İçeriğe geç

15 Temmuz Saat 16’da Yaşar Güler’in Önüne Konan Pusulada “Darbe” mi Yazıyordu?

Genelkurmay Karargâhı’nın 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünden nasıl haberdar olduğuna dair bugüne kadar anlatılanların tartışılmasına yol açacak ifadeler ortaya çıktı.

Anlatılanlardan bildiğimiz, “Kara Havacılık’ta MİT Müsteşarı’nı kaçırmaya yönelik bazı hareketlenmeler olduğu” şeklinde ihbarın geldiği.

Ancak o gün Genelkurmay’da 2. Başkan Yaşar Güler başkanlığında saat 14.00’te başlayan terör toplantısına katılan bir Albay, saat 16.00’da Güler’in önüne konan notla ilgili olarak, “Masaya pusulayı koyanlardan ya da pusulayı gören birilerinden, pusulada darbe yazdığını duyduklarını” belirterek, o saat itibarıyla, “Genelkurmay 2. Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, KKK Kurmay Başkanı ve Personel Başkanının darbeden bilgileri olduğunu” öne sürdü.

Bir diğer Albay da, “Ben konu ile ilgili olarak darbe girişiminden saat 16.00 itibariyle haberdar olan, ancak bizleri ikaz etmeyen komuta kademesinde yer alan Hulusi Akar ve Salih Zeki Çolak da dahil olmak üzere sorumlu olan kim varsa hepsinden davacı ve şikayetçiyim. Bizleri mağdur ederek şüpheli durumuna düşürdüler” iddiasında bulundu.

Önceki gün açıklanan, 15 Temmuz’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’nda yaşananlara dair iddianamede yer alan bu ifadelerin detaylarına geçmeden önce komuta kademesinin 15 Temmuz’la ilgili anlattıklarını hatırlatalım.

MİT’ten ilk bilginin geldiği, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’den başlarsak; “Olay günü, 18/07/2016 tarihinden itibaren PKK örgütüne karşı başlatmayı planladığımız büyük operasyonların planlanması için bir toplantı düzenlemiştik. Toplantı saat 14:00’de başladı. Toplantı devam ederken takriben saat 16:15 sıralarında şu anda kimin bana haber verdiğini hatırlayamadığım bir personel toplantı odasına gelerek, ‘MİT Müsteşarı sizinle görüşmek istiyor’ komutanım demesi üzerine önemli bir şey olabileceğini düşünerek toplantıdan hemen çıktım ve odama giderek telefonla MİT Müsteşarı Hakan Fidan Bey’le görüştüm” dedi.

Devamı malûm. Güler toplantıdan çıkıyor, Fidan’la görüşüyor. Ardından önce MİT Müsteşar Yardımcısı, ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan Karargâha geliyor ve Genelkurmay Başkanı Akar’la birlikte bazı tedbirler alınıyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da o kritik saatleri şöyle anlattı:

“Kalkışmanın başladığı 15/07/2016 günü saat 17:00-18:00 sıralarında ben makamımda çalışırken 2. Başkanım Yaşar Güler yanıma gelerek kendisine MİT’ten gelen bilgi ile bu akşam içerisinde Kara Havacılık Okulundan 3 helikopterin görevlendirilmesi ile bir faaliyet icra edileceği yönündeki istihbaratı bana iletti. Bu bilgi ile ilgili görüşmek üzere MİT’ten bir heyetin yolda olduğunu söyledi.”

-Terör Toplantısı Sürdü mü Bitirildi mi?-

Yaşar Güler’in gelen pusula üzerine ayrılması üzerine terör toplantısının devam edip, etmediğine de bakmamız gerekiyor.

Komutanların ifadesine göre, Güler’in ayrılmasından sonra toplantıya Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar başkanlık ediyor. Uyar’a bir not gelmesi üzerine o da toplantıdan çıkıyor. Uyar’ın ardından toplantı Genelkurmay MEBS Başkanı Uğur Tarçın başkanlığında sürüyor, ama bir süre sonra o da gidiyor.

Toplantının sonrasına dair çok bilgi yok. Sadece Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın ifadesinde geçiyor. Aksakallı, hem 6 Aralık 2016’da Cumhuriyet Savcılığı’na, hem de Ömer Halisdemir davası için 17 Mart 2017’de yapılan özel celsede 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği ifadede, toplantının “Saat 19.00 gibi sona erdiğini” söyledi.

-O Toplantıda Olan Albayın İfadesi-

Kara Kuvvetleri Komutanlığı İddianamesi’nde yer alan şüphelilerden Albay Mutlu Serkan Vurdem’in o toplantıya ilişkin anlattıklarına geçersek;

Vurdem, Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusuna şöyle başladı:

“……….15 Temmuz günü öğleden sonra saat 2’de Genelkurmay Başkanlığında üst düzey bir toplantı vardı. Genelkurmay 2. Başkanı, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, yani 2 tane orgeneral birkaç orgeneral ve 20’ye yakın generalin katıldığı o toplantıya ben de katılıyordum. Terörle mücadelede gelinen noktayla ilgili sabahtan hazırlığını yaptık. Öğleden sonra 2 civarı orada olacak şekilde Genelkurmay Başkanlığına gittim. Toplantıda takdimler yapıldı, saat 16:30 17:00 civarı Genelkurmay 2. Başkanımızın masasına bir pusula bıraktılar. Genelkurmay 2. Başkanı pusulaya baktı. Bizim Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanına emir komutayı devretti ve ‘siz devam edin’ dedi, kendisi çıktı. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanımız biraz daha devam ettikten sonra bir ara verdi. Toplantının yaklaşık yarısı tamamlanmıştı yani saat 20:00-21:00’e kadar sürebilirdi toplantı. Ara verildi. Ara verildiği zaman bir kargaşa oldu, ufak bir kargaşa, orada bir darbe söylentisi oldu yani gündüz saat 5 civarından bahsediyorum. Ondan sonra toplantıya devam edilmedi ve herkes yerine geçti. Ben Kara Kuvvetleri Komutanlığına geldim. Personel Başkanlığında plan şube müdürüyüm ben. Geldikten sonra personel başkanımız kendisi hemen çağırdı ne oldu diye, ben kendilerine girdim arz ettim toplantıda şöyle şöyle oldu, ama ondan sonra da…”

Sonrasında Sorgu Hakimi Yusuf Arslan ile Mutlu Serkan Vurdem arasında şu diyaloglar yaşandı:

Hakim Yusuf Arslan : Toplantıdaydın değil mi, toplantıyı biraz açalım burada kal, toplantıdaki hadiselerden biraz bahset. Konuşulanlardan, kim ne konuştu, anlattığın olayları yer zaman tarih mefhumuyla birlikte kişileri de ad soyad unvanıyla belirtirsen, çünkü ben seninle birlikte çalışmadım, komutanlarını da bilmiyorum.

Şüpheli Mutlu Serkan Vurdem : Şimdi toplantı terörle mücadeleyle ilgili bir toplantı olduğu için bu konuyla bir alakası yoktu toplantının. Sadece o pusula gelinceye kadar herhangi bir darbeyle alakalı da hiçbir şey konuşulmadı, ama pusula gelip Genelkurmay 2. Başkanımız Yaşar Güler Orgeneral Yaşar Güler’in toplantıdan hemen çıkması ve emir komutayı bizim Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar’a devretmesi ile toplantıya ara verildi. Ara verildiği zaman orada masaya pusulayı koyanlardan herhalde veyahutta pusulayı gören birileri pusulada darbe yazıyordu gibi söylentiler oldu, bunu kimin söylediği…

Hakim Yusuf Arslan : Kim getirdi pusulayı?

Şüpheli Mutlu Serkan Vurdem : Pusulayı herhalde 2. Başkanımızın emir subayıdır, Yarbay veya Albay rütbesinde birisi getirdi, ondan sonra…

Hakim Yusuf Arslan : Pusula dediğin nedir, nasıl bir şey?

Şüpheli Mutlu Serkan Vurdem : Şöyle ufak not koyuyorlar toplantı esnasında rahatsız etmeden ona gösteriyorlar. O duruma göre değerlendirip, çıkıyor. Ondan sonra toplantıda işte o ara verildiği an itibariyle öyle bir ifade oldu herhalde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanımız da o arada öğrendi ki, toplantıya devam etmeyi uygun görmedi ve toplantıyı keserek bizleri dağıttılar, ama orada öyle bir söylenti duydum darbeyle ilgili saat 5 civarı. Sonra Kara Kuvvetleri Karargahına döndüm, yaklaşık arası 10 dakikalık bir mesafe, döndükten sonra Kara Kuvvetleri personel başkanımız Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk benim normalde ikinci amirim. Birinci amirim izinde olduğu için direk ona çıktım, Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk’e çıktım, toplantıyla ilgili bilgi arz ettim. Sonra toplantının yarıda kesildiğini söyledim. Kesilme nedeninin de böyle 2. Başkanımıza bir pusula kondu, bu pusula dolayısıyla hemen kesildi dedim, ama pusulada şöyle oldu, böyle var demedim. Personel başkanımız şöyle dedi, ‘Demek ki, haberi almışlar onlar da’ dedi. Yani Kara Kuvvetleri Personel Başkanımızın da o esnada Tümgeneralimizin de haberi vardı olaydan. Ondan sonra Personel Başkanımızdan çıktıktan sonra bizim karargâhta Kara Kuvvetleri Komutanımız Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanımız Orgeneral İhsan Uyar’ın Kara Havacılık Komutanlığına gittiği haberini aldık. Giderken yanına adli askeri savcı ve merkez komutanlığından personel aldığıyla ilgili bilgi aldık, orada da şunu dediler, ‘Bu darbeyle ilgili bir şey var, ona yönelik gidildi’ dediler. Sonra dediler ki, ‘Yok darbe değil. CH47 helikopterler gelmişti onları kontrol etmeye gittiler’ dediler, ama askeri savcı ve merkez komutanlığı personeliyle gitmiş olması CH47’den çok öbür tarafı anımsatıyor, saat 8-8.30’a kadar bu şekilde darbe söylentileri karargâhta bulunuyordu, ama belki daha önceden de vardı onu tam bilemiyorum, ama yani Personel Başkanımızın, Kurmay Başkanımızın, Kuvvet Komutanımızın, Genelkurmay 2. Başkanımızın bilgileri vardı. Net bu konudan eminim.”

-İkinci İddia: Akar Darbeyi Saat 4’ten İtibaren Biliyordu-

İddianamenin bir diğer şüphelisi Albay Turgay Kurt’un ifadesi de ilginç.

Kurt, YAŞ hazırlıkları için çalıştıklarını, o akşam saat 19.00’da evine gidip, 21.30’da karargâha döndüğünde “tatbikat var” gerekçesiyle içeri sokulmadığını, “Devir teslim işlerimiz var, girmem lazım” demesi üzerine içeri alındığını, saat 23.00 sıralarında Başbakanın açıklamasını gördükten sonra kendisini odasına kilitlediğini anlattıktan sonra şunları söyledi:

“Ben konu ile ilgili olarak darbe girişinden saat 16.00 itibariyle haberdar olan, ancak bizleri ikaz etmeyen komuta kademesinde yer alan Hulusi Akar ve Salih Zeki Çolak da dahil olmak üzere sorumlu olan kim varsa hepsinden davacı ve şikayetçiyim. Bizleri mağdur ederek şüpheli durumuna düşürdüler.”

-Hulusi Akar’a… Acımasız Olacaktır… Orgeneralden Operasyon Beklenir-

İddianameden çarpıcı bir detay daha:

Karagâhta darbenin elebaşlarından sayılan ve halen firarda olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreteri Topçu Kurmay Albay Uğur Karaca’nın ev, makam odasındaki aramalarda bulunanlar arasında şunlar var:

– Neredeyiz, durum ne? Hangi yöne gitmeliyiz başlıklı 8 sayfa A4 kağıt…

– Hulusi Akar’ın dikkatine yazılı 2 adet kağıt…

– Paralelci Ertuğrul ile başlayan 1 adet kağıt…

– Hulusi Akar diye başlayan, acımasız olacaktır diye biten 3 adet kağıt…

– Pensilvanya örgütü devletin gerçek sahiplerini göreve çağırıyor ile başlayan 1 adet kağıt…

– Ömer Adıyaman ile başlayan Orgeneralden operasyon beklenir ile biten 1 adet kağıt…

– Orgeneral Mendi’den Şifaya ziyaret ile başlayan bilgisayar çıktısı…

Müyesser YILDIZ

12 Nisan 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/15-temmuz-saat-16da-yasar-gulerin-onune-konan-pusulada-darbe-mi-yaziyordu–1204171200.html

Kategori:Uncategorized