İçeriğe geç

Akın Öztürk: O Flash’la İlgim Yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Salı günkü grup toplantısında açıkladığı, 10 yıl öncesine ait olan ve 15 bin subay ve astsubaya ilişkin fişlemelerin yer aldığı flash bellekle ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yürütülen soruşturmanın üstünü örttüğü öne sürülen Akın Öztürk hakkındaki iddiaları redderek, “Ben göreve geldiğimde bu dosya sonuçlanmıştı” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği olay şu:

“FETÖ” mensubu olduğu düşünülen bir asker, bu flash belleği 11 Aralık 2006’da belediye otobüsünde düşürür.

O bellek bir şekilde Tuncay Özkan’ın eline geçer.

Özkan bunu 2007’de dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’a teslim eder.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan ön incelemede, flash bellekteki bilgilerin Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline ait olduğu görülür. Konu hakkında Genelkurmay Başkanlığı’na bilgi verilerek, flash bellek incelenmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderilir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde de soruşturma için “Güneş Çalışma Grubu” kurulur. Lâkin bir süre sonra bu soruşturmanın üstü örtülür.

Soruşturmanın üstünün nasıl örtüldüğüne dair iddialar da şöyle:

O sırada Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü “FETÖ”cü Albay Selçuk Başyiğit’tir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Savcısı emekli Albay Zeki Üçok’ün ifadesine göre, 2009’da, “Biz artık çok güçlendik. Şu anda Fetullah Gülen’in bir emriyle kalkacak F 16’larımız, F 4’lerimiz var” diyen, 15 Temmuz’dan sonra ise itirafçı olan Başyiğit, sözkonusu flash belleği Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert’e arz etmeden, o dönem kendisinden sorumlu sivil imam aracılığıyla Adil Öksüz’e ulaştırır. Ankara Bahçelievler’deki bir apartmanda Adil Öksüz’le yapılan toplantıda bu flash bellekle ilgili ne yapılacağı konuşulur.

Bu arada incelemeyi yapacak olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil ile İstihbarat Daire Başkanı Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu’na ait olduğu öne sürülen, siyasi iktidar, TSK ve bazı gazeteciler aleyhinde konuşmaların olduğu ses kayıtları malum kumpas sitelerinde yayınlanır. Bu iki isim görevden alınır.

Onların görevden alınmasından sonra İstihbarat Başkanlığı’na getirilen Tümgeneral Akın Öztürk de bu dosyayı kapatır.

-İsmim Var mı Sorulsun-

İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil ile Daire Başkanı Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu’na ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarının 1 Temmuz 2008’de sızdırıldığını hatırlattıktan sonra Akın Öztürk cephesine geçelim.

15 Temmuz darbesinin askeri ayağının “1 numarası” olarak bilinen Akın Öztürk tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden Avkutatı Hicabi Durmuş aracılığıyla yaptığı açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine 30 Ağustos 2008’de atandığını belirterek, şunları söyledi:

“Güneş Çalışma Grubu’nu biliyorum. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde istihbarat ve personel birimlerinde çalışanlardan oluşturulan bir gruptu. Ben atandığımda bu dosya sonuçlanmıştı. Genelkurmay Başkanlığı’na, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na sorsunlar; Bu çalışma grubunda ismim, imzam var mı? Varsa, beni de dahil etsinler.”

Müyesser YILDIZ

29 Temmuz 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akin-ozturk-tuncay-ozkanin-getirdigi-flash-disk-icin-ne-soyledi-2907171200.html

Kategori:Uncategorized