İçeriğe geç

Erdoğan 1 Numara Akın Öztürk İçin Ne Söyledi?

Akıncı İddianamesi’nde ikinci bir “bomba” daha var.

O da darbenin askeri ayağının “1 numarası” olduğu söylenen Akın Öztürk hakkında Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın ne düşündüğüne dair.

Bunu da bizzat Öztürk’ün tutuklandıktan 95 gün sonra verdiği ek ifadesinden öğreniyoruz.

Öztürk, 18 Temmuz 2016’daki ilk ifadesinde o gece Akıncı Üssü’ne nasıl gittiğini, orada neler yaptığını, ertesi gün Akar ve Dişli’nin ayrılmasından sonra hangi komutanları kurtarıp, hep birlikte nereye gittiklerini anlatmıştı.

-Akın Öztürk’ü Erdoğan’a Kim Övdü?-

Ek ifadesinde ise ilk ifadesinde yer almayan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan bazı telefon görüşmelerinden şöyle söz etti:

“Misafirhanede rehineleri kurtardıktan sonra önde giden arabada ben, Yaşar Güler, Yıldırım Güvenç olacak şekilde Akıncı Üssünden çıktık. Arkadaki araçta Abidin Ünal vardı. Diğer araçlarda da kurtardığımız rehineler vardı. Bu vaziyette Hava Kuvvetleri Karargâhına gittik. Daha evveliyatında Yaşar Güler’i kurtardığımda bir ara televizyona baktığımda, darbenin bir numarası olarak haberlerde benim gösterildiğimi gördüm, hatta burada Yaşar Güler’e, ‘bir numaralı suçlu bulunmuş’ dedim. Ancak tabi bu haberi görünce şok oldum. Ben darbeyi engellemeye çalışırken suçlu gösterilmem beni şok etti. Kimin, nasıl böyle bir kanıya vardığını anlayamadım. Hava Kuvvetleri Karargâhına geldiğimizde Abidin Ünal Cumhurbaşkanımızla telefon vasıtasıyla görüştü. Bu sırada Abidin Ünal Cumhurbaşkanımıza, ‘Akın Öztürk de burada, yaralanmış’ dedi. Cumhurbaşkanımız da ona, ‘Ama onu baş yapmışlar’ dedi. Abidin Ünal da Cumhurbaşkanımıza benim için darbeyi engellemeye çalıştığımı ve yaralandığımı söyledi.”

-Darbenin 1 Numarası Milli Savunma Bakanıyla Ne Görüştü?

Öztürk, ifadesinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la bizzat görüştüğün belirtirken de şunları anlattı:

“Daha sonra Abidin Ünal Milli Savunma Bakanıyla telefonla görüştü. O görüşürken, ben de, ‘Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la görüşmek istiyorum’ dedim ve telefonu aldım. Bakan’a sabaha kadar Genelkurmay Başkanı’nın yanında olduğumu, darbe girişimini önlemeye çalıştığımı, belli bir yere kadar başarılı olduğumu, Genelkurmay Başkanı, İkinci Başkan ve Abidin Ünal’ın şahidim olduklarını söyledim. Bakan da bana, ‘planlayıcılar arasında senin de bulunduğunu söylüyorlar’ dedi. Ben de, ‘kim söylüyor?’ diye sordum. O da bana, ‘bütün kamuoyu böyle söylüyor’ dedi. Ben de, ‘İzmir’den daha dün akşam geldim, benim planlayıcı olduğuma nasıl kanaat getirmişler?’ dedim. Akabinde kendi kendime, ‘günah keçisi olarak ben ilan edilmişim, hiç bir delil olmadığı halde beni suçlu göstermişler’ dedim. Bir basın bildirisi hazırlayıp, suçsuz olduğumu kamuoyuna ilan edip, Hava Kuvvetleri Karargâhından ayrıldım.”

İfadesinin devamında, yaralı olduğu halde hastaneye gitmeyip, teslim olduğunu, darbeyle uzaktan yakından ilgisi bulunmadığı gibi darbeyi engellemek için elinden geleni yaptığını, darbenin uzamasını ve büyümesini kendisinin engellediğini öne süren Öztürk, Adil Öksüz’le bugüne kadar hiç görüşmediğini, onu tanımadığını ve darbe gecesi de Akıncı’da görmediğini söyledi.

-Akar ve Abidin Ünal’ı Tanık Gösterdi-

“FETÖ/PDY terör örgüyle irtibatım olduğunun söylenmesi, bana milletim huzurunda verilecek en büyük cezadır. Bunca yıllık emeğimi üç beş tane FETÖ/PDY terör örgütü cemaat imamına feda etmem de mümkün değildir” diyen Öztürk, Ramazan Bayramı tatilinde Çayyolu’ndaki lüks bir villada Adil Öksüz’le toplantı yaptığı iddiasını yalanlarken de bazı isimleri şöyle tanık gösterdi:

“Ben hiç bir şekilde bayram tatilinde böyle bir toplantıya katılmadım. Bayram tatilinde zaten Hava Kuvvetlerinin Özdere kampında İzmir’deydim. Bununla ilgili söz konusu yerin konaklama kayıtları vardır. Bu kampta bulunanlardan, kamp komutanı Uğur Uysal, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, eski Kuvvet Komutanları Faruk Cömert, Hasan Aksay ve Mehmet Erten dinlenebilir. Onlar benim bayram tatili boyunca İzmir’de kampta olduğumu söyleyeceklerdir. Benim darbeci olmadığım ve suçsuz olduğum konusunda Hulusi Akar, Abidin Ünal, Yaşar Güler, Mehmet Şanver, Atilla Gülan, Tayfur Fikret Erbilgin ve Hasan Küçükakyüz dinlenebilir. Benim bu konuda suçsuz olduğumu kendileri söyleyecektir.”

Akın Öztürk ifadesinin sonunda, “Devletimden gerçek suçluların bulunarak, cezalandırılmasını istiyorum” dedi ve “kendisini haksız şekilde bu konuma sokanları asla unutmayacağını” bildirdi.

Müyesser YILDIZ

1 Nisan 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogan-1-numara-akin-ozturk-icin-darbe-gunu-ne-soyledi-0104171200.html

Kategori:Uncategorized