İçeriğe geç

Erdoğan Konuşuyor, ABD Atı Alıp Üsküdar’ı Geçiyor!..

Erdoğan önceki gün partisinin bayramlaşma töreninde adını anmadan ABD’ye bir yandan “dost, müttefik” demeyi sürdürdü, öte yandan ağır suçlamalar yöneltti. Terör örgütlerinin dostu, aynı zamanda nasıl Türkiye’nin de “dostu” sayılabiliyorsa?!.

Yakın tarihten birkaç örnekle nasıl olduğunu hatırlatmaya çalışalım.

Yıl 2004; O vakitler de ABD’nin PKK’ya desteği ana sorunumuzdu.

Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı, “BOP Kraliçesi” Condoleeza Rice’ın tavsiyesi, “PKK’yla askeri olmayan yöntemlerle mücadele etmemiz”di. Bu sözün kendisini ikna etmediğini belirten ve ABD’nin teröre bu şekilde cevap vermediğini hatırlatan dönemin Başbakanı Erdoğan, “Sabrın da bir sınırı var. İnsanlarımızın şehit edilmesini daha fazla izleyemeyiz. Üstümüze düşeni yaparız” diyordu.

Erdoğan 2005’te de Başkan Bush’u defalarca uyarmasına rağmen, ABD’nin PKK terörünü görmezden gelmesinden yakınıp, “ABD’nin yardımı olmaksızın kendi önlemlerimizi aldığımızı” söylüyordu.

2007 yılı başında Erdoğan yine ABD’nin, PKK terörüne karşı yeterince mücadele etmediğini tekrarlıyor, ilave olarak ABD silahları taşıyan PKK’lıların ele geçirildiğine dikkat çekip, şöyle konuşuyordu:

“Irak’ın PKK ile mücadeledeki özel temsilcisi konusunda somut adım yok. ABD’den de ciddi adım bekledik. Ama böyle bir adım yok. PKK’nın para kaynaklarını tutacaklarını söylüyorlar bize, Irak’ta adımlar atılmalı diyorlar ama hiçbir şey yok. Kamplar belli, terör örgütü merkeze doğru yeni örgütlenme çalışmaları yapıyor. Bize bu örgütlerin kapatıldığını söyledikleri halde kapatılmadıklarını gördük. Türkiye’de ellerinde Amerikan silahları olan teröristler yakalanıyor. Ama somut netice yok. Stratejik ortaksak, bizi rahatsız eden terör örgütlerine karşı müşterek mücadele etmeliyiz.”

2007’nin son oylarına doğru ise Türkiye’deki ABD karşıtlığının nedenlerini şu sözlerle açıklıyordu:

“Son zamanlarda PKK’nın elinde irili ufaklı Amerika’ya ait silahların çıkması, Türkiye’de korkunç bir tepki meydana getirmiştir. Seçimlerde bu konu partimiz aleyhine kullanıldı. PKK kamplarında top, tank ve buna benzer Amerika’ya ait maalesef ağır silahlar çıktı. Bunun yanında yakaladığımız PKK’lıların ellerinde silahlar çıktı, bunu Amerikalı yetkililer sonunda kabul ettiler. Bu noktayla ilgili de biz doğrusu hala o beklediğimiz tavrı göremedik, bu konuyu tüm yetkililere ifade ettik. İnşallah kısa bir süre sonra burada Başkan ile de bir görüşmemiz olacak, daha geniş konuşacağız.”

ABD’nin PKK’ya desteği Obama döneminde de sürdü. Tabii Erdoğan’ın yakınma, uyarı ve konuşmaları da!..

2011 yılında yaptıkları bir görüşmede Erdoğan, Obama’ya hem PKK’yla ilgili liste, hem de ABD Irak’tan çekilirken elindeki silahları ne yapacağıyla ilgili taleplerimizi sunduğunu açıkladı.

Sonuç?.. Erdoğan’ın 2 ay önceki şu sözleri:

“Obama ile PKK konusunda karşılıklı anlaşmaya varmıştık. Ancak Obama bizi aldattı. Trump yönetiminin de aynı şekilde davranacağına inanmıyorum.”

-ABD Kandırdığını Sanıyor Ama Erdoğan Kanmıyor-

Maalesef Trump, Obama’dan daha hızlı çıktı. Suriye PKK’sına silah yağdırıyor. Türkiye’ye de, “Merak etmeyin silahların listesini size vereceğiz. PKK’nın eline geçip, geçmediğini takip edersiniz” diyor.

İşte Erdoğan bayram konuşmasında buna şöyle değinip, şöyle tepki gösterdi:

“Maalesef, müttefik dediğimiz, dost bildiğimiz ülkeler, Türkiye’nin bütünlüğüne göz dikmiş terör örgütleriyle iş birliği yapmakta sakınca görmüyorlar. Bu terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye’yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar. Ama onlar için iş işten geçmiş olacak.”

Oysa Erdoğan’ın bu sözlerinden sadece 1 gün önce Milli Savunma Bakanı Fikri Işık şunları anlatmıştı:

“Eğer ABD, ‘ben bu silahları Rakka operasyonuyla ilgili işim bittikten sonra toplayacağım’ diyorsa, bunu yapmak durumunda. Sözünü tutmak isterse, büyük oranda tutar. Belki yüzde 100 olmaz ama büyük oranda tutar. Bunu da uygulamada göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız. ABD Savunma Bakanı’nın mektubu bizim açımızdan bir yazılı taahhüttür. Bu yazılı taahhütü alacağız ve bundan sonraki bütün adımları bu taahhütlere göre değerlendireceğiz. Bu mektubu olumlu bir adım olarak görüyorum, ama uygulamanın esas olduğunu da çok net olarak ifade ediyorum. Basına yansıyan adetler ile bize gelen adetler arasında tutarsızlık var. Bunları ABD Savunma Bakanı ile oturacağız, konuşacağız. Belki PYD’ye verilen silahların toplanmasına yönelik birlikte bir mekanizma oluşturabilir miyiz, ona da bakacağız. Bunu çarşamba günü Brüksel görüşmesinde ele alacağız.”

Daha önce defalarca “kandırıldığını” itiraf eden Erdoğan’ın, şimdi “kanmadığını” söylemesi çok iyi bir gelişme, ama bakanının bu “olumlu” yaklaşımını ne yapacağız?

İkincisi; Adamların önce PKK, şimdi PYD/YPG’ye desteği “yanlış” değil, bile bile, göre göre “100 yılın projesinin” uygulanmasıdır. 15 yılda hem Irak, hem Suriye’de aldıkları mesafe de ortada.

Ama biz hâlâ onların “hayati bir yanlış yaptıklarını anlamalarını” bekliyoruz. Ve beklerken, kimin için “iş işten geçiyor” ya da kim atı alıp, Üsküdar’ı geçiyor belli!..

Erdoğan’ın konuşmasından devam edelim; “Biz tüm ikazlarımıza rağmen, terör örgütlerine verilen silahlarla ülkemize atılan her kurşunun, dökülen her damla kanın faturasını, o silahların asıl sahiplerine çıkartacağız” dedi.

Soruyoruz; Ne zaman, nasıl?.. Yıllardır olduğu gibi sadece gürlemeyle ve “dost-müttefik” demeye devam ederek mi?

Erdoğan’ın ABD’ye bir mesajı da “FETÖ”yle ilgiliydi. Şunu söyledi:

“Ülkemizde darbe teşebbüsünde bulunan bir diğer terör örgütünün elebaşını ve mensuplarını ısrarla topraklarınızda barındırmaya devam ederek, Türkiye’nin gönlünde onulmaz yaralar açıyorsunuz.”

ABD, Türkiye’nin gönlünde onulmaz yarayı ne zaman açtı, bilir misiniz?

Askerimizin başına çuval geçirdiğinde!..

O zaman bir nota dahi verilememişti… Şimdi de verilemiyor…

Hasılı ve maalesef gerçek şu ki; Erdoğan yıllardır konuşuyor, ABD yapıyor!..

Müyesser YILDIZ

27 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogan-konusuyor-abd-ati-alip-uskudari-geciyor-2706171200.html

Kategori:Uncategorized