, ev arama tutanağına da yine ikinci Ali Çelik’in adresi yazılmış.

Başka? İkinci Ali Çelik için kâh “FETÖ’nün Alevi imamının yardımcısı”, kâh “işadamı-kasa”, kâh “adliye imamı”, kâh “emniyet imam yardımcısı” denilmiş.

Ali Çelik’ler meselesinde bir ilginç tanık var; FETÖ soruşturmalarını takip eden Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek bile bunun hakkında, “Ekonomik darboğazda. Kolayca manipüle edilebilir. Öngörülen şekilde ifade vermezse, öldürülebileceğini, ruhsal bunalım yaşadığını söylüyor” diye ifade vermiş, ancak yine de “tanıklığına” itibar edilmiş. Bu tanığın “FETÖ’nün Alevi imamı” olduğu belirtilen Süleyman Uysal’dan söz ederken, “Süleyman Soylu” dediğini ve bunun iddianameye böylece geçtiğini de ekleyelim.

Ali Çelik’ler meselesinde son bir not; İddianameye “FETÖ yapılanması” ile ilgili 5 tane şema konmuş. Bu şemaların dördünde Av. Ali Çelik’in adı yer almadığı halde, Mart 2016’da Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde hazırlanan son şemada bir çizgi çekilerek, bu isim eklenmiş.

Davaya mağdur/müşteki sıfatıyla katılması kabul edilen Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın bile duruşmada, “Dosyada bir kargaşa olduğu anlaşılıyor” dediğine dikkat çekip, sonuca gelelim:

Av. Ali Çelik tutuklu, işadamı Ali Çelik firari. Neyse ki, ikinci Ali Çelik iddianamede firari sanıklar arasında yer alıyor.

İkinci Ali Çelik’in firari sanıklar arasında yer almasını vurgulamamızın sebebi; Birincisi Adil Öksüz… Adı tespit edildiği halde Öksüz’ün sanık bile yapılmadığına dikkat çekmiştik.

-Şemalarda Var Ama Sanık Bile Değil-

İkincisi; Adil Öksüz benzeri bir olayın “FETÖ’nün Mülkiye imamı”nda da yaşanması.

İddianamede iki Mahmut var; Biri Doç. Dr. Mahmut Akpınar… Cemaat gazeteleri kapatılana kadar özellikle Güneydoğu ve PKK konularında yazan biri. Diğeri Dr. Mahmut Akdoğan, İzmir’de Şifa hastanelerini kuran, ancak Avukatının ifadesiyle 2008’de kovulan, sonrasında çeşitli yerlerde serbest çalışan kişi.

İddianamede “Mülkiye imamı” başlığı altında şunlar anlatılıyor:

“İçişleri Bakanına muadil örgüt üst sorumlusu mülkiye imamı doğrudan Türkiye imamına bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Ülke genelindeki vali ve kaymakam atamaları ile ilgili bakanlıklar seviyesinde kadrolaşma çalışmaları mülkiye imamı aracılığı ile yapılmaktadır. Örgüt faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü büyük illere ve finansal getirisi yüksek il ve ilçelere kamu personeli atamaya çalışmaktadır. Buralara yerleştirilecek üst düzey bürokratlar sayesinde her türlü illegal faaliyetlerin rahatlıkla yapılmaktadır. İçişleri Bakanı üzerinde nüfuz kullanan örgüt, kaymakam seçimi ve tayinleri ile valiler kararnamelerinde özellikle etkili olmuş, örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını Bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir. Ancak mülkiyede uzun zamandır örgütlenme tamamlandığı için mülkiye imamlığı mahrem hizmetler sınıfından çıkarılmıştır. Mülkiye imamlığı örgüt görevini şüphelilerden Yusuf kod adını kullanan Mahmut Akdoğan yapmaktadır (Ek-2 Örgüt şeması. Deliller-36 Kls. 11 Nolu Delil).”

Eklerden önce ifadelere bakalım.

Nurettin Veren ifadesinde, örgüt içinde üst düzeyde görev yapanların isimlerini ve “görevlerini” saymış. Bunlar arasında Mahmut Akdoğan da var, ama “görevini”, yani “Mülkiye imamı” olduğunu söylememiş.

Ahmet Keleş tek bir Mahmut’tan, Mahmut Kaya’dan söz edip, “Şifa hastaneleri genel sorumlusu” demiş.

Latif Erdoğan, Şifa hastaneleri açıldığı dönem başında Mahmut Akdoğan’ın bulunduğunu anlatmış.

İddianamenin “Otel verileri analizi” başlıklı bölümde ise şu tespite yer verilmiş:

“Ahmet Kirmiç isimli şahıs Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde bulunun Asya Termal Tatil Köyü’nde FETÖ üst yönetim üyelerinden olup, ayrıca örgütün Mahrem hizmetlerden olan Mülkiye imamı görevini yürüten Mahmut Akdoğan isimli şahıs ile aynı gün ve saatte otele giriş yaparak, otelde kaldıkları anlaşılmıştır.”

İddianame metninden “FETÖ’nün Mülkiye imamının” Dr. Mahmut Akdoğan olduğu anlaşılıyor.

Lâkin ekler, daha doğrusu Ali Çelik’ler olayında da bahsettiğimiz şemaların tümüne bakıldığında “Mülkiye imamının” Doç. Dr. Mahmut Akpınar olduğu görülüyor.

“Mülkiye imamı” ve Adil Öksüz olayındaki benzerliğe gelince; “Mülkiye imamı” olduğu tespit edildiği halde Mahmut Akpınar’ın da ne ifadesi alınmış, ne de sanık yapılmış.

Dr. Mahmut Akdoğan ismi ise “Yurt içi yakalamalı sanıklar” arasında. Çok önceden firar eden Ekrem Dumanlı’nın adının da “Yurt içi yakalamalı sanıklar” arasında olduğunu belirtip, devam edelim.

“FETÖ Çatı İddianamesi” davasının son gününde Dr. Mahmut Akdoğan’ın Avukatı Ömür Kabak, şemalardaki Mahmut Akpınar tespitine rağmen iddianamede Mahmut Akdoğan’ın “Mülkiye imamı” olarak gösterilmesini, “Mahmut Akpınar’ı kaçırmak, ona zaman tanımak için Mahmut Akdoğan yazılmış. O zaman bir kumpas serisi devam ediyor demektir. FETÖ ile mücadele edilirken, birilerinin aynı kumpası sürdürdüğü anlaşılıyor” dedi.

Evet, hazırlık aşamasında bu iddianamenin içine de sanki “FETÖ kaçmış” gibi görünüyor.

Nitekim; Şemalardan söz ettik, son şemanın da Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde hazırlandığını anlattık ya, işte bu şemayı hazırladığı söylenen bazı polislerin Eylül’de “FETÖ’cülük ve ByLock kullanmaktan” açığa alınıp, tutuklandığı öne sürülüyor. Mahkeme de bu iddiayı ciddiye alıp, böyle bir olay yaşanıp yaşanmadığını Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sorma kararı aldı.

Dönemin “özel savcıları”, vakti zamanında Ergenekon ve Balyoz iddianamelerini eleştirenleri, “İddianamelerini itibarsızlaştırmakla” suçlamıştı.

İnşallah bu iddianameyle ilgili tespitler de öyle yorumlanmaz, eksiklik ve yanlışlıklar süratle düzeltilir. Ülkemiz için beka sorunu olan bu davalarda, tek bir harf yanlışı bile yapma lüksümüz olmadığına dikkat çekmek istiyoruz, o kadar!..

Müyesser YILDIZ

26 Kasım 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/herkes-adil-oksuzu-konusurken-mulkiye-imami-boyle-kacirildi-2611161200.html

Kategori:Uncategorized