İçeriğe geç

Atatürk’ün Manevi Kızına Dil Uzatan Yeşilyurt Kendi Kızlarına Çalışmış!..

Devletimizin kurucusu, Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet İnan’a yönelik iftiralarından sonra tutuklanan Süleyman Yeşilyurt’un Türk Hava Kurumu’nu batıran ve “FETÖ”ye peşkeş çeken isim olarak bilinen THK eski Başkanı emekli Hava Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım’la ilişkisine dün dikkat çektik.

Yeşilyurt’un 2012’de yazdığı “Paşaların Saltanatı”nda, Osman Yıldırım’la ilgili bölümlerin baskı aşamasında kitaptan çıkartıldığını anlatıp, konuyla ilgili şu iddiayı aktardık:

“Baskı aşamasında Osman Yıldırım’ın kitaptan haberi olur. Süleyman Yeşilyurt’la temasa geçilir. Ve yüklü bir ‘duygusal’ bağlantıyla kitaptaki Yıldırım kısımları ayıklanır.”

Bu ilginç olay ve ilişkiyle ilgili yeni bilgilere ulaştık.

Şöyle ki;

Kitabın Osman Yıldırım’la ilgili bölümü tam 80 sayfaymış.

İşte nasıl olduysa, bu kısım çıkartılmış.

Kitabın basım tarihi 2012 olarak gözüküyor.

Sonrasında Ekim 2012’de Süleyman Yeşilyurt ve Osman Yıldırım’ın Türk Hava Kurumu’nda bir görüşmesi olmuş. Tam 2.5 saat sürmüş.

Kitabın basım tarihi doğruysa, öncesinde bir pazarlık yapıldığı, bunun neticesinde 80 sayfalık bölümün çıkartıldığı anlaşılıyor.

Peki Ekim’deki 2.5 saatlik görüşme neyin nesidir?

Türk Hava Kurumu kaynaklarından alınan bilgiye göre, dönemin Başkanı Osman Yıldırım, Yeşilyurt’a avukat olan kızı Berin Yeşilyurt’u Kuruma 1. Hukuk Müşaviri olarak atama teklifinde bulunmuş. Ancak Yeşilyurt nedense kabul etmemiş.

Onun yerine Yeşilyurt’un küçük kızı, o dönemde Açık Öğretim Fakültesi’nde öğrenci olan lise mezunu Evrim Yeşilyurt Türk Hava Kurumu’na memur olarak alınmış. Hiçbir iş yapmadığı, sadece maaş aldığı öne sürülen Evrim Yeşilyurt’un memuriyeti Mayıs 2016’ya kadar sürmüş.

Osman Yıldırım’ın tutuklanmasının ardından Ekim 2015’te yapılan THK Olağan Kongresi’nde seçilen yeni yönetim, kurumu “FETÖ”cülerden ve yolsuzluk yapmakla suçlananlardan temizlerken, Süleyman Yeşilyurt’un kızının da işine son vermiş.

Atatürk ve Afet İnan’a attığı iftiralar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkartılan Süleyman Yeşilyurt bilindiği gibi üç gün önce Bakırköy Adalet Sarayına giderek teslim oldu ve tutuklandı.

Yeşilyurt’un yanında ise Osman Yıldırım’ın THK’na 1. Hukuk Müşaviri yapma teklifinde bulunduğu iddia edilen belirtilen Avukat kızı Berin Yeşilyurt vardı.

Süleyman Yeşilyurt Adliye önünde yaptığı açıklamada, “23 kitap yazdığını, tarihçi değil yayıncı olduğunu” söyledi.

Görünen o ki Yeşilyurt, sadece tarihçi değil, yazar ve yayıncı da değil, bir çıkarcıymış.

Yeşilyurt’un kitabın taslağının arka kapağına Osman Yıldırım’la ilgili yazıp, sonra çıkarttığı şu notu hatırlatalım:

“Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım, paşaların dünyasında utanç verici vukuatların en belirgin örneklerindendir. Bahse konu zat, Cumhuriyetle özdeşleşen yüce bir sektörü (yüzlerce yakınını kanun, kural tanımaksızın göreve başlatarak) kendine has katakulli yöntemleriyle aile çiftliğine dönüştürmesinden dolayı, yasalar çerçevesinde mazur görülemeyeceği gibi böylesine uygulamaların affı diye bir şey sözkonusu olamaz…”

Kendisinin de “katakulli yöntemlerle” o “çiftliğe” katıldığı ortada.

Dolayısıyla hem Atatürk ve Afet İnan’a hakaretlerinden, hem de “böylesi uygulamalardan affı diye bir şeyin sözkonusu olmamalı”, değil mi?

Müyesser YILDIZ

15 Mayıs 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ataturkun-manevi-kizina-dil-uzatan-yesilyurtun-kizi-nerede-cikti-1505171200.html

Kategori:Uncategorized