İçeriğe geç

4 yıllık dava sil baştan mı?

Balyoz kumpasında “bavulcu” Mehmet Baransu’yla birlikte adı geçen dönemin 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı Bülent Münger hakkında açılan davanın duruşması bugün Askeri Yargıtay 4. Dairesi’nde görüldü. 4 yıldır devam eden davanın, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karardan sonra sil baştan görülme ihtimali gündeme geldi.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Balyoz kumpası kurbanlarının bilirkişi olarak Ahmet Erdoğan’ı seçmesi ona faraziye dayalı rapor hazırlatması ve bu raporu Mehmet Baransu’ya göstermesi nedeniyle görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçlamasıyla hakkında açtığı 1. Ordu Komutanlığı eski Askeri Savcısı Bülent Münger davasında yeni bir gelişme yaşandı. Askeri Yargıtay 4. Dairesi Anayasa Mahkemesi’nin bir emekli askeri hakimle ilgili, “Emekli asker Askeri Yargıtay’da yargılanamaz” şeklindeki kararının ardından Münger davasını yeniden değerlendirmek durumunda kaldıklarını bildirdi.

“EĞER GÖREVLİ DEĞİLSEK…”

Münger davasının bugünkü celsesine Süha Tanyeri, İhsan Balabanlı, Ali Deniz Kutluk, Ahmet Yavuz, Can Erenoğlu, Veli Murat Tulga, Koray Özyurt, Mehmet Erdem, Fatih Musa Çınar, Seyfettin Alevcan’ın yanı sıra merhum Cem Aziz Çakmak’ın varisleri olarak eşi Sevgi Çakmak’la kızı Dilara Çakmak da katıldı.

Celsenin başlangıcında davacıların taleplerini bir kez daha almaya başlayan Mahkeme Başkanı Hakim Albay Kemal Özcan daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin bir karar verdiğini belirterek, bu karar nedeniyle görev yönünden durumlarını bir daha incelemeleri gerektiğini belirtti. Buna rağmen davacılar Münger’le ilgili şikayet ve taleplerini sıralamaya devam ettiler. Başkan da sık sık, “Eğer görevli değilsek bu değerlendirmeleri almamızın şu aşamada faydası yok” uyarısında bulundu.

“TORUNLARIMIZ BİLE DAVANIN SONUCUNU GÖREMEYECEK”

Bunun üzerine Ali Deniz Kutluk görev konusunun daha önce tartışıldığı ve Askeri Yargıtay’ın görevli olduğu yönünde karar alındığını hatırlattı. Deniz Kutluk ortada iştirak halinde işlenmiş bir suç olduğunu, bu suçun sivil ayağında Baransu’nun bulunduğunu ayrıca Ahmet Erdoğan’ın sivil mahkemede yargılandığını belirterek, “Bu davanın sivil yargıyla birleştirilmesi akla uygun” dedi.

Şikayetçilerden İhsan Balabanlı da görev tartışmalarını sanki davanın yıllara yayılmak istendiği gibi yorumlandığını kaydederek “Adalet istiyorum” dedi.

Süha Tanyeri şunları söyledi:

“Eğer bu dava Anayasa Mahkemesi’nde bozulacaksa, baştan sivile gönderin. Biz de sonucu görelim. Yoksa galiba torunlarımız bile bu davanın sonucunu göremeyecek. Yine de davanın sizde devam edeceği düşüncesiyle söylüyorum Bülent Münger de FETÖ’nün bir ferdi olarak bu soruşturmada görev almıştır.”

DAVA ERTELENDİ

Değerlendirme ve taleplerden sonra mahkeme savcı hakim Binbaşı Mehmet Çakıroğlu’ndan mütalaa istedi. Çakıroğlu ifade edilen suçun görevi kötüye kullanma olduğunu, bunun da askeri bir suç olduğunu, sanık emekli olsa da bunun halen geçerli olduğunu belirterek Askeri yargının görevli olduğunu, görevsizlik kararının verilmemesi gerektiğini söyledi. Verilen aradan sonra mahkeme görev hususu ve talepleri görüşmek üzere duruşmayı 9 Aralık 2016 tarihine erteledi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized