İçeriğe geç

CHP O Kararla Hukuktan Vazgeçmiştir!..

Ana muhalefet partisi CHP’nin, ülkenin altını üstüne getirecek anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmemesi kararı alması, Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker dışında hemen tüm gazeteciler tarafından alkışlandı. “İsabetli oldu… CHP AKP’ye ters köşe yaptı” dendi. Çok acı bir gerçeği itiraf ettiğinin farkında veya değil, Başbakan Binali Yıldırım da CHP’nin kararını “isabetli bulanlar” kervanına katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın acı itirafından başlayalım; “Anayasa Mahkemesi’nden bir sonuç çıkmayacağını anlamış olmalı” dedi.

Acaba nasıl ve neden bu kadar emin konuştu? Daha geçen hafta CHP’nin AYM’yle gitmesiyle ilgili olarak, “Bu süreci durdurmaz. AYM kendi iradesinde kararını verecektir” diyen Yıldırım’ın, CHP’nin gitmeme kararının ardından söylediği bu sözden çıkartılacak üç sonuç vardır; “AYM ülkenin en ciddi meselesiyle ilgilenmiyor” veya “AYM’nin söz hakkı yok. Ne karar alırsa alsın sonuç değişmeyecekti” ya da “AYM bize tabi”… Ülke ve hukuk adına herbiri diğerinden vahim değil mi?

Başbakan Yıldırım geçen hafta da, “Millet AVM’ye, CHP AYM’ye gider” diye çok veciz bir söz kullanmıştı. Milletin parka, bahçeye, sinemaya, tiyatroya değil AVM’ye gitmesiyle övünmek, nasıl da tüketim toplumu haline geldiğimizin/getirildiğimizin itirafıydı aslında.

Kılıçdaroğlu’nun kararına gelirsek;

“Halkın iradesiyle korunamayan bir egemenliğin başka hiçbir güçle korunması mümkün değildir. Sandıkta kararın verileceği 16 Nisan’a kadar önümüzdeki 60 günü milletin hakemliğine emanet edeceğiz. Söz konusu olan milletin egemenliğiyse, bu konuda asıl yüce divan, halkın ve milletin divanıdır. İşte bunun için Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceğiz, başvurmayacağız. Biz, CHP olarak bu milletin ferasetine güveniyorum. Son söz, milletin divanıdır” dedi.

Öyle ya, sokağının, caddesinin adını değiştirirken, parklarını yıkıp, AVM’ler dikerken vatandaşa sorma gereği dahi duymayanlar, ülkenin rejimini, sistemini değiştirmeyi halka soruyor… O kadar milli iradeye saygılıyız yani!..

Öyle ya, o kadar demokratik şartlarda referanduma gidiyoruz ki!.. Sanırsınız, anayasa değişikliğine karşı çıkanlar da devletin tüm imkanlarından yararlanıp, millete doğruları rahat rahat anlatacak!.. Ve yine sanırsınız ki, “hayır” diyeceklere, “terörist, FETÖ’cü, darbeci” damgası Patangonya’da vuruluyor!..

Bunlar bir yana, CHP’nin bu kararı hem hukuk, hem yönetimin temel ilkeleri açısından çok yanlış olmuştur. Şöyle ki;

Birincisi; Anayasa Mahkemesi Anayasal bir kurum, buraya başvurmak da bir hak ve görevdir. CHP’nin bu hakkından vazgeçmesi sadece Anayasa Mahkemesi’nden vazgeçmek değil, hukuktan da vazgeçmektir.

İkincisi; Her ülkede en yüksek yargı organı olarak Anayasa Mahkemesi var. Var ki, Fransa’da “soykırım” iftiralarını durduruyor. Var ki, ABD’de Trump’ın Müslümanları biçmesini engelliyor. Bülent Arınç’ın hem de TBMM Başkanıyken, “Anayasa Mahkemesi’ni istersek kapatabiliriz” dediğini unuttuk mu? İşte CHP bu vazgeçişle, AYM’siz bir Türkiye’nin önünü de açmıştır.

Üçüncüsü; CHP bu kararıyla, Anayasa Mahkemesi üyelerini peşinen mahkûm etmiş, onlara inanmadığını ve güvenmediğini açıklamıştır. Yani “Ankara’da hakimler yok” demiştir. Acaba bunun vatandaşa etkisi hiç düşünüldü mü? Şimdi vatandaş, “Koca AYM bile iktidarın isteği dışında karar veremiyorsa, ben mahkemeye gitsem ne olur ki?” diye düşünüp, kendi hak ve hukukunu kendisinin sağlaması yollarını aramaz mı?

Dördüncüsü; CHP, iktidarın mahalle baskısına yenik düşüp, bu önemli hak ve görevinden vazgeçerek, başka vazgeçişlere de kapı aralamıştır. İktidar yarın “idamları da millete götürelim” derse veya “çözüm”den ne anladığını bildiğimiz için mesela, “CHP Kıbrıs’ta çözüme karşı… CHP Ege’de çözüme karşı… CHP Barzani’yle çözüme karşı” şeklinde kampanyalar düzenledikten sonra ülkenin bu milli meseleleri konusunda da kararı vatandaşın vermesini isterse, CHP yine, “Asıl yüce divan halkın ve milletin divanıdır” deyip, kabul mü edecek?

Eyy CHP, o kararı alırken, hiç bu maddi ve manevi sonuçları da hesapladınız mı?

Müyesser YILDIZ

15 Şubat 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/chp-bu-kararla-aymsiz-bir-turkiyenin-onunu-acti-1502171200.html

Kategori:Uncategorized