İçeriğe geç

FETÖ’nün İlk 100 Adamı Nasıl Kaçtı?

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi bugünkü yazısının sonunda önemli bir noktaya değinerek, “Üzücü olan, Cumhurbaşkanı’nın çabalarına rağmen FETÖ’nün önemli adamlarının yurtdışına kaçması engellenemedi. FETÖ’nün ilk 100 adamından içeride olan var mı?” diyor.

Selvi bir mesaj mı veriyor, yoksa sadece tespitte mi bulunuyor bilinmez, ama bu konuda ilginç bir çakışmaya dikkat çekmemiz gerekiyor.

Önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 22 Mayıs’ta TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği rapora bakalım.

36 sayfalık raporun son 6 sayfasında gizli damgalı 7 ek, daha doğrusu tablo var.

İlk tablo, “FETÖ/PDY’nin 2016 yılı itibarıyla yurtiçi bölge teşkilatlanmasını” gösteren bir harita.

Konumuzla ilgili olanlar ise sonraki tablolar.

Bu tablolarda ne mi var?

İsimleri ve fotoğraflarıyla, “FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz öncesi” diğer ülkelerdeki sorumluları, yani dünya imamları var.

Ek-2’de “Kuzey Amerika”, Ek-3’te “Güney Amerika”, Ek-4’te “Avrupa”, Ek-5’te “Asya”, Ek-6’da “Asya Pasifik ve Avusturalya”, Ek-7’de de “Afrika” ülkeleri sorumluları gösteriliyor.

Tam 92 isim.

MİT’in dünya imamlarını isim isim bildiği, hatta çoğunun fotoğraflarının kalitesinden bunları izlediği anlaşılıyor.

“Biliyor, izliyordu da ne yaptı?” diye sormayıp, başka bir haritaya geçelim.

-MİT Listesi 2 Yıl 3 Ay Önce Nerede Yayınlandı?-

Tarih 11 Şubat 2015… Yani MİT’in TBMM’ye gönderdiği rapordan 2 yıl 3 ay öncesi…

Erdoğan’a sevgi ve bağlılığıyla bilinen Ethem Sancak’a ait Star Gazetesi tam sayfa, “Dünya İmamları”nı resim ve isimleriyle yayınladı.

MİT’in, TBMM’ye gönderdiği listenin aynısı. Sadece isimler değil, resimler de aynı.

Tek fark, burada 106 isim yer alıyordu.

Star Gazetesi’nin bu “özel” haberinden 3 gün öncesine ait önemli bir ayrıntıyı daha hatırlatalım.

Latin Amerika yolculuğuna çıkan Erdoğan, şunu söyledi:

“Türkiye’deki şehir imamları açıklandı ve hepsi birden kaçıverdi. Yakında belki de ülkelerin imamları açıklanacak. Uluslararası camiada bakalım neler olacak.”

İşte Star’daki o tablo, Erdoğan’ın bu açıklamasından hemen sonra yayınlandı. Sözkonusu haber dönüş yolunda sorulduğunda Erdoğan, “Bu paralel örgütü Kolombiya ve Meksika Başkanlarına anlattım. Meksika Başkanı ‘ben bilmiyordum’ dedi. Anlatılınca hemen bilgileri istedi. Büyükeliçilik ve Dışişleri kanalıyla tüm bilgileri de vereceğiz. Cevapları şu, ‘Türkiye’ye karşı yapılanı kendimize yapılmış sayarız’” demekle yetindi.

Erdoğan, Türkiye’deki şehir imamları açıklandığında hepsinin kaçtığını belirtip, ülke imamları açıklandığında ne olacağını merak ediyordu ya, bu yayından sonra onlar da kaçtı.

Bu gerçeği “FETÖ” soruşturmalarında etkili ve yetkili bir savcının açıkça dillendirdiğini, hatta o günlerde bunun bir başta gazetede yayınlandığını zannedip, o gazetenin yöneticilerini, “Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz” diyerek uyardığını ekleyip, devam edelim.

Star Gazetesi ve MİT tablolarının böylesine çakışmasında iki ihtimal var:

Ya gazetenin istihbaratı MİT’ten daha güçlü ki, “dünya imamlarını” tespit etti. MİT de TBMM’ye gönderdiği raporda bu tablodan istifade etti.

Ya da tersi oldu, devletin elindeki isim ve resimler gazeteye verildi.

Birinci ihtimalin vahameti; Koca istihbarat örgütünün, milletvekillerine 2 yıl önceki “gazete bilgisini” sunmuş olmasıdır.

İkinci ihtimalde ise durum çok daha vahim ve hepimizi ilgilendiriyor; Abdülkadir Selvi’nin yazdığı gibi, “FETÖ’nün önemli adamlarının yurtdışına kaçması engellenemedi” değil, “Engellenmedi ve kaçmalarına yol verildi” demektir.

Müyesser YILDIZ

28 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/fetonun-ilk-100-adami-nasil-kacti–2806171200.html

Kategori:Uncategorized