İçeriğe geç

İdam da KHK İle mi Gelecek?

Henüz Başkan olmamıştı… Darbe teşebbüsü yaşanmamıştı… Ülkede OHAL ilân edilmemişti… Erdoğan, 15 Mart 2015’te Balıkesir’de işadamlarına hitap ederken şunları söylüyordu:

“Mevcut sistem artık Türkiye’yi taşıyamıyor. Geleceğin büyük Türkiye’sine bu şekilde ulaşamayız. Sürekli darbe üreten, darbeci yetiştiren bu Anayasa bizim ufkumuzu, yolumuzu aydınlatamaz. Başkanlık Sistemine karşı çıkanlara bakıyorsunuz, Türkiye’yi şikâyet ettikleri, model olarak heveslendikleri ülkeler başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Ama kendileri, kullanım ömrü bitmiş, soluğu kesilmiş, tedavülden kalkmış, Soğuk Savaş dönemi artığı, 27 Mayıs Darbesi üretimi, 12 Eylül Darbesi tahkimi bir sistemle Türkiye devam etsin istiyor. Bu sistemde ısrar etmek, milletimize haksızlıktır. Sizler bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Bu ülke bu şekilde sıçramaz.”

“Allah’ın lütfu” olarak telakki edilen veya bizzat Başbakan Binali Yıldırım’ın, “başkanlığın kapısı açıldı” dediği 15 Temmuz’dan sonra OHAL ve ülkenin KHK’larla yönetilmesine geçildi. Başkanlık sistemi kabul edildi.

Bu Anayasa değişikliği kapsamında Meclis’ten çıkarılması gereken pek çok “reform paketi” vardı ve yeni dönem bekleniyordu. Lâkin dün yayınlanan 694 sayılı KHK ile bunların büyük kısmı halledildi. Sadece Başbakanlık değil, Meclis de işlevsiz hale getirildi.

Son devasa KHK’da vatandaşın derdine bir deva, ülkenin kuşatılmışlığına bir çare var mı? Yok… Olan tek şey tüm gücün Saray’da toplanması.

Tamam da bu neyin telaşı, bu neyin acelesi?!.

Başbakan Binali Yıldırım, “OHAL millete değildir. OHAL bize, kendimize ilân edilmiştir. Hükümete, devlete ilan edilmiştir” diyordu.

Hakikaten de öyleymiş. OHAL’i kendi istediklerini yapmak, “Yeni Türkiye A.Ş.”sini kurmak için getirmişler!..

-MİT’ten Daha Önemli Değişiklikler Var-

Son KHK ile ilgili olarak daha çok MİT’in Saray’a bağlanması üzerinde duruldu. Oysa sadece fiili bir durum resmileşti, malum ilâm edildi.

MİT’ten daha önemli düzenlemeler var ki, bunlar da yargıyla ilgili.

Bir parantez açıp, yeni KHK ile orman alanlarının cezaevi yapımına tahsisine imkân sağlandığına dikkat çekip, yargıdaki düzenlemelere geçelim.

Hep şunu öğrendik, bildik; Kanunsuz suç ve ceza olmaz… Ve kanun da af da Meclis’ten çıkar.

Peki bu KHK ile ne oldu? İşte birkaç örnek:

Uyuşturucu suçlarında, hapis cezasına ilave olarak, para cezası kondu…

Kumar suçlarında, “Suçun bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmesi halinde 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin günden10 bin güne kadar adli para cezası” getirildi… Bu suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında arttırılması kararlaştırıldı…

Terör, darbe ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar dışında cezaevinde bulunan hükümlülerin infaz edilen disiplin cezalarına ilişkin süre koşulu kaldırılarak, 10 bin hükümlünün kapalıdan açık cezaevine geçmesi, bunlardan 3 bininin de denetimli serbestlik kapsamında hemen tahliye edilmesinin önü açıldı. Yani örtülü af çıkarıldı…

Terör ve anayasal suçlarda 2 yıl olan tutukluluk süresi 7 yıla kadar uzatıldı…

Ve de CMK’da yapılan değişiklikle, hükmün açıklanması sırasında sanığın avukatının bulunması zorunluluğu ortadan kaldırıldı…

CHP adalet yürüyüşü, ardından adalet kurultayı yaparken; Ankara’da bunlar oluyor, devletin temeli olan adalette de tüm yetki bir KHK ile bir kişi veya gruba devrediliyor.

Şuraya geleceğim;

Malum tutuklu-hükümlü ayırımı gözetmeksizin cezaevindekilere “tek tip” kıyafet uygulaması hazırlığı var. Bunun da KHK ile yapılacağı sinyali verildi zaten.

Lâkin son KHK’daki ceza ve affa ilişkin bu düzenlemeler, sanki başka bir adımın altyapısı gibi.

Neyin mi?

Başta Başbakan Binali Yıldırım, AKP’deki çok sayıda milletvekilinin de karşı olduğu bilinen; İdam cezasının da KHK ile geri getirilmesinin.

Dahası; Bu gidişle yine bir KHK ile İmralı’daki teröristbaşı için bile örtülü veya açık af çıkartılamaz mı?

Müyesser YILDIZ

26 Ağustos 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/khkda-daha-onemli-degisiklikler-var-2608171200.html

Kategori:Uncategorized