İçeriğe geç

Milli İradenin Hükmünün Olmadığı Yer; İncirlik…

Kamu Denetçiliği (Ombudsman) Kurumu Başkanı Şeref Malkoç 1.5 yıl önce Erdoğan’ın Başdanışmanıyken, İncirlik’in PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmeyen ABD’ye kapatılabileceğini söylediğinde; Daha ABD ne bu terör örgütünü resmen Türkiye’ye tercih etmiş, ne ağır silahlarla donatma kararı alıp, gözümüzün içine baka baka bu silahları göndermeye başlamış, ne de İncirlik’e kullanarak, bu teröristlerle Suriye’yi bölme operasyonlarına girişmişti.

Malkoç’a ilk tepki gösteren bizzat Erdoğan olmuştu. Başdanışmanının bunu neye dayanarak söylediğini bilmediğini belirten Erdoğan, “O konuda zaten Şeref Bey’in böyle bir açıklama yapması doğru değil, yanlıştır. Bunların yetkilileri bellidir. Başta hükümetimizdir. Hükümetimiz belki bu değerlendirmeleri yapar. O, hukukçu diliyle belki böyle bir şey söylemiştir. Bu konu hükümetin yetkisinde bir konudur” demişti.

Malkoç’un İncirlik önerisine ABD’den iki isimden daha tepki, daha doğrusu tehdit gelmişti. Bunlardan biri eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’du. İncirlik Üssü’nün kapatılmasının sonuçlarının “çok ciddi” olacağı ve iki ülke arasında çok büyük bir krize yol açacağı uyarısında bulunan Pearson, Amerikan halkının İncirlik’in ABD’ye kapatılmasını “kabadayılık” olarak algılayacağını vurgulamıştı.

Meşhur Washington Enstitüsü’nden Dr. Soner Çağatay da “İncirlik adımı ilişkilerde kırılmaya neden olur. Türkiye ile ilgili negatif düşünceler yayılır” deyip, böyle bir adım atılması halinde “ABD’nin PYD ve Barzani ile yeni ittifaklara gireceğini” savunmuştu.

Ne oldu? İncirlik yerinde duruyor, ABD her yerden vuruyor!..

-İncirlik Davası Ne Oldu?-

Malûm Almanya ile de İncirlik sorunumuz var.

Alman milletvekillerinin İncirlik’teki askerlerini ziyaretine, Parlamentonun sözde “soykırım” kararını onaylaması sebebiyle izin verilmediğini sanıyorduk. Meğer, Almanya’ya sığınan “FETÖ’cüler” iade edilmediği için izin verilmemiş.

Neticede Almanya İncirlik’ten çekilip, Ürdün’e gitme kararı aldı.

Konya Üssü’nde de Alman askerleri var. Milletvekillerinin burayı ziyaretine izin verileceği söylendi. Sonra bu da iptal edildi. Çünkü gelecek olanlar arasında PKK’ya yakın bir milletvekili de varmış.

Demek ki, Erdoğan ve AKP iktidarı hem “FETÖ”, hem PKK’ya destek konusunda bu kadar hassas.

İyi de “FETÖ”nün elebaşı ve en önemli adamları ABD’de ve onlar da iade etmiyor.

ABD’nin PKK/PYD/YPG’yle ilişkisini ise tekrarlamaya gerek yok, herşey gözümüzün önünde.

Bir başka husus;

Bugüne kadar Almanya’nın 15 Temmuz darbesinin arkasında olduğuna dair bir iddia dillendirilmedi.

Ama ABD’nin rolünü bilmeyen yok.

Erdoğan sonradan, “Halkımız darbenin arkasında ABD’nin olduğunu düşünüyor” şeklinde bir açıklama yapsa da Bakan Süleyman Soylu 15 Temmuz ertesinde, “Darbenin arkasında bal gibi Amerika var” demedi mi?

Başbakan Binali Yıldırım sadece 15 gün önce İncirlik ve ABD için şunları söylemedi mi?

“İncirlik’ten biliyorsunuz ikmal uçakları kalktı. İncirlik’te sorumlu bir tuğgeneralin bu işin içinde olduğu anlaşılıyor. Yani bunu hiçbir zaman Amerikan hükümeti doğrulamaz, doğrulamadı. Böyle bir şey de beklemiyoruz yani. Ama Pensilvanya’da oturan, sümüğü akan, ağlayan-sızlayan bir adamın tek başına kurgulayacağı bir iş olmadığını da vasat bir insan bilir. Yani mutlaka bunun bir altyapısı var. Bu işleri bu noktaya getirinceye kadar belirli bir destek aldı, belirli akıllar aldı, bir yol haritası mutlaka oldu.”

Hâl bu, ama Almanya’yla sorunlarda masaya konan İncirlik, ABD için konmuyor. Neden?

Dahası; Darbe gecesi İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’ndan kalkan 3 adet tanker uçağıyla Ankara’yı bombalayan F-16’lara yakıt ikmali yapıldığı ortaya çıktı mı, çıktı… İncirlik’te bu işleri yaptığı bildirilen 10. Tanker Üs Komutanı eski Tuğgeneral Bekir Ercan Van darbenin ertesinde ABD’ye iltica talebinde bulundu mu, bulundu.

Peki Bekir Ercan Van ile buradaki 22 personel hakkında açılan dava ne oldu; Anlatalım:

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı İncirlik’le ilgili soruşturmayı Kasım ayı sonunda tamamlayıp, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. İddianamede, sanıkların toplam 25 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Lakin mahkeme, dosyayı “yetkisizlik” kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu davayı yeterince hacimli, 500’den fazla sanıklı Akıncı Davasıyla birleştirdi.

Bilindiği gibi, Akıncı davası Salı günü başlayacak. İddianamedeki sıralama ile gidilirse, İncirlik kısmına önümüzdeki yıla kadar sıra gelmesinin imkân ve ihtimali yok.

Soru şu; Bir, iki kişi için dahi ayrı davalar açılırken veya birbiriyle bağlantılı davalar bile ayrı ayrı görülürken, İncirlik gibi çok önemli bir davanın Akıncı’ya dahil edilerek, yargılamanın bu denli geciktirilmesinin mantığı, sebebi nedir? O gün İncirlik’te ne olup bittiğinin ve varsa ABD’nin dahlinin ortaya çıkması mı istenmiyor?

-Milli İrade İncirlik İçin Ne Diyor?-

Malum, Erdoğan ve AKP’nin en büyük silahı “milli irade”. İlgili ilgisiz her konuda, “milli irade böyle istiyor” diyor, itirazlara, “Yüreğiniz yetiyorsa, millete soralım” cevabını yapıştırıyorlar.

Milletin, İncirlik’le ilgili hissiyatı ortada. Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi, “İncirlik kapatılsın” eylemi yaptı. Bugün de Vatan Partililer eylem düzenliyor.

Bir de çok taze bir araştırma var. Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi’nce gerçekleştirilen ve önceki hafta açıklanan, “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırmasına” göre, Türk Milleti, Türkiye’ye tehdit oluşturan ülkeler arasında birinci sırada ve yüzde 66.5 gibi bir oranla ABD’yi görüyor.

Milli irade ise buyurun size milli irade!..

Yoksa İncirlik’te milli iradenin hükmü geçmiyor mu?..

İncirlik’i kullanıp; Afganistan’ı kan gölüne çevirdiler… Irak’ı, Suriye’yi böldüler…

Kucağımıza oturup sakalımızı yolanlara, bu büyük “hoşgörü ve tahammülün” sebebi nedir?

İncirlik’i kullanıp, Türkiye’yi de bölmelerini bekliyoruz herhalde!..

Müyesser YILDIZ

30 Temmuz 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/15-temmuza-abdnin-dahlinin-ortaya-cikmasi-istenmiyor-mu-3007171200.html

Kategori:Uncategorized