İçeriğe geç

Dava sil baştan

Balyoz kumpası döneminde 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı olan Bülent Münger hakkında görevini kötüye kullanmaktan dolayı açılan ve 4 yıldır Askeri Yargıtay’da görülen davada “görevsizlik” kararı verilerek, dosyanın Yargıtay Başkanlığı’na gönderilmesi kararlaştırıldı. Münger 1. sınıf askeri hakim olduğu için bundan sonra Yargıtay’da yargılanacak.

Evet, tam 4 yıldır devam eden bir kamu davasıydı. Bülent Münger, “Bavulcu” Mehmet Baransu’nun Taraf’ta yayınladığı sözde “Balyoz darbe planı” belgelerinin 1. Ordu’dan nasıl çalındığını soruştururken, görevini kötüye kullanmakla suçlandı ve hakkında dava açıldı. Münger dava sürerken, 2012 yılında emekliye ayrıldı.

Balyoz sanıklarının da müdahil olduğu davada mağdurların gündeme getirdiği ilk konu, Münger’in Askeri Yargıtay’da değil sivil yargıda yargılanması gerektiğiydi. Ancak Askeri Yargıtay Daireler Kurulu yargılama görevinin kendilerinde olduğu yönünde karar verdi.

OY BİRLİĞİYLE BERAATTEN, OY BİRLİĞİYLE GÖREVSİZLİĞE

Ve Askeri Yargıtay 3 yılın sonunda oy birliğiyle Bülent Münger’i beraat ettirdi. Hem de dönemin Mahkeme Başkanı Semih Palavaroğlu’nun, “Sanığı hiçbirimiz görmedik.” itirafıyla birlikte. Zira Münger dava açıldıktan sonra mağdur/müştekilerin tüm taleplerine rağmen mahkemeye çağrılmamış, huzurda ifadesi alınıp çapraz sorgusu yapılmamıştı.

Askeri Savcı ve Balyoz mağdurlarının beraat kararını temyiz etmesi, Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nun da kararı usulden bozması üzerine dava yeniden görülmeye başlanmıştı ki, 15 Temmuz darbesi yaşandı.

Balyoz mağdurları, Münger davasının “FETÖ” davasıyla birleştirilmesi gerektiğini savunmaya başladı.

Bu gelişmelerin ardından “sürpriz” bir gelişme oldu ve Münger darbeden sonraki ilk duruşmaya kendiliğinden gelerek savunma yaptı, Balyoz mağdurlarının sorularını cevaplandırdı. Suç işlemediğini belirten Münger beraatini istedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARI HIZIR GİBİ YETİŞTİ

Mahkeme heyetindeki bazı isimlerin “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklanması, Münger’in görevlendirdiği bilirkişi Ahmet Erdoğan’ın 15 Temmuz’dan sonra firar etmesi ve TSK’dan ihracı, Balyoz mağdurlarının reddi hakim taleplerinin yanı sıra ısrarla dönemin 3. Kolordu Komutanı Hulusi Akar, Kurmay Başkanı Serdar Savaş gibi isimlerin dinlenmesini istemeleriyle davada tam bir kilitlenme yaşanırken, geçen ay yapılan duruşmada bir “sürpriz” daha yaşandı.

Davaya bakan 4. Daire’nin Başkanı Hakim Albay Kemal Özcan, daha önce kendilerinin baktığı Zeki Üçok-Mehmet Çelik hakkındaki “belgede sahtecilik” davasında, Çelik’in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin, “Emekli asker Askeri Yargıtay’da yargılanamaz.” şeklinde karar verdiğini, bu nedenle Münger davasını görev yönünden yeniden değerlendirmek durumunda kaldıklarını açıkladı.

Görev yönünden karar için bugüne ertelenen duruşmanın sabah yapılan celsesinde Başkan Kemal Özcan katılanların tespitini yapıp gelen evrakları okudu.

Özcan duruşmaya gelmeyen Münger’in bir dilekçe gönderdiğini ve özetle, “Suç işlemedim. Bir an önce karar verilmesini ve beraatimi istiyorum.” dediğini, görev yönünden ise davanın Askeri Yargıtay’da görülmesi yönünde talepte bulunduğunu söyledi.

Verilen kısa bir aradan sonra da karar açıklandı. Mahkeme oy birliğiyle “Dairenin görevsizliğine” ve 1. sınıf askeri hakim olması sebebiyle Münger’in yargılanmasını temin için dosyanın Yargıtay Başkanlığı’na gönderilmesine karar verdi.

Özetle, Münger davası sil-baştan görülecek.

Bugün Askeri Yargıtay’daki son duruşmaya Balyoz mağdurlarından Erdal Akyazan, Ali Deniz Kutluk, Yusuf Ziya Toker, Caner Bener, Koray Özyurt, Veli Murat Tulga, Fatih Musa Çınar, Can Erenoğlu ve Cemalettin Bozdağ katıldı.

Müyesser YILDIZ

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Odatv yeni link: https://odatv4.com/makale/dava-silbastan-0912161200-105451

Kategori:Uncategorized