İçeriğe geç

28 Şubat Davasında Çok Tartışılacak Değişiklik

“FETÖ”nün 17/25 Aralık operasyonuna kadar kumpas davalar her daim iktidarın can suyu oldu. Bu tarihten sonra “Milli orduya kumpas kurulduğunu” anladılar.

Lâkin bir süre sonra eski söyleme döndüler. Bizzat Başbakan Binali Yıldırım, “Ergenekon da Balyoz da sapına kadar vardı” dedi.

Balyoz’da beraat kararı verildiği halde Savcılık 7 kişi hakkında temyize gitti. Dosya Yargıtay’da bekliyor. Akıbeti meçhûl!..

Yargıtay Ergenekon’u hem esastan, hem usulden bozdu. Genelkurmay Başkanı olması sebebiyle İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini bildirdi. Yeniden yargılamanın Aralık’ta başlaması bekleniyordu ki, davanın Ankara’da görülmesi gerektiği yönünde itiraz geldi. Bir süre devam eden “Ankara mı, İstanbul mu” tartışmaları arasında şimdilik davanın İstanbul’da görülmesi kararlaştırıldı.

İktidarın tepeden tırnağa inandığı, savunduğu ve açıktan desteklediği dava ise 28 Şubat oldu.

Erdoğan’ın kızlarının bu davanın mağdur-müştekilerinden sayıldığını;

TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu Başkanı AKP’li Reşat Petek’in milletvekilliğinden önce bu davada avukatlık yaptığını ve aynı zamanda mağdur sıfatı taşıdığını, keza Cumhurbaşkanlığı eski Başdanışmanı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un da davanın mağdurları arasında yer aldığını;

Çiller’in eski Danışmanı AKP Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın sanıklar aleyhine tanıklık yaptığını;

Ve başta Erdoğan olmak üzere gerek iktidar, gerekse iktidar medyasının, “FETÖ’yü 28 Şubat’ın büyüttüğü” yönündeki yoğun çabalarını hatırlatmak, bu davaya bakış açısını sanırım yeterince özetliyor.

Lâkin 5 yıldır devam eden ve bir dönemin Genelkurmay Karargâhı’nın toptan yargılandığı bu davada da köprünün altından çok sular aktı.

Şöyle ki;

Davanın açılmasını sağlayan CD ve sözde belgeleri getiren YAŞ kararıyla TSK’dan ihraç edilmiş Tamer Tatar isimli askerin “FETÖ”cü, CD’nin de sahte olduğu ortaya çıktı.

İddianameyi hazırlayan Kozmik Oda’ya girişin de faillerinden olan Savcı Mustafa Bilgili “FETÖ”den tutuklandı.

Duruşma Savcısı Kemal Çetin meslekten ihraç edildi. Yine Özel Yetkili Mahkemeler döneminde davaya bakan heyetin iki üyesi tutuklandı.

Savcı Mustafa Bilgili’nin bu davada yakın “işbirliği” içinde çalıştığı, iddianameyi birlikte hazırladıkları öne sürülen dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse 15 Temmuz darbesinden sonra hapse atıldı ve TSK’dan ihraç edildi.

Davada tanık olarak dinlenen dönemin Adalet Bakanı RP’li Şevket Kazan, İçişleri Bakanı DYP’li Meral Akşaner, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci ile 28 Şubat sonrasının Başbakanı Mesut Yılmaz, “28 Şubat’ın bir darbe olmadığını” söyledi.

Tüm bunlara rağmen iktidar ve medyasının 28 Şubat davasına bakışı değişmedi.

Şuraya geleceğim;

Özel Yetkili Mahkemelerin lağvından sonra dava Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi. Dava son 2 yıldır burada görülüyordu.

Savcı Levent Savaş’ın mütalaa vermeye hazır olduğu yönündeki görüşüne rağmen dava uzadıkça uzadı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller de defalarca tanıklık için çağrılmasına rağmen gelmedi.

Son olarak 30 Kasım’da 86’ncı celsesi yapılan duruşmada Savcı Levent Savaş Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Ergenekon’da verdiği “İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerekir” kararını hatırlatarak, 1 numaralı sanığı Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı olan bu dava da mahkemenin “görevsizlik” kararı vererek dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi yönünde mütaala verdi.

Mahkeme, “görevsizlikle” ilgili Savcı mütalaası ve sanık avukatlarının talepleriyle ilgili kararını önümüzdeki celse açıklayacağını bildirerek, davayı 22 Şubat’a erteledi.

İşte herkes heyecanla 22 Şubat’ta ne olacağını beklerken, sürpriz bir gelişme yaşandı ve HSYK’ın 3 gün önce çıkardığı Adli Yargı Kararnamesiyle Mahkeme Başkanı Fevzi Şingar 5. Ağır Ceza’dan alınıp, Ankara Bölge Adliyesi Mahkemesi üyeliğine atandı. Yerine de henüz atama yapılmadı.

Tenzil-i rütbe niteliğindeki bu değişikliğin Başkan Şingar’ın bilgi ve talebi dışında gerçekleştiği öğrenildi.

Sözün özü;

5 yıldır devam eden davada yeni başkan… Yeni süreç…

Veya

“28 Şubat davasının akıbetinin de Başkanlık seçimleri sonrasına kalması” denebilir!..

Müyesser YILDIZ
7 Ocak 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/5-yildir-suren-davada-surpriz-degisiklik-0701171200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/makale/5-yildir-suren-davada-surpriz-degisiklik-0701171200-107235

Kategori:Uncategorized