İçeriğe geç

Yeni Adil Öksüz Skandalı… MİT 2012’den Beri Biliyormuş… Resmi de Varmış…

“FETÖ”nün ve 15 Temmuz darbesinin kilit ismi, TSK imamı Adil Öksüz’le ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. Resmi olarak 2005, fiili olarak 2010 yılına kadar Emniyet imamlığı yaptığı söylenen Kemalettin Özdemir, Öksüz’ün Hava Kuvvetleri Komutanı olduğunu 2012-2013 yıllarında MİT’e bildirdiğini ve resminin de olduğunu açıkladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden FETÖ Çatı Davası’nın duruşmasında dün tanık olarak dinlenen Kemalettin Özdemir, tutuklu Alaaddin Kaya’nın Avukatı Hakan Tunçkol’un soruları üzerine bu tarihi itirafta bulundu.

Özdemir savunmasında 15 Temmuz darbesi öncesinde emniyetteki FETÖ yapılanması konusunda yaptığı çalışmaları anlatıp, bunları devletin “en üst katına” ve MİT Müsteşarına anlattığını, böylece gerekli tedbirlerin alındığını anlattı.

Bunun üzerine Avukat Hakan Tunçkol, “Nasıl mücadele ettiniz ki, 15 Temmuz oldu. Yoksa hedef mi saptırdınız?” diye sordu.

Özdemir bu soruya, “İhbarımız yetmedi. Henüz suç işlememişlerdi. 15 Temmuz’da temizlendiler” gibi ilginç bir cevap verdi.

-Öksüz Gözden Kaçmış-

Avukat Tunçkol’un ikinci sorusu, “2012 ve 2013 yıllarında Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetleri imamı olduğunu yetkili yerlere söylediniz mi?” oldu.

Özdemir bu soruyu, “Hem Sabah Gazetesi’ne, hem yetkililere bildirdim. Bunu söylememeliyim, MİT’te resmi de…” diye cevaplandırırken, cümlesini yarım bıraktı.

Avukat Tunçkol, “Bu bilgiye rağmen Adil Öksüz’ün yakalanmamasında bir ihmal veya kasıt olup olmadığını” sorunca da Özdemir şunları söyledi:

“İhmal görüyorum, kasıt görmüyorum. Terörle Mücadele ekibinin dürüst çalıştığına inanıyorum. Ellerinde bilgi vardı, ama gözden kaçtı diye düşünüyorum.”

Avukat Tunçkol, Özdemir’e, “Adil Öksüz’ü tanıyıp, tanımadığını” da sordu. Özdemir, tanıdığını, Sakarya Üniversitesi’nde birlikte çalıştıklarını, teneffüslerde selamlaştıklarını anlattı.

-AKP’deki FETÖ’cuların İsmini Vermedi-

Avukat Hakan Tunçkol Kemalettin Özdemir’e iki ilginç soru daha yöneltti.

Bunlardan ilki, AKP’deki FETÖ’culara dairdi. Aralarında şu diyalog yaşandı:

Tunçkol : AKP’deki FETÖ’cular kimlerdir?

Özdemir : İsim veremem. Yok efendim, isim veremem.

Tunçkol : Üst düzeydeler mi?

Özdemir : Şu anda görevde değiller.

Tunçkol, Özdemir’in Eylül ayında polis kontrolüne takılması ve aracında Fetullah Gülen’in kitaplarının bulunmasını da gündeme getirdi.

11 Eylül’de medyaya yansıyan haberlere göre, 7 Eylül akşamı gece 01.00 sıralarında Yenimahalle’de bir araç durdurulmuş, aracı kullanan kişinin Kemalettin Özdemir olduğu, araçta yapılan aramada 32 çeşit toplam 47 adet kitap bulunduğu, bunlar arasında Fetullah Gülen’in kitaplarının da yer aldığı anlaşılmıştı. Yine verilen haberlere göre, Özdemir hakkında arama ve yakalama kararı olmadığı için polis, yapılacak işlemi Savcıya sormuş, Savcı da Özdemir’in serbest bırakılması, kitaplara ise el konulması talimatı vermişti.

Avukat Tunçkol işte bu olayla ilgili olarak bir araç plakası verdikten sonra Özdemir’e, “Bu araba sizin mi?” diye sordu.

Önce “Hayır” diyen Özdemir, daha sonra bu arabanın oğluna ait olduğunu açıkladı. Olayla ilgili olarak da şunları anlattı:

“Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi örgütün kitaplarını topluyordu. Bunları polislere vermek üzere hazırlamıştım. Bunu söyledim, sonrasında kitaplar bana iade edildi, ben de götürüp, polislere verdim.”

Bunun üzerine Avukat Tunçkol, “Emniyet bu kitapları bulamıyor mu ki, sizden istiyor?” diye sordu.

Özdemir, “Eski baskılar efendim, bulamadıkları için ben temin ettim” karşılığını verdi.

Müyesser YILDIZ

13 Ocak 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/adil-oksuzu-hem-mite-hem-sabah-gazetesine-5-yil-once-soyledim-1301171200.html

Kategori:Uncategorized